Pretraga

Drama u susjedstvu: Studenti se zarazili bolešću koja se prenosi sa životinja na ljude, prekinuta im praksa

A- A+

Studentima Veterinarskog fakulteta u Sarajevu prekinuta je praktična nastava na jednoj farmi, nakon što se 20-ak studenata razboljelo, a kod njih četvero potvrđena je zaraza Q groznicom. Riječ je o bolesti koja se prenosi sa životinja na ljude. Dekan kaže da ne zna može li se zaraza povezati s nastavom na farmi, ali su ipak prešli na druge nastavne baze.

Ilustracija: unsplash

Prema pisanju portala Klix.ba, 20-ak studenata Veterinarskog fakulteta Sarajevo se razboljelo, dok je kod četiri studenta potvrđena zaraza Q groznicom, bolesti koja se prenosi sa životinja na ljude.

Dekan tvrdi da je prerano bolest povezati s praksom na farmi

Isti portal navodi da su neslužbeno doznali da su se studenti zarazili za vrijeme praktične nastave na poljoprivrednom dobru Butmir u vlasništvu Kantona Sarajevo. Studenti su za Klix.ba rekli kako je su i ranije na ovom poljoprivrednom dobru bili loši higijenski uvjeti.

Dekan Veterinarskog fakulteta Sarajevo Muhamed Smajlović za Klix.ba potvrdio je slučajeve, ali tvrdi da je prerano povezati ih s nastavom na farmi. Ipak, preventivno su prekinuli izvođenje nastave ondje i prešli na druge nastavne baze. Trenutno se, naveo je dekan, analiziraju uzorci s farme.

Kantonalna uprava za inspekcije poslove Kantona Sarajevo dostavila je i odgovor na upit Klix.ba vezan za pojavu Q groznice na poljoprivrednom dobru Butmir. Naveli su i da je u  jednom slučaju je kod teladi utvrđeno prisustvo gena uzročnika Q groznice, ali da nemaju informacije o obolijevanju studenata.

Izdvojeni članak

Neviđeni zahvat u Hrvatskoj: Na Veterinarskom fakultetu 10 sati popravljali zube risu

O kakvoj je bolesti riječ?

A što je Q groznica? Kako je pojašnjeno na stranicama Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH), bolest se manifestira naglom pojavom groznice, a u simptome ulaze povišena tjelesna temperatura do 40°C, opća slabost organizma, znojenje, jaka glavobolja, bol u mišićima i grudima, kašalj i mučnina. Širi se zrakom, a u rijetkim slučajevima čovjek se može zaraziti i putem konzumacije zaražene hrane. Glavni izvori zaraze za ljude najčešće su ovce, koze i goveda. Stručnjaci navode i da su ovoj bolesti najviše izložene osobe koje se nalaze u neposrednoj blizini životinja, kao, primjerice veterinari.

– U ljudi se bolest klinički manifestira u širokom rasponu od asimptomatskih infekcija do, po život opasnog endokarditisa. Bolest može imati akutni i kronični oblik. Dobri anamnestički podaci uvelike olakšavaju dijagnostiku, a pažljiva ocjena epidemioloških podataka uz serološke testove dovode do postavljanja konačne dijagnoze. Bolesne se osobe i bez liječenja mogu oporaviti za nekoliko mjeseci ali uz upotrebu ciljanih antibiotika uvelike se skraćuje tijek bolesti, navode iz HAPIH-a.

Dopuna teksta, 20. siječnja u 10:53

Priopćenjem se naknadno oglasio i Veterinarski fakultet Sarajevo, u kojemu potvrđuju pet slučajeva zaraze studenata te izražavaju empatiju s oboljelima. Priopćenje prenosimo u cijelosti:

U vezi s medijskim izvještajima o pojavi Q groznice kod studenata našeg Fakulteta, ovim putem obavještavamo javnost da smo 18.01.2023. godine u poslijepodnevnim satima dobili prvu informaciju, odnosno kopije serološki-pozitivnih nalaza izdanih od strane ovlaštene zdravstvene ustanove, kojima je potvrđena izloženost uzročniku Q groznice kod 5 studenata.

U svoje ime i u ime kolektiva Univerziteta u Sarajevu – Veterinarskog fakulteta izražavamo iskrenu empatiju s oboljelim studentima i njihovim porodicama, kao i spremnost da pomognemo svim raspoloživim kapacitetima. Organizacija nastave i rada na Fakultetu u skladu sa zakonskim i principima struke odvija se s imperativom maksimalne zaštite studenata i osoblja. Obaveznu terensku praksu veterinarskog studija, studenti našeg, kao i većine veterinarskih fakulteta u svijetu, imaju organiziranu na farmama koje su pod nadzorom veterinarskog javnog sistema. Prema programu našeg studija terensku praksu pohađaju studenti starijih godina, koji su educirani tokom studija o rizicima i zaštiti sebe, okoline i javnosti od zaraznih bolesti.

Univerzitet u Sarajevu – Veterinarski fakultet, s višedecenijskim iskustvom i odličnim rezultatima u zaštiti javnosti od zoonoza preventivno je poduzeo sve mjere ka zaštiti zdravlja naših studenta i nastavnika, prvenstveno djelomičnim obustavljanjem terenske prakse te prema zakonskoj obavezi promptno uključio nadležna tijela koja su shodno tome reagirala. Univerzitet u Sarajevu – Veterinarski fakultet će u ovom, kao i u prošlim javnozdravstvenim krizama, pokazati najviši stepen društvene odgovornosti i o tome pravovremeno izvještavati javnost.