Pretraga

Imate pitanja o upisima na faks i maturi? Vraća se Brucoš 101, veliki vodič sa svim odgovorima

A- A+

Maturantima je nastava završila, ali najvažnije obveze su tek pred njima. Čekaju ih ispiti državne mature i upisi na studije, a oko toga, sigurni smo, imaju hrpu pitanja. Na neka od njih i ove godine odgovaraju stručnjaci, nastavnici i sami studenti koji su već prošli kroz cijeli proces na četvrtom izdanju online konferencije Brucoš 101. Konferenciju, tijekom koje smo proglasili i najbolje projekte studentskih udruga, pogledajte na YouTube kanalu portala srednja.hr.

Brucoš 101 2025

Održana četvrta Brucoš 101 online konferencija | Foto: srednja.hr

Prvi ispiti državne mature već su krenuli, a tisuće maturanata sprema se ove godine položiti taj ispit zrelosti i zakoračiti u novu eru svog studentskog života. Velika promjena za sobom povlači tisuću i jedno pitanje, a na dio njih i ove godine odgovara konferencija Brucoš 101.

Četvrta online konferencija Brucoš 101 emitirana je danas na YouTube kanalu portala srednja.hr, a ne bi bila moguća bez partnera koji su ovaj projekt podržali: RIT Croatia, Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (ZŠEM), Privredna banka Zagreb, Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) i dm.

Kao što mu samo ime kaže, Brucoš 101 je osmišljen kao uvodni ‘kolegij’ kojeg mogu poslušati baš svi maturanti u zemlji. Izraz ‘101’ se u engleskom govornom području koristi kao sinonim za uvodni tečaj o nekoj temi. U našem slučaju, ta tema je studentski život, a o njoj su govorili stručnjaci za maturu, nastavnici na visokim učilištima, ali i vaši stariji kolege studenti koji su već proživjeli ono što vas čeka.

Kako napisati esej na maturi?

Profesorica iz Splita Iva Polić, članica stručne radne skupine za Hrvatski jezik pri Nacionalnom centru za vanjsko vrednovanje obrazovanja (NCVVO) koja je sudjelovala u pripremi mature iz tog predmeta, u prvom je dijelu Brucoša 101 maturantima dala savjete za pisanje eseja na maturi iz Hrvatskog. Riječ je o dijelu mature koji je mnogim maturantima najteži.

– Esej je težak jer je sveobuhvatan. esejom se ispituje i poznavanje književnih djela, razumijevanje polaznih tekstova, upotreba književ teorijskih i knjiž pov pojmova u kontekstu, pravopis i gramatika. i onda to sve treba složiti u smislenu cjelinu i pokazati da je pristupnik vješt u pisanju. ispituje se i sposobnost da u zadanom vremenu oblikuje tu zaokruženu, smislenu, sadržajnu i jezično točnu cjelinu, objasnila je Polić.

Iva Polić

Iva Polić, profesorica i članica stručne radne skupine za Hrvatski jezik | Foto: srednja.hr

Jedna od čestih nedoumica maturanata prije pristupanja ovom ispitu jest: trebam li pisati naslov eseja? Naša je sugovornica dala jasnu uputu.

– Ne, nije potrebno pisati naslov, to nije nužno. Međutim, pristupnik smije napisati naslov ako to želi. Isto tako, ako nedostaje riječ ili dvije u eseju, brojat će se riječi iz naslova kako bi se esej vrednovao. u svakom slučaju ide se u korist pristupniku, objasnila je profesorica Polić.

Maturanti se kod pisanja eseja trebaju držati nekih pravila. Nema potpisivanja punim imenom i prezimenom, primjerice, i nema pisanja tiskanim slovima. Uz svaku pogrešku pristupnici trebaju napisati svoj paraf, odnosno svoje inicijale, objasnila je naša sugovornica. Pristupnici koji su potpisivali svoje ime i prezime prijašnjih su godina padali ispit jer su time narušili anonimnost eseja, no pravilnik je sada promijenjen pa se to više ne događa.

Treba li pisati krasopisom, što su točno tiskana slova, što ako maturant ima izrazito nečitak rukopis, kako napisati sažetak, koje su najčešće greške koje maturanti rade pri pisanju eseja? Na ta, ali i druga pitanja odgovorila nam je profesorica Polić, a njeno gostovanje pogledajte u videu ispod.

Kako preživjeti prvu godinu faksa?

