Pretraga

U Hrvatskoj ukinuta čak 154 srednjoškolska smjera: Evo koja ih je županija izgubila najviše

A- A+

Zbog nedostatka interesa učenika, na ljetnom upisnom roku ove školske godine ukinuto je ukupno 154 srednjoškolska programa. Gledano po županijama prednjači Splitsko-dalmatinska u kojoj nije bilo dovoljno interesa đaka za 20 smjerova. Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar vodeća je srednja škola po broju ukinutih programa. U njoj nije bilo dovoljno interesa za čak osam smjerova.

Infografika: srednja.hr

Čak 154 srednjoškolska programa su u Hrvatskoj ukinuta na ljetnom upisnom roku, zbog interesa premalog broja učenika za njih, izvještava nas Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.

Srpska nacionalna manjina ostala bez šest, a talijanska bez pet obrazovnih programa

Po županijama gledano, najviše smjerova ukinuto je u Splitsko-dalmatinskoj odnosno njih čak 20, a slijedi ju Primorsko-goranska s 14.

Kada je riječ o školama Tehnička škola Nikole Tesle u Vukovaru vodeća je s osam ukinutih smjerova, od kojih se četiri tiču nastave na srpskom jeziku. Ovdje naglasimo da su dva programa na srpskom jeziku ukinuta i u Srednjoj strukovnoj školi Vukovaru, što znači ukupno šest u tom gradu.

Uz srpsku, razloga za zabrinutost svakako može imati i talijanska nacionalna manjina. Naime, u Istarskoj županiji nije bilo dovoljno interesa za pet smjerova koji izvode nastavu na talijanskom jeziku, a jedan program je ukinut i Česima (opća gimnazija pri Gimnaziji Daruvar).

Izdvojeni članak

Predmeti koji su izbačeni iz školskih kurikuluma

U pojedinim školama ukinutu gotovo pola smjerova

Izuzmemo li šaroliku situaciju s Tehničkom školom Nikole Tesle u kojoj su ukinuti i programi za većinsko stanovništvo, ali i za manjine te smjer temeljen na novom kurikulumu, škola s najviše ukinutih programa u ljetnome upisnome roku je Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split.

Prema podacima MZOS-a tamo nije bilo dovoljno interesa učenika za zanimanja autolakirer, dimnjačar, tesar, zidar, fasader, soboslikar-ličilac te dimnjačar.

Ono što također zabrinjava je podatak da je u pojedinim školama ukinuta gotovo polovina smjerova. Primjerice u Graditeljskoj školi za industriju i obrt u Rijeci ukinuta su četiri od ukupno deset programa, a isto tako i u Industrijsko-obrtničkoj školi u Sisku.

Nažalost i treća najmanja srednja škola u državi po broju učenika, ona Josipa Kozarca u Đurđenovcu, nije imala dovoljno interesa za čak četiri smjera.

Od osobitosti još na kraju izdvojimo da su narazini države ukinuta tri eksperimentalna programa, četiri s novim kurikulumima te šest iz kategorija ‘pripremno glazbeno’ te ‘pripremno plesno’ obrazovanje.