Pretraga

[STEM bez straha] Brucoši FER-a nesigurni u svoje matematičko znanje

A- A+

Budući da na Fakultetu elektrotehnike iz računarstva u Zagrebu nisu bili zadovoljni matematičkim predznanjem studenata koji pristižu i srednjih škola, odlučili su organizirati mostni kolegij elementarna matematika. Po prvi put je održan u prošlom, ljetnom semestru, a interes brucoša za popunom znanja bio je ogroman. Prijavilo ih se čak 240. Kako je sve proteklo te jesu li na FER-u zadovoljni uvedenom neobveznom mjerom, otkriva nam prodekan za nastavu Marko Delimar.

Kako bi popunili praznine u matematičkom znanju, FER je svojim brucošima omogućio pohađanje takozvanog mostnog kolegija iz elementarne matematike. Iako je nastava bila neobvezna, čak 240 brucoša se prijavilo. Jesu li polučeni željeni rezultati, otkrio nam je FER-ov prodekan za nastavu Marko Delimar, uz konzultacije s predstojnikom Zavoda za primijenjenu matematiku.

Izdvojeni članak

Loše strane državne mature: FER uveo Elementarnu matematiku zbog sve lošijeg predznanja brucoša

Studenti koji su prošli ovaj kolegij, bili uspješniji prilikom polaganja matematike 1

– Studentima se time svakako pomoglo. Oni koji su položili ovaj kolegij bili su bitno uspješniji u polaganju matematike 1 na kasnijim rokovima, od onih koji ga nisu položili. Ipak, za sada se još ne bi moglo reći da su ukupni rezultati bili bitno bolji.

No, studentima koji su iskazali interes i želju za ispravljanjem nekih propusta u ranijoj fazi obrazovanja pomoglo se i nije ih se ostavilo da se sami snalaze. S druge strane, iza nas je prva godina provedbe tog kolegija i iskustva koja smo stekli sigurno će biti od pomoći, detaljno objašnjava učinke prodekan Delimar.

Samim ovim odgovorom, profesor nam je sugerirao da će se nastava iz elementarne matematike nastaviti i dalje. Inače, kada je riječ o opsegu, ova nastava se provodi prvih sedam tjedana ljetnog semestra po šest sati tjedno. Oni brucoši koji nisu prošli nastavu iz spomenutog kolegija, ali i budući FER-ovci ipak mogu vrlo jednostavno provjeriti pređeno gradivo.

– Materijali s predavanja i ispitna pitanja objavljeni su na web-stranici kolegija što omogućava studentima samostalan rad po materijalima koji su ciljano pripremljeni za populaciju studenata prve godine FER-a koji bi trebali još dodatne poduke iz srednjoškolske matematike.

U rujnu 2015., dakle prije početka redovite nastave, planiramo izvođenje tog kolegija kao online kolegija za brucoše. Teško je reći što će biti dalje u budućnosti. Hoće li se i koliko dugo elementarna matematika izvoditi ‘u živo’ ili online vidjet ćemo nakon što analiziramo postignute rezultate, govori Marko Delimar.

Izdvojeni članak

[STEM bez straha] Ne vježbajte matematiku

Nije samo problem u razini znanja iz matematike, nego i u pristupu

Kada smo prije nepunih godinu dana pisali o tome kako će se uvesti elementarna matematika, tadašnji dekan Perić nam je rekao da unatoč tome što na FER dolazi negdje oko 35 posto najboljih učenika iz matematike i oko 38 posto iz fizike, gledano po ocjenama na državnoj maturi, ipak se uočavaju neke rupe u znanju kod dijela brucoša.

– Ne radi se samo o razini znanja, nego i o pristupu učenju matematike. Što se nove generacije tiče, imamo samo djelomične pokazatelje rezultata na parcijalnim ispitima i na osnovi njih nije moguće dati pouzdanu ocjenu. Međutim, ne osjeća se daljnji pad, a rezultati iz matematike čak su malo bolji od prošlogodišnjih.

Nastavnici FER-a nastoje se što bolje organizirati, analizirati poteškoće i djelovati na njihovom otklanjanju. Problemi s razinom znanja matematike naših brucoša i njihovim pristupom učenja matematike neće se moći lako i brzo otkloniti jer su korijeni tih problema duboki. No, naglašavamo da su brucoši koji upisuju FER ‘najbolji od najboljih’ te s time možemo biti i više nego zadovoljni, zaključuje prodekan Delimar.

Jedno je sigurno. Provedbom mostnog kolegija iz matematike, Fakultet elektrotehnike i računarstva uštedio je određene novce studentima, koji bi u drugom slučaju praznine u znanju, morali popunjavati kroz plaćanje privatnih instrukcija.