Pretraga

[VIDEO] Srednjoškolci iz Županje napravili najbolji putopis iz 2040. godine

A- A+

Predstavljeni su radovi najboljih srednjoškolaca, ‘putopisaca iz budućnosti’ koji su u sklopu natječaja ‘Život u 2040’ dobili zadatak da zamisle svijet kakav će izgledati za 25 godina te da svoju viziju pretvore u video. Prvo mjesto osvojila je vizija tima iz Tehničke škole Županja koji će otputovati u Beč na tehnološku konferenciju ‘Pioneers Festival’.

Isječak iz pobjedničkog videa ‘Putopis iz budućnosti’

Organizatori natječaja su tvrtka Perpetuum Mobile, CARNet i Visoko učilište Algebra uz potporu tvrtke Microsoft te časopise Bug i Mreža. Stručni žiri činili su predstavnici organizatora, Blerim Sela, Goran Škvarč, Hrvoje Balen te profesorica matematike Lidija Kralj i redatelj Igor Mirković.

Ravnoteža stvarnog i virtualnog

Ivo Špigel, jedan od osnivača tvrtke Perpetuum Mobile, istaknuo je kako se u 25 godina, koliko postoji njihova tvrtka, puno toga promjenilo. Mobilna je telefonija bila tek u začecima, a računala su imali rijetki.

– Slušamo o pametnim satovima i automobilima bez vozača, a tko zna što nas čeka za 25 godina. Upravo smo zbog toga željeli potaknuti srednjoškolce da zamisle život u 2040. Željeli smo vidjeti njihovu viziju budućnosti i moram priznati, dobili smo i više nego što smo očekivali, rekao je.

Najboljim je radom proglašen video uradak tima iz Tehničke škole Županja kojega su pripremili učenici Josipa Rošić, Josip Mutabdžić i Ivo Malbašić pod mentorstvom profesorice Ljiljane Bilbije.

Željeli smo doznati kako će ljudski um poimati znanja i spoznaje u 2040., a ponajviše smo težili predstaviti našu zbilju-školu, učioničke prostore, radnu zajednicu i učenike, obrazložili su iz pobjedničkog tima.

Učenici su željeli naglasiti važnost balansiranja između stvarnog i virtualnog, što smatraju najvećim izazovom budućnosti.

Drugo mjesto pripalo je učenicima Prve gimnazije Varaždin, Matiji Beniću, Mihaelu Klampflu i Filipu Ratkoviću te njihovom mentoru, Vladimiru Mikacu koji su željeli prikazati potencijalno negativne strane tehnološkog napretka.

Treće su mjesto osvojili Mislav Pertičević, Tomislav Zubak i Luka Perić s mentoricom Marijom Pataran. Njihova je vizija budućnosti takva da će tehnologija imati nezaobilaznu ulogu u svakodnevnom životu