Pretraga

Evo gdje hrvatski studenti odlaze najradije na razmjenu te tko nama najčešće dolazi

A- A+

Prema netom objavljenim podacima Europske komisije o studentskoj mobilnosti unutar EU-a u akademskoj godini 2012./2013., Hrvatska je treća po rastu. Tako se studirati i stažirati u stranim zemljama, u godini 2012./2013. odlučilo 1124 naših studenata, što je za 27 posto više od godine prije. S druge strane na 30. smo mjestu po broju primljenih studenata, što i nije loša brojka, uzmemo li u obzir da Hrvatska u Erasmusovim programima sudjeluje tek od 2009. U nastavku donosimo podatke o tome u koje zemlje najčešće odlaze hrvatski studenti, a koje nacije se najviše odlučuju provesti dio obrazovnog puta u Lijepoj našoj.

Grafika: Agencija za mobilnost i programe EU

Ne vidimo često podatke da je Hrvatska po nekom pozitivnom rastu u europskom vrhu pa barem ovi podaci Europske komisije donekle prkose negativnim trendovima. Naime u akademskoj godini 2012./2013. Hrvatska je treća zemlja po rastu studentske mobilnosti, dok smo po ugošćavanju stranih studenata na 30. mjestu. Treba naglasiti da je spomenuta akademska godina rekordna kada je riječ o broju studenata koji odlaze na obrazovanje ili praksu u strane zemlje. Gotovo 270 tisuća ih je to učinilo u 2012./2013.

Izdvojeni članak

Europski parlament odobrio novi Erasmus+ program vrijedan 14,7 milijardi eura

Najviše stranaca iz Poljske, Slovenije i Španjolske, a hrvatski studenti najčešće odlaze u Austriju i Italiju

Na studiranje i praksu u Hrvatsku tijekom 2012./2013., pristigao je 701 student. Najviše ih je iz Poljske, Slovenije, Španjolske, Francuske i Njemačke.

S druge pak strane hrvatski studenti najradije odlaze provesti dio obrazovanja u Austriju, Italiju i Njemačku, dok se na stručnu praksu najčešće odlučuju otići u Njemačku, Sloveniju i Španjolsku.

Od ukupnih oko 270 tisuća Erasmusovaca, četiri petine ih odlazi na studij u drugu zemlju, a 55 tisuća, odnosno petina radi stručne prakse.

Izdvojeni članak

Češki studentski par u Hrvatskoj na faksu jer su samo tu mogli studirati skupa

I u ovoj godini Hrvatska će bilježiti rast studentske mobilnosti

Prema dosadašnjim podacima Europske komisije za akademsku godinu 2013./2014. Hrvatska će ponovno zabilježiti rast studentske mobilnosti, budući da je u Erasmusove programe zakoračilo više od 1300 studenata.

Kao što smo naveli u akdaemskoj godini 2012./2013. zabilježen je rekordan interes studenata za razmjenu. No i u narednom periodu, brojke će zasigurno rasti.

– Već 27 godina Erasmus omogućuje studentima boravak u inozemstvu sa svrhom širenja njihovih obzora i poboljšanja vještina. Najnovije brojke pokazuju da je Erasmus popularniji nego ikada. Osim što pridonosi osjećaju pripadnosti europskoj obitelji, vještine koje Erasmus promiče također pomažu studentima ojačati njihovu zapošljivost i mogućnosti razvoja karijere. Naš novi program Erasmus+ omogućit će još većem broju mladih ljudi studiranje, obavljanje prakse, rad ili volontiranje u inozemstvu u sljedećih sedam godina, izjavila je Androulla Vassiliou, europska povjerenica za obrazovanje, kulturu, multilingvizam i sport.

Dodajmo podatak da su države s najvećim brojem mobilnih studenata, u odnosu na broj diplomanata koje proizvode, Luksemburg, Lihtenštajn, Finska, Latvija i Španjolska.

Ukupno gledano najpopularnija zemlja za ugošćavanje stranih studenata u 2012./2013. bila je Španjolska. Tamo je studij ili stručnu praksu odlučilo pohoditi 40 202 osobe.