Drugo najveće sveučilište pokreće još jedan fakultet: Na drugima u tom polju mjesta zjape prazna
Sveučilište u Splitu na jednoj je od svojih posljednjih sjednica donijelo odluku o pokretanju postupka osnivanja novog fakulteta. Žele pokrenuti Agromediteranski fakultet bez pravne osobnosti na kojem bi se izvodila dva postojeća studija – prijediplomski studij Mediteranske poljoprivrede i diplomski studij Agronomija Mediterana. Unatoč činjenici da na studijima u polju poljoprivrede svake godine velik broj mjesta ostaje prazan.

Dvorana na fakultetu | ilustrativna fotografija: Pexels
Naše drugo najveće, Sveučilište u Splitu, u dogledno bi vrijeme moglo postati bogatije za dodatni fakultet. Naime, nedavno je Senat tog sveučilišta donio odluku o pokretanju postupka osnivanja znanstveno-nastavne sastavnice Sveučilišta u Splitu koja bi se zvala Agromediteranski fakultet, a ta sastavnica bila bi fakultet bez pravne osobnosti.
Na Agromediteranskom fakultetu izvodila bi se dva postojeća studija
– Na području RH, velik je broj primjera osnivanja fakulteta bez pravne osobnosti, a ta se praksa pokazala uspješnom u smislu racionalizacije, lakšeg upravljanja ali i puno veće vidljivosti a za buduće studente prepoznatljivosti, navodi za srednja.hr Mario Bjeliš, voditelj sveučilišnog prijediplomskog studija Mediteranska poljoprivreda.
Na tom bi se fakultetu izvodila dva već postojeća studija Sveučilišta u Splitu iz područja poljoprivrede: sveučilišni prijediplomski studij Mediteranska poljoprivreda i sveučilišni diplomski studij Agronomija Mediterana.
– Objedinjavanjem navedenih studijskih programa pod Agromediteranski fakultet, sadašnji i budući student imaju prepoznatljiv formalni okvir, a Agromediteranski fakultet dobiva istaknutu vidljivost i prepoznatljivost koja pridonosi boljoj znanstvenoj suradnji i znanstvenoj produkciji. Objedinjavanjem navedenih smjerova po Agromediteranski fakultet, sustav će se operativno unaprijediti u smislu nedupliranja dokumenata, pravilnika, povjerenstava i sl. kroz formaliziranje jedinstvenog upravljanja, navodi Bjeliš.
Na pitanje o tome namjeravaju li za potrebe pokretanja novog fakulteta zapošljavati novi nastavni kadar nismo dobili odgovor.
Na poljoprivrednim fakultetima četvrtina mjesta ostaje prazna
No, niti postojeći hrvatski fakulteti u području poljoprivrede ne uspijevaju popuniti sve kvote. Portal specijaliziran za teme iz područja poljoprivrede, Agroclub.com, nedavno je tako analizirao podatke Agencije za znanost i visoko obrazovanje koji pokazuju da je na proteklim upisima čak 25 posto mjesta za školovanje agronoma ostalo prazno. Isti medij navodi i primjer iz Knina u kojem je smjer Poljoprivreda krša – Stočarstvo krša upisalo samo troje studenata.
Sva mjesta nisu popunjena ni na dva splitska studija pa smo nadležne pitali zašto onda misle da je potrebno pokretanje ovakvog fakulteta i kakav interes očekuju na upisima kada fakultet bude uspostavljen.
– U akademskoj godini 2024/25, upisano je na prijediplomski studij 24 studenta od 30 mjesta, dok je na diplomski studij upisano 18 studenata od 20 mjesta. Činjenica je da je područje srednje Dalmacije ali i susjednih nam hercegovačkih županija izrazito vezano uz poljoprivrednu proizvodnju. Upravo će pokretanje Agromediteranskog fakulteta dodatno privući studente da studiraju na području u kojem žive, da mogu tu i planirati svoj život nakon završenog studija. Smatramo da je ovaj fakultet potreban zbog specifičnih agroklimatskih prilika i specifičnosti poljoprivredne proizvodnje u ovom području. Gotovo u svim Mediteranskim zemljama postoje ovakvi fakulteti, zaključuje Bjeliš.