Pretraga

Srednja škola

Srednja strukovna škola Šibenik

Srednja strukovna škola Šibenik obrazuje učenike u području rada poljoprivrede za zanimanja agroturistički tehničar, poljoprivredni tehničar-fitofarmaceut, osobne usluge za zanimanja kozmetičar, frizer i pediker, obrada drva za zanimanje stolar te trgovina za zanimanje prodavač. Glavno obilježje svih zanimanja je značajnija zastupljenost praktične nastave koja se dijelom realizira u školi, a dijelom kod obrtnika ili drugih gospodarskih subjekata.

Škola ima 12 učionica za teorijsku nastavu te praktikum za poljoprivredna zanimanja, kozmetički praktikum, frizerski praktikum, kemijski praktikum, kuharski praktikum, stolarsku radionicu te specijaliziranu učionicu za prodavače. Škola koristi i školski maslinik te staklenik i poljoprivrednu površinu na prostoru gradskog komunalnog poduzeća Zeleni grad.

foto: Srednja strukovna škola Šibenik | privatna arhiva

Prve tragove sustavnog i organiziranog obrazovanja za obrtnička zanimanja u našem kraju nalazimo početkom dvadesetih godina dvadesetog stoljeća formiranjem Stručne produžne šegrtske škole u Šibeniku.

U šk. god. 1927./1928. školu je preuzelo ministarstvo obrta, trgovine i industrije, pa škola od tog vremena ima naziv Opća zanatsko – trgovačka škola.

Škola za učenike u privredi otvorena je u travnju 1945. godine. Osim u Šibeniku škole učenika u privredi osnovane su još i u TEF-u (do 1951. god.), Tvornici glinice Lozovac, Brodogradilištu u Murteru i Vodicama.

Pedesetih godina sve škole učenika u privredi integriraju se sa Školom za učenike u privredi u Šibeniku.

1972. godine osnovan je Školski centar za obrazovanje stručnih kadrova u industriji i zanatstvu ( bivši ŠUP). Takav centar sastojao se od dvije škole: Opće srednje s usmjerenjima u trajanju od dvije godine i Škole za kvalificirane radnike građevinske, drvoprerađivačke, brijačko vlasuljarske i tekstilne struke u trajanju od jedne godine.

1979. godine formira se u Šibeniku jedinstven Centar za odgoj i usmjereno obrazovanje udruživanjem četiriju bivših srednjoškolskih centara ( COUO za elektrotehniku, metalsku i prometnu djelatnost, Centar za obrazovanje stručnih kadrova u industriji i zanatstvu,  Centar za robni promet, ekonomsko obrazovanje i turizam i Centar za obrazovanje kadrova u upravi i društvenim djelatnostima).

Jedinstveni centar egzistirao je do 1990. godine kad se uspostavlja nova mreža škola koje je s manjim izmjenama prisutna i danas.

Škola tada ponovno u svom nazivu ima  riječ „obrt“  Škola za obrtnička zanimanja.

U školskoj godini 1996./97. u školski sustav za obrazovanje učenika za obrtnička zanimanja uvodi se i dvojni model obrazovanja kao alternativa klasičnom. Razlika u odnosu na klasični sustav je smanjen broj općeobrazovnih predmeta, stručno-teorijski predmeti su usmjereni direktno za zanimanje, znatno je povećan broj sati praktične nastave (1080 sati godišnje ), veći dio praktične nastave obavlja se kod licenciranog obrtnika.

15.11.2007. Rješenjem Trgovačkog suda u Šibeniku po prethodnoj odluci Županijske skupštine Šibensko-kninske županije, promijenjen je naziv škole iz Škola za obrtnička zanimanja u Srednja strukovna škola Šibenik.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [99.88 KB]

Adresa škole

Ante Šupuka 31, 22000 Šibenik

Broj telefona

O22/213-383, 214-484

Mail škole

[email protected]

