Pretraga

Cijenjeni profesor predlaže ukidanje papirnatog novca: ‘Suzbilo bi se crno tržište i utaja poreza’

A- A+

Ukinuti ‘papirnati i kovani novac’ kako bi se suzbio organizirani kriminal i utaja poreza. Ukratko, to je teza koju je iznio renomirani britanski ekonomist i harvardski profesor Kenneth Rogoff.

Ideje o radikalnim ekonomskim reformama u Hrvatskoj uglavnom dolaze od političkih egzibicionista ili pak od marginalnih struja iz struke, no u svijetu prijedlozi za ekstremne rezove nerijetko stižu s prestižnih sveučilišta.

Upravo to je ne tako davno napravio profesor s Harvarda i jedan od vodećih svjetskih ekonomista Kenneth Rogoff. Naime, on je iznio ideju da se u dogledno vrijeme treba potpuno napustiti ‘fizički novac’ i potpuno preći na elektronske vrste.

Izdvojeni članak

Ciparsko sveučilište prvo u svijetu uvelo plaćanje školarine bitcoinima

Smanjila bi se opasnost od krize

Da je to predložio netko manje ugledan, vjerojatno bi ga se ismijalo, no Rogoff već dvadesetak godina kotira kao jedan od uglednijih svjetskih ekonomista, a ovaj harvardski profesor između ostalog duže vrijeme piše za Financial Times te se njegovi tekstovi čitaju u pedesetak država diljem planeta.

Iako na prvu, ideja zvuči čudno Rogoff ima prilično jasnu argumentaciju.

– Likvidacija ove vrste novca olakšala bi nadzor nad novčanim transferima. Ukinulo bi se crno financijsko tržište, jer bi se golema količina gotovine kriminalnim organizacijama doslovno izbila iz ruku. Osim toga bi se riješio problem izbjegavanja poreza, ističe spomenuti profesor i dodaje kako bi se između ostalog ovim potezom znatno smanjila opasnost od kriza poput ove koja je pogodila svijet posljednjih godina.

Više koristi nego štete

Rogoff tvrdi da je svjestan nekolicine bitnih argumenata koji zagovaraju status quo poput profita centralnih banki od printanja novca no tvrdi kako bi državni profit bio veći od gubitaka ukoliko se ovakav sustav uvede.

– Države bi imale izravnu korist uslijed nemogućnosti utaje poreza te bitnog rezanja krila organiziranom kriminalu, zaključio je u svom izlaganju ua Financial Times ovaj engleski ekonomist.