Pretraga

Lako se školovati kada dolazite iz ove male hrvatske općine

A- A+

Mala općina Dobrinj na otoku Krku, primjer je mjesta koje misli na svoje mlade, želi ih obrazovati i zadržati na svome teritoriju. Stipendije za srednjoškolce, studente, deficitarna zanimanja, socijalno ugrožene. Sve to omogućavaju vlasti ove općine s oko od dvije tisuće stanovnika. Čak 5.3 posto proračuna izdvaja se za obrazovanje, tako da od 220 školaraca i studenata iz Dobrinja, 75 ih prima stipendiju. Stoga i ne čudi da se zadnjih deset godina ne smanjuje broj stanovnika u ovom mjestu na otoku Krku.

Screenshot: YouTube

Dobrinj na otoku Krku primjer je općine koja misli na svoje mlade naraštaje te ih želi zadržati u svome mjestu. Stipendije za srednjoškolce i studente, deficitarna zanimanja, socijalno ugrožene kao i nagrade najboljima. Ne ovo nije popis oblika sufinanciranja obrazovanja, nego sve to nude vlasti u spomenutoj krčkoj općini, izvještavaju u HRT-ovom središnjem Dnevniku.

Izdvojeni članak

Općina daje svakoj mladoj osobi do kraja školovanja 128 tisuća kuna!

Trostruko niža stopa nezaposlenosti, nego na razini države

U Dobrinju živi oko dvije tisuće stanovnika, a od toga je 220 učenika i studenata. Preko trećine, odnosno 75 ih prima stipendije, koje iznose od 350 do 800 kuna mjesečno.

Čak 5.3 posto općinskog proračuna odlazi u obrazovne svrhe, a kako navodi načelnik Neven Komadina, to će ostati trajno opredjeljenje.

Prema podacima Državnog zavoda za statistiku stopa nezaposlenosti na razini Hrvatske je u srpnju iznosila 17,8 posto. U Dobrinju je pak 5.1 posto, a razlog tomu su i stipendije za deficitarna zanimanja, koje se odobravaju na temelju službenih podataka o ovim zanimanjima.

Izdvojeni članak

Hrvatsko mjesto u kojem tvrtke zapošljavaju cijele razrede

Deset godina ne opada broj stanovnika

Još jedna stvar u kojoj ova mala krčka općina prkosi negativnim trendovima na državnoj razini je to da se broj stanovnika ne smanjuje već deset godina.

Obzirom na sve poticaje i brigu o mladeži, nije ni čudo.

Studenti na privremenom boravku u većim gradovima, a koji su intervjuirani u navedenom prilogu bez iznimke su iskazali želju za povratak na svoj otok, nakon završetka školovanja.