Pretraga

5 stvari o pravu koje mora znati svaki srednjoškolac

A- A+

Što je to pravo i što uopće znači biti u pravu? Znači li to možda da smo uvijek i apsolutno mi jedino mjerilo ili kako je poznati filozof kazao, da je istina samo ono što je istina za svakoga od nas? Na takav način nažalost većina ljudi danas poima i pravo. Na pravo se gleda kao na nekakav okvir kroz koji možemo promatrati druge, ali ne i sami sebe. Često kroz medije imamo priliku vidjeti različite situacije gdje se inzistira na primjeni prava samo onda kada se želi ‘kazniti’ druge, a kada se to isto dogodi nama, onda tražimo da se to isto pravo ne primjenjuje. Pogledajte pet stvari o pravu koje morati znati svaki srednjoškolac, a pripremili su ih s Visokog učilišta Effectus.

Kada smo to mi, onda, u pravu? Kada poštivamo prometne propise? Kada smo uzorni učenici i građani?  Možda onda kada ne kršimo uvriježena pravila ponašanja? Sve to ali i još mnogo više J Pravo predstavlja vrlo složenu društvenu pojavu. Pravnih propisa je toliko da nitko ne može znati sve, čak niti obrazovani pravnici, profesori, suci i odvjetnici. A kako je tek onda jednom srednjoškolcu? Upravo zbog toga, ovdje navodimo 5 osnovnih stvari o pravu koje mora znati svaki srednjoškolac:

  1. Poslovna sposobnost- prema pravilima hrvatskog prava, poslovna sposobnost stječe se punoljetnošću. To znači da tek kad navršite 18 godina možete samostalno sklapati ugovore, stjecati prava, preuzimati obveze. Iznimka od toga je situacija kada ste navršili 15 godina i radite. U tom slučaju možete samostalno preuzimati obveze i sklapati ugovore do visine iznosa koji zarađuje, ali samo ukoliko to ne ugrožava njegovo uzdržavanje.

Dakle, do punoljetnosti ništa bez mama i tate

Studentski ugovor foto: srednja.hr

  1. Odgovornost za štetu – iako ste možda maloljetni, to ne znači da ne odgovarate za štetu koju ste počinili nekom drugom. Da biste bili odgovorni primjerice za to što ste oštetili tuđu imovinu (zašarali fasadu na zgradi, ogrebali tuđi automobil, objavili uvredljive sadržaje na društvenim mrežama …) ne treba Vam poslovna sposobnost već deliktna. Deliktna sposobnost prema hrvatskom zakonu nastupa navršenjem 14 godina. Do 14. godine u pravilu za štetu koju počinimo odgovaraju naši roditelji, ali nakon toga odgovorni smo sami.

Pazite što radite

Flickr

  1. Osobni dokumentiosobna iskaznica obvezna je isprava za hrvatske državljane starije od 18 godina s prijavljenim prebivalištem u Republici Hrvatskoj, ali mogu je imati i maloljetnici. Ako imate osobnu iskaznicu dužni ste ju nositi sa sobom i pokazati ju na zahtjev ovlaštene osobe. Iako mnogi to ne znaju, osobnu iskaznicu dužni ste pokazati samo na zahtjev policajca.

Prema tome, kontrolor u tramvaju ima Vas pravo tražiti voznu kartu, a ako nemate može od Vas tražiti podatke za naplatu kazne, ali nema pravo tražiti Vašu osobnu iskaznicu.

Osobne iskaznice foto:srednja.hr

  1. Zabrana prodaje alkoholnih i duhanskih proizvoda – prema važećim propisima u Republici Hrvatskoj zabranjeno je prodavati alkoholna pića i duhanske proizvode osobama mlađim od 18 godina. Kazne koje su propisane za one koji to čine su velike od nekoliko tisuća pa sve do preko 100.000,00 kn. Stoga kad Vam trgovac ne bude htio prodat alkohol ili cigarete, nemojte inzistirati, biti neugodni, vrijeđati i svađati se. Čovijek samo želi postupiti u skladu sa zakonom i zadržati svoj posao.

Ako želite pokazati da ste odrasli, budite odgovorni!

Pivo i cigarete

  1. Prometna pravila – ako ste maloljetni, to znači da nemate vozačku dozvolu, a ako nemate vozačku dozvolu nemate pravo upravljati motornim vozilom na koje se ta vozačka dozvola odnosi. Niti krug oko kvarta, niti na napuštenoj seoskoj cesti ili igralištu! To znači da ste u prometu pješaci, biciklisti, skejteri, … I naravno to Vas ne isključuje od obveze poštivanja prometnih propisa. Prometni znakovi nisu tu da ukrašavaju cestu jer su lijepi, šareni i različitih oblika. Oni su tu da nas i druge upozore na važne činjenice u prometu te da nam u određenim situacijama spase život. Ova priča može se povezati s gore spomenutom odgovornosti za štetu. Ako ste ikada čuli da je netko rekao da je pješak u saobraćajki uvijek u pravu, zaboravite to jer to nije točno. Ako se pješak u prometu ponaša neodgovorno te time skrivi prometnu nesreću ili joj na određeni način doprinese, smatrat će se u cijelosti ili djelomično odgovornim te neće imati pravo na popravljanje štete već će biti dužan popraviti štetu nekom drugom.

Raskrižje Screenshot: YouTube

Pazite na sebe i na druge!

I na kraju, budite dobri, slušajte mamu i tatu, poštujte pravne propise i vrlo vjerovatno će Vaša priča završiti sa: and they lived happily ever after

Prilog je napravljen u suradnji Native studia portala srednja.hr i Visokog učilišta Effectus