Oib škole

17279321456

Link na web stranicu škole

www.strukovna.hr

Škola sudjeluje na svim lokalnim sajmovima i skupovima gdje se promoviraju strukovna zanimanja te sudjeluje na natjecanjima koja organizira Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i druge strukovne udruge. Škola je prepoznatljiva po suradnji s lokalnom zajednicom, gradskim javnim ustanovama, školama, vrtićima, udrugama. Za potrebe grada Šibenika izradili smo i aranžirali adventske kućice u gradskom parku;  Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku pružamo pomoć pri izradi scenografije; Domu za starije i nemoćne osobe „Cvjetni dom“ Šibenik izradili smo namještaj za knjižnicu te pružamo volonterske usluge šišanja i njege ruku korisnicima i polaznicima Centra za odgoj i obrazovanje „Šubićevac“. Škola obrađuje maslinik te brine  o  uzgoju, branju maslina i proizvodnji maslinovog ulja. U suradnji s  gradskom komunalnom tvrtkom sudjelujemo u održavanju parkova, zelenih površina, proizvodnji i prodaji rasadnog materijala.

Škola posljednjih desetak godina sudjeluje na Sajmu poslova koji organizira Hrvatski zavod za zapošljavanje, tijekom kojeg prezentiramo naša zanimanja .

Sudjelujemo u obilježavanju Europskog tjedna vještina stečenih u strukovnom obrazovanju u sklopu kojeg organiziramo Dane otvorenih vrata za učenike osmih razreda osnovnih škola i druge zainteresirane, pri čemu mogu pogledati rad učenika u praktikumima i upoznati se s našim zanimanjima u stvarnom procesu.

U prostorima škole organiziramo stručne seminare za učenike i obrtnike, zanimanja frizer i kozmetičar, gdje ih predstavnici tvrtki upoznavaju s novim proizvodima te njihovom primjenom.

Tijekom godine organiziramo jednodnevne stručne izlete. Učenici agroturistički tehničari posjećuju obiteljska poljoprivredna gospodarstva gdje se mogu upoznati s različitim aspektima svog zanimanja kao što su hortikulturno uređenje, uzgoj peradi i stoke, uzgoj i proizvodnja iz vinograda te pripremanje i posluživanje  tradicijskih jela.

Učenici kozmetičari i frizeri posjećuju sajmove ljepote, kozmetike i njege kose kao što su Dani mode i ljepote u Zagrebu, Dodir Pariza u Zagrebu i Međunarodni sajam kozmetike „Cosmetic news“ u Opatiji.

Učenici stolari posjećuju Muzej drvene brodogradnje u Betini.

Učenici prodavači posjećuju Međunarodni sajam prehrane, pića i hotelske i ugostiteljske opreme GAST u Splitu. Organizira se jednodnevni stručni izlet Paškoj sirani i Solani Pag te vrtnim centrima.

AGROTURISTIČKI TEHNIČAR

Agroturistički tehničar obavlja poslove iz područja agronomije, ugostiteljstva i turizma. Primarno se bavi uzgojem biljaka i domaćih životinja na obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu na ekološki prihvatljiv način poštujući regionalnu tradiciju. Primjenjuje vještine hortikulturnog dizajniranja agroturističkog gospodarstva  te uređenja gospodarstva uzgojem tradicijskog cvijeća, ukrasnog drveća, grmlja, voćaka i travnjaka. Primjenjuje vještine u pripremanju i posluživanju hrane  na vlastitom gospodarstvu njegujući tradicionalnu kuhinju i običaje posluživanja. Agroturistički tehničar organizira javno-edukativna događanja  u svrhu promicanja vlastitog gospodarstva kao i prirodnih ljepota te kulturno povijesnu baštinu određene regije.

Trajanje obrazovanja: 4 godine

NASTAVAK ŠKOLOVANJA  I MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA:

Na svim višim i visokim školama  u skladu s položenim razinama obrazovnog dijela i izbornih predmeta državne mature. Nakon završetka učenici se mogu zaposliti u području turizma i poljoprivredne proizvodnje, samostalno voditi obiteljsko gospodarstvo (turizam i ugostiteljstvo).