Početak faksa je velika promjena. Mnogi se sele u novi grad, prvi put žive samostalno, upoznaju novu ekipu, nove profesore, cijeli novi obrazovni sustav… Sve to može djelovati pomalo kaotično, ali ako znaš što te otprilike čeka, sve nekako lakše sjedne. Nitko ne zna bolje kako to izgleda nego oni koji su već sve prošli.

Zato je Brucoš 101 ugostio Linu Kovačec, studenticu s RIT Croatia, a pridružila joj se i dr. sc. Nina Antičić, nastavnica koja je do sad radila s hrpom brucoša i zna kroz što sve prolaze. I sama se prije tridesetak godina našla u tim cipelama, a iako su maturantima danas informacije dostupnije no ikad, suočavaju se s otprilike istim izazovima, smatra nastavnica.

– Trenutak početka studiranja, kad studenti imaju 18 ili 19 godina je osobno izazovno vrijeme. Ulaze u malo ozbiljniju dob, veći je naglasak na vlastitoj odgovornosti i inicijativi. Nema više škole gdje će ih nastavnici opominjati, podsjećati. Kad dobijem mlade studente, sjetim se sebe i nastojim im pružiti emocionalnu i psihološku sigurnost. Želim da znaju da su došli kod tko im želi pomoći i voditi ih kroz prvu godinu. Mogu reći da smo ovdje na RIT-u razvili sustav podrške studentima koji im pomaže da se usidre, da otklone tjeskobu i strahove, rekla je Antičić.

RIT Croatia

Lina Kovačec, studentica i Nina Antičić, nastavnica RIT Croatia | Foto: srednja.hr

Lina je i sama iskusila kako prelazak iz škole na studij može biti izazovan. Upisala je studij u Danskoj prije nego je shvatila da to nije za nju. Nije strašno pogriješiti, zaključila je, a najteži dio je priznati da smo promašili studij. Ipak, odvažila se i u Hrvatskoj se odlučila za studij na RIT Croatia. Drugi izazov pred kojim se nalaze svi brucoši – kako se uhodati, nije joj tako teško pao, dodala je Lina.

– Jako sam se lagano uhodala i našla prijatelje. Bilo je sve postepeno, ali dosta brzo. Shvatila sam da me studij zanima i da je zanimljiv. Većina mojih prijatelja koji su otišli na faks su prvi semestar bili izgubljeni u vremenu i prostoru jer je sve drugačije nego u srednjoj. Meni je bilo okej jer sam shvatila da s radom trebam početi odmah, a ne za tri tjedna. Sad sam već treća godina i stvarno je sve super, mogu vidjeti da nastavljam studij ovdje, istaknula je studentica.

RIT Croatia, inače, je američki koledž koji ima kampuse u Zagrebu i Dubrovniku, a dio je velikog sveučilišta iz New Yorka, Rochester Institute of Technology. Nastava se tamo odvija na engleskom, a studenti nakon diplome dobiju dvije diplome, jednu hrvatsku i jednu američku. Više o njima, kao i mogućnostima studiranja na RIT Croatia, pročitajte na njihovoj web stranici.

S Linom i nastavnicom Antičić razgovarali smo o najčešćim greškama koje brucoši čine kad tek dođu na studij, kako na te greške gledaju naši profesori, što ako se uopće ne snađemo na faksu i shvatimo da se želimo prebaciti, kao i drugim pitanjima s kojima ćete se susresti pri upisu studija. Njihovo cijelo gostovanje pogledajte ispod.

Kako raditi kao student?

Ako planirate raditi uz faks, sigurno ste se već susreli s pojmovima kao što su studentski ugovor, studentski servis, satnica, žiro račun… Sve to na prvu može zvučati zbunjujuće, ali zapravo nije tako komplicirano. Ključna stvar je da se učlanite u student servis, to je prvi korak prema studentskom poslu. A da biste uopće mogli primiti plaću, treba vam i račun u banci.

Na primjeru ponude koju za studente ima Privredna banka Zagreb, pokazali smo koje su vam sve bankovne usluge potrebne kako bi vaša prva studentska plaća sjela na vaš račun. PBZ-ov Indeks plus studentski paket nudi sve što vam treba na jednom mjestu: tekući i žiro račun, kartice, digitalno bankarstvo i druge pogodnosti. Ako ga otvorite do 30. lipnja, nećete plaćati naknadu za vođenje računa.

Što je minimalna studentska satnica i koliko iznosi, gdje pronaći studentske poslove, kako otvoriti račun u banci i kako podići studentski ugovor? Na ta pitanja smo odgovorili u videu ispod.

Koji mitovi o maturi nisu točni?

