Pretraga

Srednja škola

I. tehnička škola Tesla Zagreb

I.tehnička škola Tesla nalazi se u centru Zagreba u Klaićevoj ulici, broji oko 950 učenika raspodijeljenih u ukupno 40 razrednih odjela, koji se školuju u dva smjera, elektrotehničar (32 razredna odjela) i strojarski tehničar (8 razrednih odjela). U svome radu nastojimo biti ukorak tehnološkom razvoju i suvremenim trendovima u području obrazovanja. Okolnosti na tržištu rada nameću potrebu takvog obrazovanja koje će učenike osposobiti za cjeloživotno učenje. U tom smislu neprestano se, u skladu s mogućnostima, nastojimo prilagoditi promjenama i suvremenim obrazovnim potrebama.

Škola ima labratorije i radionice koji su opremeljni raznom suvremenom opremom za podučavanje strukovnih predmeta; CNC strojevima, 3D printerima, opremom za elektrotehnička mjerenja, robotička oprema i računala. Kako bi nastava bila interaktivna sve učionice posjeduju projektor i računalo. Učenicima je na raspolaganju školska knjižnica s dobro opremljenim fonodom od oko 10.000 svezaka, te čitaonica u kojoj su četiri računala i projektor.

Nastava je organizirana u dvije smjene. Ovisno o smjeru, učenici kroz četiri godine obrazovanja u I.tehničkoj školi Tesla slušaju opće i strukovne nastavne predmete. Učenici koji se školuju za elektrotehničara nakon drugog razreda mogu birati jedno od tri usmjerenja: računalstvo, energetiku i robotiku.

Temelji zagrebačkog stručnog školstva postavljeni su 1882. godine, kada je u Zagrebu osnovana Obrtna škola pri Muzeju za umjetnost i obrt . Prva takva škola na svijetu osnovana je 1851. godine u Engleskoj, a trideset jednu godinu kasnije i Zagreb slijedi taj primjer. Obrtna je škola pri osnutku imala četiri odjela: građevno obrtni, mehaničko obrtni, umjetničko obrtni, kemijsko obrtni. Građevna stručna škola se 1897. godine osniva kao zasebna jedinica u okviru Obrtne škole i time započinje proces razdvajanja Obrtne škole, usmjerene prvenstveno prema umjetničkom oblikovanju proizvoda, od Tehničke škole usmjerene na obrazovanje stručnih kadrova potrebnih u industrijskoj proizvodnji.

Taj proces je tijekom idućih desetljeća doveo do osnivanja Srednje tehničke škole (proizašle iz dotadašnje Građevinske škole) i Više tehničke škole kao zasebne i novoosnovane obrazovne ustanove. S druge strane taj isti proces doveo je Obrtnu školu do Više škole za umjetnost, zatim do Akademije za umjetnost i obrt te na kraju do Akademije likovnih umjetnosti.

Srednja tehnička škola bilježi u međuratnim godinama dinamičan programski razvoj. Na početku, 1920. godine ona je bila škola za građevinsko obrtne poslovođe, da bi se 1923. godine obogatila Školom za strojarske poslovođe, 1928. godine geometarskim odjelom i 1931. godine Večernjom škole za elektromontere. Iste se godine osniva strojarski odjel, a 1937. godine elektrotehnički odjel pri toj školi.

Nastojanja škole da udovolji rastućim potrebama industrije nisu bila praćena razumijevanjem vlasti i škola radi na skučenom prostoru u nehigijenskim prostorijama. Arhivski izvještaji pokazuju npr. da je 1939. godine zbog skučenih mogućnosti nastave bilo odbijeno čak 200 odličnih i vrlo dobrih učenika (bilo je mjesta samo za 160, a primalo se 280 učenika), te da je znatan broj učenika obolijevao od tuberkuloze. Postavljen je zahtjev da se izgradi nova školska zgrada, ali drugi svjetski rat prekida sve napore u tom smjeru. U teškim ratnim uvjetima Tehničku školu je završilo vrlo malo učenika.

Nakon završetka rata potrebe za obrazovanjem stručnih kadrova se umnogostručuju. Škola dobiva velike zadatke, a i novi status. 1. prosinca 1946. godine postaje Savezna tehnička škola i prima u svoje odjele čak 1096 polaznika iz raznih republika. Iduće godine rješava se i pitanje prostora dovršenjem zgrade u Klaićevoj 7.

