Pretraga

Aferi ‘Referada na Facebooku’ bliži se kraj: Dekan EFZG-a primio studentice, a kazne će vjerojatno biti ukinute

A- A+

Nakon što je studenticama EFZG-a Stegovno povjerenstvo zbog komentiranja na Facebooku odredilo kaznu u obliku opomena pred isključenje kao i zabrane polaganja svih ispita u razdoblju od šest, devet i 12 mjeseci, s djevojkama je obavio razgovor i dekan Lajoš Žager. Tvrdi da će se založiti za njih na sjednici Fakultetskog vijeća 16. prosinca. Da se odbace kazne trima studenticama založit će se i predstavnici studenata EFZG-a i na razini Sveučilišta, što su nam predsjednici zborova sami potvrdili.

Afera ‘Referada na Facebooku koja je još jednom obilježila Ekonomski fakultet u Zagrebu mogla bi završiti u korist studentica. Naime, tri djevojke kojima je Stegovno povjerenstvo odredilo kazne u obliku opomena pred isključenje i zabrane polaganja ispita od šest, devet i 12 mjeseci zbog kritiziranja rada referade na Facebooku jučer je ugostio dekan Lajoš Žager.

Studentice su iskazale uvjete na koje pristaju, no unatoč navodima drugih medija da su već pomilovane, Ivana Obad, suradnica za odnose s javnošću EFZG-a, nam je rekla da još nikakva odluka nije službena ni konačna, a ni djevojkama još uvijek nije poznata. Odluka će biti donesena 16. prosinca kad je sljedeća sjednica Fakultetskog vijeća EFZG-a, no dekan je izjavio da će zaštititi interes studentica. Isto su nam potvrdili i predstavnici studenata.

Izdvojeni članak

MZOS o kažnjavanju studentica EFZG-a: ‘Suspendiranje je pregruba mjera, tražili smo očitovanje Fakulteta’

‘Založit ćemo se da im se kazne odbace’

– Stav Studentskog zbora Ekonomskog fakulteta je takav da se zalažemo i u težim prekršajima, što po nama ovaj nije, da se studenti što blaže kazne. Nismo od početka pratili slučaj komentiranja na Facebooku jer je previše studenata i previše postupaka koji se pokreću, no naknadno smo se uključili i s obzirom da su dobile prvostupanjsku odluku, založit ćemo se za to da im se kazne odbace, rekao nam je Mate Damić, predsjednik Studentskog zbora EFZG-a te donedavno predsjednik HSZ-a i Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu.

Što se tiče mogućih proceduralnih pogrešaka i kršenja Pravilnika o stegovnoj odgovornosti studenata od strane Povjerenstva, Damić kao student Ekonomije nije htio ulaziti u pravni segment postupka. Izjavio je kako se Zbor drži navoda savjetnika u uredu studentskog pravobranitelja Ivana Tomljenovića koji je prvi i ukazao na cijeli slučaj oko sankcioniranja studentica te nepravilnosti u procesu.

Izdvojeni članak

[FOTOGALERIJA] Najupečatljiviji komentari oko kažnjavanja studentica EFZG-a zbog objava na Facebooku

Slučaj se mogao riješiti mirnijim putem

Novoizabrani predsjednik Studentskog zbora na Sveučilišnoj razini u Zagrebu Petar Labrović također nam je potvrdio da će se zalagati za studentice Ekonomije. – Studenti imaju pravo reći što misle privatno, a njihovi komentari su izvučeni iz konteksta. Iako stegovni postupak nije dobro prošao, založit ćemo se da se studenticama kazne smanje. Mislim da se cijela ova stvar mogla riješiti na mirniji način, govori Labrović.

Na upit je li SZZG bio upoznat s ovim slučajem u početnoj fazi i kako nitko prije donošenja odluke Stegovnog povjerenstva nije reagirao, novoizabrani predsjednik Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu ističe kako se vjerojatno studenti Ekonomije bili upoznati, no kako se radilo o njihovoj sastavnici nije se odmah išlo na Sveučilišnu razinu.

Izdvojeni članak

Poduzetnik Saša Cvetojević poručio Ekonomskom fakultetu za slučaj referada: ‘Big Fail za EFZG’

Studente fakulteti ne trebaju kažnjavati zbog objava na društvenim mrežama

Nakon što smo upitali nekoliko studenata EFZG-a da nam iskažu svoj stav po pitanju kažnjenih kolegica, zadovoljstva radom studentske referade kao i trebaju li se studenti sankcionirati zbog objava na Facebooku, odlučili smo doznati što o tome misle i ostali.

Na našoj stranici postavili smo anketu s upitom ‘Trebaju li fakulteti kažnjavati studente zbog njihovih objava na društvenim mrežama?’ u kojoj je sudjelovalo 427 čitatelja. Daleko najveći broj njih dao je negativan odgovor (95,55 posto). Da studente fakulteti trebaju kažnjavati zbog neprimjerenog sadržaja koji objavljuju po društvenim mrežama smatra tek 2,81 posto, a neodlučnih po ovom pitanju je 1,64 posto.

Infografika: Srednja.hr / Andrea Barać