Hrvoje Debeljak, Ela Ivko i Ramona Šćuric, ekipa iz redakcije portala srednja.hr, u središnjem dijelu konferencije Brucoš 101, razgovarali su o mitovima o maturi u koje mnogi vjeruju. Oni se šire u raznim grupnim razgovorima, komentarima na Facebooku, čujemo ih od roditelja, starije braće i sestara, prijatelja. Prepisivanje na maturi nije moguće prvi je mit u kojeg je Ramona vjerovala, a razbila ga je kad je sama pisala maturu.

– Ja sam na svom ispitu prvom iz mature svjedočila troje ljudi koji su prepisivali, sa šalabahtera, s mobitela, sa sata, jedni od drugih. Meni je taj mit razbijen tad, prisjetila se Ramona.

Prepisivanje je neetično i strogo zabranjeno, napomenuo je Hrvoje. Živimo u kulturi prepisivanja, a nitko ne poduzima nešto po tom pitanju naglasio je, dodavši kako mnogi dozvoljen odlazak u toalet tijekom mature iskoriste za prepisivanje. Riječ je o problemu kojeg nije lako riješiti prije nego se promijeni mentalitet oko prepisivanja, složila se ekipa.

Hrvoje Debeljak, Ramona Šćuric, Ela Ivko

Hrvoje Debeljak, Ramona Šćuric, Ela Ivko | Foto: srednja.hr

Mnogi maturanti se mature boje, jer smatraju da je, općenito govoreći, teška za položiti. To je još jedan mit, smatra Ramona, iako je riječ o individualnom dojmu.

– Mislim da matura iz Hrvatskog nije teška. S obzirom na pragove prlaznosti koji su 30 %, kad sjedneš i radiš može se naučiti to za prolaz. Nekima je teže, to ovisi od osobe do osobe i kakve profesore su imali. Primjerice, jedno vrijeme nismo imali Hrvatski uopće dok smo tražili zamjenu za profesoricu, tu se događaju rupe u znanju, ali radom to možeš nadoknaditi, smatra Ela.

Hrvoje je dodao kako je matura prijašnjih godina bila puno teža nego što je sada, a Ela kako ispiti iz prirodnih predmeta postaju sve teži. Razgovarali su i o tome je li strukovnjacima teže položiti maturu nego strukovnjacima, može li se proći bez plaćenih priprema i drugim temama. Njihov razgovor poslušajte ispod.

Aplikacija za ‘hackiranje’ studentskog života

Kad vas zatrpaju studentske obveze, učenja za ispite, projekti i seminari, jako ćete cijeniti sve što vam štedi vrijeme. To nešto je Certilia, mobilna aplikacija koju je razvila Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) uz koju možete zaboraviti na redove u referadi i hrpu papira koje trebate skupiti svaki put kad ti zatreba neka potvrda.

Certilia je povezana s vašom e-Osobnom iskaznicom i omogućuje vam pristup više od 100 usluga na portalu e-Građani, i to direktno s mobitela. Uz to, ako ove godine postajete brucoši, svoju digitalnu iksicu možete imati u Certiliji. Ako ste aktivirali svoju e-Osobnu iskaznicu i preuzeli aplikaciju Certilia, a uz to imate i iksicu izdanu od listopada 2023. godine, u Certiliji ćete automatski imati i svoju digitalnu iskaznicu.

Uz to što vam se nikad neće dogoditi da zaboravite iksicu u menzi, u svakom trenutku možete provjeriti svoj studentski status, ali i vidjeti koliko subvencije vam je još ostalo za obroke. Sve mogućnosti Certilije pogledajte u videu ispod.

Savjeti za maturu od prošlogodišnjeg najmaturanta

Pred naše kamere sjeo je i Mario Vrdoljak, prošlogodišnji najmaturant koji je od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih dobio nagradu za odličan uspjeh na maturi. Iz Matematike je imao 59 točnih odgovora od 60 pitanja, ispit iz Fizike je riješio 100 % točno

– Mislim da je najčešći problem kod matematičkih predmeta brzopletost. To su egzaktni predmeti, ako naučite, nije problem. Hrvatski, Engleski i drugi, tu možda više ima mjesta za pogrešku. Ne mislim da su ti ispiti dvosmisleni, samo mi ne leže, nekome drugom bi to možda bilo lakše, smatra Mario.

