Pretraga

Riješen stoljetni misterij: Evo zašto zebra ima pruge

A- A+

Biolozi gotovo dva stoljeća utvrđuju zašto zebra, ima pruge po sebi. U tim svojim istraživanjima došli su do niza objašnjenja od toga da se simpatični ‘prugasti konj’ na ovaj način kamuflira od grabežljivica, preko toga da im one reguliraju temperaturu pa sve do toga da zebre uz pomoć pruga, ostvaruju društvenu interakciju. Međutim analizirajući sve do sada poznate teorije, znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija su ustanovili da zebrama pruge služe kao zaštita od muha!

Screenshot: YouTube

Neobični ‘prugasti konji’, koji u hrvatskom jeziku dijele naziv s označenim pješačkim prijelazom, dugo godina predstavljaju kamen spoticanja biolozima, točnije tamo još od sredine 19. stoljeća kada je djelovao Charles Darwin. Od tih godina provedena su brojna istraživanja te iznesene brojne teroije i nagađanja na temu zašto zebre imaju pruge.

Izdvojeni članak

Studenti veterine organiziraju besplatnu izložbu egzotičnih životinja

Analizom svih prugastih životinja u Kaliforniji pronašli odgovor

Teorije o tome zašto zebre imaju pruge, kretale su se u rasponu od mimikrije zbog grabežljivaca, preko termoregulacije tijela pa sve do društvene interakcije s okolinom, piše National Geographic.

Nakon što su sve te teorije i nagađanja analizirali, te uvrstili nove spoznaje, znanstvenici sa Sveučilišta Kalifornija su utvrdili kako zebra zapravo ima pruge zbog zaštite od muha.

Njihovo tumačenje je da su zebre kroz evoluciju razvile ove crno bijele štrafte kako bi odbile neželjene napade muha, koje prenose nametnike tako izazivajući razne bolesti.

Istraživači sa spomenutog sveučilišta, su proveli analizu na uzorcima pruga, koje ima sedam vrsta životinja, odnosno konji, magarci i zebre te njihovih 20 podvrsta. Sve ove životinje imaju na tijelu šare, koje se razlikuju po intenzitetu i obliku.

Izdvojeni članak

Upoznajte mačka Oskara četvrt stoljeća starog

Neke nepoznanice ostaju i nakon ove studije

Znanstvenici su doveli u vezu gustoću odnosno intenzitet pruga s različitim faktorima na staništu gdje ove životinje obitavaju, poput rasporeda šumskog pokrova, vrsta grabežljivaca koje ih napadaju, kao i vrsta insekata koje grizu zebre i slične ‘prugaše’.

Zaključili su da je najizraženija statistička povezanost između intenziteta pruga i područja gdje su muhe najaktivnije.

Mada su poslije ove studije biolozi poprilično sigurni da pruge zebrama služe za tjeranje muha, o ovoj temi zasigurno još nije sve rečeno. Naime stalo je nejasno, zašto insekti izbjegavaju pruge.