POLJOPRIVREDNI TEHNIČAR – FITOFARMACEUT

Primjenjuje, skladišti i prodaje sredstva za zaštitu bilja i ostale proizvode koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji. Obavlja poslove uzgoja i zaštite poljoprivrednih kultura (ratarskog bilja, povrća, voća, vinove loze, cvijeća i ukrasnog bilja) ili obavlja skladištenje i prodaju sredstava za poljoprivrednu proizvodnju i zaštitu bilja u poljoprivrednoj ljekarni. Pri tome uslužuje kupce i uređuje prostor prodaje. Također, posjeduje znanja iz ustrojstva rada u poljoprivrednoj ljekarni (osnovni pojmovi o poljoprivrednom računovodstvu, blagajničkom poslovanju, inventuri, vođenju evidencije u apoteci i skladištu te prometu roba). Poznaje proces proizvodnje i uzgoja poljoprivrednih kultura te ima znanja o voćarstvu, vinogradarstvu, vinarstvu, uzročnicima biljnih bolesti i biljnim nametnicima. Treba poznavati mogućnosti i mjere zaštite bilja, sredstva za zaštitu bilja i njihovu upotrebu, te njihovo djelovanje na čovjeka i okoliš.

NASTAVAK ŠKOLOVANJA  I MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA:

Na svim višim i visokim školama  u skladu s položenim razinama obrazovnog dijela i izbornih predmeta državne mature. Nakon završetka učenici se mogu zaposliti u području poljoprivredne proizvodnje, samostalno započeti vođenje posla sa zvanjem poljoprivrednog tehničara.

KOZMETIČAR

Pruža usluge uljepšavanja i njegovanja kože lica i tijela, oblikovanja tijela te korektivnog i dekorativnog šminkanja. Poslovi koje obavlja kozmetičar ovise o vrsti kozmetičkog tretmana. Osim čišćenja kože lica i tijela, radi se i na uklanjanju, odnosno smanjivanju bora, strija i suvišnih dlačica. Kozmetičari pružaju i usluge masaže lica i tijela, njege i pilinga kože, aromaterapije i dr. U svom radu koriste različite postupke i aparate kako bi pomogli ljudima u rješavanju problema prekomjerne težine, celulita i slabije cirkulacije. Manikiranjem njeguju kožu šake, te prste i nokte na rukama, a pedikiranjem njeguju kožu stopala i prstiju na nogama, te nokte na nogama. Pružaju i usluge dekorativnog i korektivnog šminkanja.

Trajanje obrazovanja: 4 godine

NASTAVAK ŠKOLOVANJA  I MOGUĆNOST ZAPOŠLJAVANJA:

Na svim višim i visokim školama  u skladu s položenim razinama obrazovnog dijela i izbornih predmeta državne mature.

Kozmetičari se mogu zaposliti u kozmetičkim salonima,wellness & spa centrima,trgovinama kozmetičkih preparata, kao profesionalni šminkeri i dr.

FRIZER – JMO

Pruža usluge oblikovanja i njege kose. Također, izrađuje vlasulje i umetke za kosu, pruža usluge bojanja trepavica i obrva. Frizer njeguje i uređuje kosu klijenata kroz sljedeće postupke: pranje, šišanje, bojanje, kovrčanje i oblikovanje. Prije početka tretmana  s klijentom dogovara željenu frizuru. Frizer treba biti kreativan, s izraženim smislom za estetiku te komunikativan, strpljiv i ljubazan s klijentima; treba neprestano pratiti novosti i modne trendove u frizerskoj djelatnosti u zemlji i inozemstvu kako bi unaprijedio svoju ponudu. Zapošljava se uglavnom u frizerskim salonima, no može raditi i na televiziji, filmu ili u kazalištu. Mora imati dobro razvijenu motoriku, dobar vid i sposobnost razlikovanja boja i svjetlina.

Trajanje obrazovanja: 3 godine

Mogućnosti zapošljavanja:

Frizeri se uglavnom zapošljavaju u frizerskim salonima.

Mogu otvoriti vlastiti frizerski salon nakon staža u  struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.