Na maturi mu je najteže bilo napisati sažetak, upravo jer je potpuno suprotan od pravila na kojima počivaju matematički predmeti. Iako se pripremao prije mature, puno su mu pomogle profesorice iz Hrvatskog i Engleskog, objasnio nam je. One su bile odlične i pripremale su učenike tijekom godine tako što su često pisali eseje, morali su čitati lektire i slično.

Mario Vrdoljak

Mario Vrdoljak, prošlogodišnji najmaturant | Foto: srednja.hr

Za maturu se kasnije počeo pripremati, u petom mjesecu, rekao nam je. Oko Matematike nije imao toliko posla jer je radio redovito, ali Hrvatski i Engleski je morao ponoviti.

– Mislim da kad se krene pripremati za maturu, treba o tome prije promisliti. Dopustio sam si da krenem kasnije jer sam znao da ove predmete znam bolje. Po meni treba krenuti na vrijeme jer često ljudi govore da je matura stresna. Slažem se, ali stres će nestati ako se netko krene spremati prije, objasnio je Mario, danas student FER-a.

Otkrio nam je i koja je razlika između škole i faksa, kao i što mu bolje leži, a dao je i savjete maturantima koji upravo spremaju ispite mature. Njegovo gostovanje pogledajte u videu ispod.

Kako izabrati studij?

Za kraj, studentice Marija Faullend Heferer i Lucija Drmač odgovorile su na ono najvažnije pitanje: kako, uopće, odabrati pravi studij s kojim ćemo biti zadovoljni? Naše su sugovornice odabrale Zagrebačku školu ekonomije i managementa (ZŠEM), ali put do njega za obje je bio trnovit.

Marija je najprije upisala studij Kemije, ali snovi ambiciozne mlade žene o karijeri istraživačice brzo su se rasplinuli. Nije se vidjela u toj ulozi, shvatila je, pa se odlučila prebaciti na studij koji će kombinirati njenu ljubav prema matematici, ali bez zanemarivanja društvenog aspekta. Njena kolegica Lucija imala je sličnu priču.

– Nisam imala onaj klasičan problem. Rekla bih da sam već od druge godine srednje škole znala da će to biti ekonomija. Nisam bila dio studenata koji upisuju ekonomiju jer ne znaju što bi. No, moja situacija je bila specifična jer sam imala predrasude prema privatnim fakultetima. Prvo sam upisala državni fakultet i tamo završila dvije godine, no shvatila sam da nisam zadovoljna. Pitala sam se je li problem u tome što me zapravo ne zanima to što studiram ili je problem u samom sustavu, prisjetila se Lucija.

Sa svim tim iskustvom, Lucija ima jasan savjet za maturante koji biraju studij i razmišljaju je li njihov odabir samo trenutni interes ili nešto čime se mogu baviti do kraja života.

– Bismo li to radili i da od toga ne zarađujemo puno? Novac je svakako veliki katalizator, ali ako ga nema, voliš li istinski ono što radiš? Novac ne može biti jedini motivator za rad, prije ili kasnije isparit će. Ako zaista voliš svoj posao, novac će doći, a to će ti biti karijera koja te istovremeno zanima i koja je tržišno atraktivna, savjetovala je Lucija.

ZŠEM

Marija Faullend Heferer i Lucija Drmač, studentice ZŠEM-a su na Brucoš 101 konferenciji dale savjete za biranje studija | Foto: srednja.hr

Kad je shvatila da se želi prebaciti, Mariju je najviše osvojio program studija na ZŠEM-u. Željela je upisati nešto što će joj pružiti konkretna znanja i iskustva. Željela je odmah steći praktične vještine i naučiti kako se stvari rade u stvarnom svijetu, a na ZŠEM-u je to dobila, rekla nam je.

– ZŠEM je stvarno potvrdio ono što sam iz svojih srednjoškolskih dana mislila da je fakultet: mentorski pristup, pozitivan naboj i usmjeravanje na budućnost. Ne rušenje ambicija, nego njihovo usmjeravanje. Zaista je ispunio moja očekivanja. Atmosfera je stvarno super, imala sam gotovo savršeno iskustvo sa svim profesorima. Ako se javiš profesoru na mail, čak i ako pitanje nije izravno vezano za kolegij, odgovorit će ti unutar 24 sata. Toliko su angažirani, profesori su većinom iskusni u praksi i njeguje se ta atmosfera predanosti studentima. Što se kolega tiče, ima nas svakakvih, ali generalno se njeguje pozitivna atmosfera i nisam imala nikakvo negativno iskustvo, ispričala je Marija.