Prvih je godina školovanje u saveznoj školi trajalo samo tri godine, što je i razumljivo obzirom na hitne potrebe za stručnjacima u ratom opustošenoj zemlji. Tako je prva upisana generacija završila školovanje 1949. godine. Međutim, programska raznorodnost Savezne tehničke škole dovodi do njenog ukidanja, a od pojedinih odjela osnivaju se posebne tehničke škole: arhitektonsko-građevinski odjel postaje samostalna škola pod nazivom Tehnička škola, geodetski odjel postaje Geometarski praktikum strojarski, elektrotehnički i kemijski odjel postaju Tehnička škola industrijskog smjera. Ne smijemo zaboraviti da je u poratnim godinama gospodarski razvoj bio ubrzan te da je dinamiku tog razvoja pratila i potreba za stručnim kadrovima što znači i za obrazovanjem tih kadrova. Sve se to odražavalo na transformaciji obrazovnih ustanova, kako u smislu uvođenja novih programa, tako i u smislu pronalaženja novih organizacijskih oblika obrazovanja stručnjaka potrebnih u danom trenutku.

Time se objašnjavaju mnoge organizacijske i sadržajne transformacije kroz koje su prošle tehničke škole nastale 1948. godine od Savezne tehničke škole. Od 1978. godine Centar za strojarstvo i elektrotehniku mijenja ime u Obrazovni centar za automatiku, energetiku i procesnu tehniku, a iste godine se spaja sa Školskim centrom elektroprivrede, a 1979. godine dodano je ime Nikole Tesle. 1980-tih godina reforma odgoja i obrazovanja zahvaća i programsku strukturu srednje školskih centara.

U tim je previranjima Centar “Nikola Tesla” pretrpio vjerojatno najznačajnije transformacije. 1991. godine od Centra “Nikola Tesla” nastaju Elektrostrojarska tehnička škola i X. gimnazija. 1996. godine Elektrostrojarska tehnička škola mijenja ime u I. tehnička škola da bi se zauvijek znalo koja je od tehničkih škola utemeljena prva. 2001. godine I. tehnička škola mijenja ime u I. tehnička škola Tesla.

Prema zadnjim održanim upisima, za izračun broja bodova na temelju ocjena potrebno je zbrojiti:

1. prosjeke svih zaključnih ocjena od 5-8 razreda (na dvije decimale)

2. zaključne ocjene iz hrvatskog jezika, matematike i prvog stranog jezika u 7. i 8. razredu (za sve programe)

3. zaključne ocjene iz tri predmeta posebno važna za upis u 7. i 8. razredu i to:

  • za elektrotehničara – fizika, tehnička kultura, kemija
  • za strojarskog tehničara – fizika, kemija, tehnička kultura

Na temelju ocjena moguće je steći najviše 80 bodova.

Minimalni bodovni pragovi za upise u školskoj godini 2020./2021. nisu bili propisani.

Neki učenici imaju pravo i na dodatne bodove koji se pribrajaju bodovima stečenim na temelju ocjena, temeljem Pravilnika o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole.

Potrebni dokumenti:

  • upisnica potpisana od strane učenika i roditelja/skrbnika (ispisuje se s portala www.upisi.hr nakon objave konačnih lista poretka, na kartici Moj odabir)
  • liječnička svjedodžba medicine rada
  • dokumentacija temeljem koje su kandidati ostvarili pravo na dodatne bodove ili izravan upis
I. tehnička škola Tesla

Foto: I. tehnička škola Tesla

I. tehnička škola Tesla

Adresa: Klaićeva 7, 10000 Zagreb

Telefon: +385(1) 3773-586

e-mail škole: [email protected]

Oib škole: 38449471041

Link na web stranicu škole: http://www.ss-prva-tehnicka-tesla-zg.skole.hr/

Osim redovne nastave, u našoj je školi široka ponuda izvannastavnih aktivnosti, poput različitih sportskih aktivnosti u kojima naši učenici postižu odlične rezultate, proširivanja stručnih znanja kroz radionice programiranja i 3D printanja, sudjelovanje u različitim smotrama te domaćim i međunarodnim projektima. Uz to, u školi djeluju Novinarska i Dramska družina, Debatni i Šahovki klub, posjećujemo kulturne ustanove i događanja, obilježavamo važne datume kroz godinu i kontinuirano radimo na obogaćivanju ponude izvannastavnih aktivnosti u skladu s interesima i potrebama učenika.

Škola se nalazi na atraktivnoj poziciji u centru Grada te je jedna od najvećih srednjih škola u Republici Hrvatskoj. Ukrašena je muralima koje su oslikali učenici i zagrebački umjetnici.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!