 PEDIKER

Pruža usluge njege kože stopala i prstiju te uređivanja noktiju na rukama i nogama. Njega kože podrazumijeva odstranjivanje otvrdnule, suhe i ispucale kože, otklanjanje žuljeva, uređivanje deformiranih i uraslih noktiju te njihovo oblikovanje i lakiranje. Pediker također pruža usluge masaže nogu i ruku raznim kremama i losionima te usluge depilacije. Proces započinje pregledom stopala i prstiju klijenta, te u skladu s rezultatima pregleda i dogovora s klijentom. Početak tretmana podrazumijeva pripremu stopala uranjanjem u razne mirisne kupke, a potom slijedi odstranjivanje zadebljanja kože, žuljeva i sl. Ovisno o stanju stopala, tretmani mogu biti jednokratni ili trajati nekoliko dana. Kada se uredi koža stopala i prstiju na nogama, uređuju se, oblikuju i lakiraju nokti na nožnim prstima.

Trajanje obrazovanja: 3 godine

Mogućnosti zapošljavanja:

Nakon završetka obrazovanja polaže se završni ispit i stječe se kvalifikacija za tržište rada.

Pedikeri se mogu zapošljavati u salonima ljepote. Mogu otvoriti vlastiti pedikerski salon nakon staža u  struci i položenog majstorskog ispita. Majstorski ispit polaže se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.

 PRODAVAČ

Posao prodavača podrazumijeva maloprodaju i/ili veleprodaju robe te savjetovanje kupaca o kupovini. Može raditi u velikim trgovačkim sustavima, na specijaliziranim odjelima ili u malim trgovačkim društvima. Prodavač prodaje robu te savjetuje kupce o kupovini iste. Pruža informacije o proizvodu koji prodaje te upoznaje kupce s prednostima i nedostacima proizvoda. Također prikuplja informacije o željama i potrebama kupaca te s njima upoznaje trgovačkog poslovođu, kako bi nabavljali robu sukladno potrebama kupaca. Po preuzimanju primljene robe, robu treba pregledati, prepakirati, pripremiti za skladištenje ili prodaju te naznačiti odgovarajuće cijene. Posao uključuje i obračun prodane robe, brigu o blagajni, vođenje evidencije naručene, primljene i prodane robe.

Trajanje obrazovanja: 3 godine

Mogućnosti zapošljavanja:

Prodavači se zapošljavaju u različitim vrstama trgovina, a katkada rade na terenu (prezentaciji proizvoda, pokretne trgovine) ili prodaji putem telefona i sl.

STOLAR

Izrađuje, ugrađuje, postavlja, popravlja i održava masivni i pločasti namještaj te građevnu stolariju (prozore, vrata, stubišta, ograde, krovne nadstrešnice i dr.). Također, oblaže stropove i podove te izrađuje pregradne stijene. Stolar može raditi i na restauraciji i rekonstrukciji namještaja ili se baviti oplemenjivanjem namještaja furnirom i letvicama. Posao stolara počinje zaprimanjem narudžbe, slijedi izrada nacrta i narudžbe svih potrebnih materijala. Stolar priprema strojeve i alate koje će koristiti tijekom svoga rada. Nakon potrebnih mjerenja i skiciranja slijedi obrada materijala (piljenje, blanjanje, izrada veza ili spojeva, glodanje, bušenje, dubljenje drva i izrada utora te struganje i brušenje). Nakon obrade materijala potrebno je spojiti sve dijelove nakon čega slijedi završna površinska obrada uz nanošenje zaštitnih sredstava, lakiranje, brušenje laka i poliranje.

Trajanje obrazovanja: 3 godine

Mogućnosti zapošljavanja:

Stolari se mogu zaposliti u industriji, graditeljstvu i obrtništvu. Zapošljavanje stolara moguće je u poduzećima koja se bave izradom mostova, krovnih i dr. konstrukcija, izradom namještaja, brodogradnjom. Stolari mogu raditi i na održavanju stambenih blokova, te u salonima namještaja kao serviseri. Ako polože majstorski ispit mogu otvoriti vlastiti obrt.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!