ZŠEM je, inače, visoko učilište koje u svojim programima stavlja fokus na praktično znanje i povezanost s poslovnim svijetom. Na ZŠEM-u se izvode prijediplomski studiji Ekonomija i management te Poslovna matematika i ekonomija. Osmišljeni su tako da studentima pruže ne samo teoriju, nego i pripremu za stvarne izazove na tržištu rada. Poseban naglasak stavlja se na mentorstvo, osobni razvoj i podršku kroz Career Centar, koji pomaže studentima s radnim praksama, radionicama i usmjeravanjem karijere.

Cijelo gostovanje Lucije i Marije u kojem smo razgovarali o tome što je presudno kod izbora studija, kako se riješiti straha od pogreške, važnosti iskorištavanja mogućnosti za studij u inozemstvu i svemu što su naše sugovornice naučile na vlastitim greškama, pogledajte u videu ispod.

Proglasili smo i najbolje projekte studentskih udruga

U završnom dijelu online konferencije, čuli smo koji su projekti studentskih udruga provedeni 2024. godine najbolji u zemlji. Na natječaj nam je pristiglo 37 prijava, a tri su nagrađene poklon paketom naših partnera te godinom dana pretplate na portal srednja.hr s kojom mogu i objavljivati vijesti o svojim aktivnostima na našem portalu.

Na trećem mjestu našla je Ekonomska klinika Ekonomskog fakulteta u Zagrebu s projektom Financijska pismenost osnovnoškolaca. Riječ je o projektu koji djecu kroz prilagođene radionice uči osnovnim pojmovima o novcu, štednji i potrošnji. Kroz interaktivne igre i primjere, učenici stječu znanja koja će im pomoći da odgovornije upravljaju svojim financijama u budućnosti.

Radionice se održavaju već nekoliko godina, a uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja šire se i na manje sredine diljem Hrvatske. Projekt želi osigurati da sva djeca, bez obzira gdje žive, dobiju priliku naučiti važne financijske vještine i razviti dobar odnos prema novcu od najranije dobi.

Na drugom mjestu je Udruga studenata farmacije i medicinske biokemije Hrvatske s projektom PharMinute. PharMinute kroz kratke, zanimljive videozapise na Instagramu i TikToku približava zdravstvene teme široj publici. Devet studenata obrađuje aktualne teme iz farmacije i medicinske biokemije, objašnjavajući ih jasno i vizualno privlačno, s ciljem podizanja svijesti o važnosti struke.

Projekt ne samo da popularizira farmaceutske i medicinsko-biokemijske profesije i njihove uloge u zdravstvu, nego i potiče studente na stalno usavršavanje i inovacije. Primjer njegove uspješnosti je žena koja je nakon gledanja videa o ovisnosti o kapima za nos prepoznala svoj problem i potražila stručnu pomoć.

Udruga studenata psihologije Kasper

Udruga studenata psihologije Kasper i njihov projekt Dani seksualnosti | Foto: Privatna arhiva

Na prvom mjestu je Udruga studenata psihologije Kasper

Naposljetku, na prvom mjestu je Udruga studenta psihologije Kasper koja djeluje pri Sveučilištu u Zadru s projektom Dani seksualnosti. Njihov projekt je edukativni skup o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, dostupan i online. Cilj je pružiti točne informacije, potaknuti otvoreni dijalog i smanjiti stigmu oko ovih tema.

Na događaju se raspravlja o aktualnim temama poput veza, spolnog odgoja i spolno prenosivih bolesti, a uključeno je i besplatno cijepljenje protiv HPV-a. Projekt kontinuirano raste i kroz društvene mreže promovira važnost edukacije i odgovornog pristupa seksualnom zdravlju.

Ovaj studentski projekt uspješno podiže svijest i educira javnost o važnim i često stigmatiziranim temama seksualnosti i reproduktivnog zdravlja. Uz to, projekt kontinuirano raste, uključuje stručnjake i relevantne aktivnosti poput besplatnog cijepljenja, čime konkretno doprinosi zdravlju i dobrobiti zajednice. Njegova vidljivost i utjecaj na društvo impresionirali su stručni žiri koji im je dodijelio glavnu nagradu.

Hvala svima koji su se prijavili. Pobjednicima čestitamo i želimo im puno uspjeha u daljnjem radu, a u narednim danima ćemo im se javiti oko slanja nagrade. Više o pobjedničkim projektima pogledajte u videu ispod.


Projekt Brucoš 101: Uvodni kolegij o studiranju provodi portal srednja.hr. Srebrni partneri projekta su RIT Croatia, Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (ZŠEM) i PBZ, a partneri projekta su Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) i dm.