Pretraga

Preko 11 tisuća ljudi reklo je ne plagiranju u Hrvatskoj: A jeste li vi na pravoj strani?

A- A+

Početkom veljače, u javnosti je pokrenuta peticija ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’, potaknuta ‘aferom plagijat’ ministra znanosti i obrazovanja Pave Barišića. Nekoliko dana nakon pokretanja peticije, koju je sveukupno potpisalo 11.427 građana, u Saboru se raspravljalo i potom glasovalo o nepovjerenju ministru Barišiću. Tada se za iskazivanje nepovjerenja Barišiću izjasnilo 49 saborskih zastupnika, njih 72 bilo je protiv prijedloga, a 18 zastupnika bilo je suzdržano.

Tako je Barišić i danas ministar u uzdrmanoj Plenkovićevoj Vladi, a trenutačno se čeka mišljenje Sveučilišta u Augsburgu vezano za prijavu za navodni Barišićev autoplagijat u doktorskom radu. Inicijatori peticije ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’, za ponedjeljak su, pak, najavili konferenciju za medije.

Izdvojeni članak

‘Dosta je bilo!’: Naveliko se potpisuje peticija ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’

Peticija ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’ pokrenuta je 2. veljače 2017. Inicijatori su je pokrenuli ponukani statusom quo u slučaju Barišić, odnosno, nereagiranjem premijera nakon što je Odbor za etiku u znanosti i visokom obrazovanju donio mišljenje da je Barišić plagirao dijelove svoga rada ‘Does Globalization Threaten Democracy’.

– Mnoge službeno utvrđene činjenice pokazuju da je plagiranje raširen problem u akademskom, obrazovnom i javnom djelovanju u Republici Hrvatskoj. Plagiranje i slični oblici etički neprihvatljivog ponašanja dugoročno uništavaju znanstvene, obrazovne i odgojne ustanove, te vode opasnom slabljenju društvenog povjerenja. Želimo javno izraziti duboku zabrinutost zbog takvoga stanja i zahtijevamo od Vlade i Sabora da podrže politiku nulte tolerancije na plagiranje i osobito strogo sankcioniraju sve slučajeve plagiranja počinjenih od osoba na javnim funkcijama u Republici Hrvatskoj, stoji u tekstu peticije koju je iniciralo 19 profesora, znanstvenika, učitelja, liječnika i studenata.

Izdvojeni članak

Ministar Barišić se na primopredaji branio po pitanju plagiranja i još četiri afere

Među inicijatorima peticije je, između ostalih, i Ivan Đikić, hrvatski znanstvenik svjetskoga glasa koji je opetovano javno upozoravao premijera Plenkovića na dalekosežnu štetnost toleriranja plagiranja. 

Razočaran razvojem situacije u slučaju Barišić te napadima koje je doživio tijekom javnih istupanja, odlučio je prestati sa znanstvenim radom u Hrvatskoj.

Troje od inicijatora peticije, profesor Đikić, docentica Vesnica Garašić s Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta, ujedno i bivša predsjednica Etičkog savjeta Sveučilišta u Zagrebu, te profesor Damir Bakić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, ujedno i član Senata Sveučilišta u Zagrebu, za ponedjeljak, 15. svibnja, najavili su konferenciju za medije ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’. Na konferenciji će informirati prisutne o broju prikupljenih potpisa vezanih za peticiju.

Izdvojeni članak

Ustavni sud srušio Odbor koji je donio mišljenje o plagijatu ministra Barišića

Peticija je pokrenuta od strane profesora, znanstvenika, učitelja, liječnika i studenata u trenutku u kojem je hrvatsko društvo obilježeno prevelikom tolerancijom na plagijate, te preko svake mjere naraslim aferama povezanih s plagijatima počinjenim od strane osoba na visokim javnim funkcijama u Republici Hrvatskoj. Predočit ćemo Vam zahtjeve koji su od strane inicijatora peticije upućeni Vladi i Saboru, a potpisalo ih je 11.400 građana, kao i komentare potpisnika peticije, stoji u pozivu na konferenciju za medije.

Tijekom boravka u Hrvatskoj, a osim prisustva na spomenutoj konferenciji za medije, profesor Đikić će kasnije isti dan održati govor na TEDx Zagreb konferenciji. 

Dan ranije, u nedjelju, Đikić će gostovati u HTV-ovoj emisiji Aleksandra Stankovića ‘Nedjeljom u 2’. 

Konferenciju za medije ‘Stop plagiranju u Hrvatskoj’u ponedjeljak od 9:30 sati moći ćete uživo pratiti na Facebook stranici Srednja.hr.