Pretraga

Evo kako izgleda savršena tehnika prepisivanja studenata Ekonomije

A- A+

Studenti su već desetljećima u potrazi za savršenim načinom prepisivanja. Danas su uz pomoć novih tehnologija i gadgeta sve bliži tom Svetom gralu, no mi vam danas donosimo jednu oldschool tehniku koja se svojom kreativnošću izdiže iznad drugih, a navodno je vrlo popularna među studenima Ekonomskog fakulteta koji su nam je i opisali.

Kaže se da ne postoji savršena nogometna taktika, savršena djevojka i savršen način prepisivanja. Uvijek postoji neka kvaka ili začkoljica koja kad-tad ispliva na površinu. Kao što ljubitelji nogometa i veliki švaleri ne prestaju u traženju prva dva spomenuta sveta grala tako ni studenti nikad ne odustaju od potrage za idealnim načinom varanja na ispitu.

Kreativnosti i ideja nikada nije nedostajalo, a neki su pokušaji prepisivanja danas i studentski klasici. Tako na primjer, mlade dame u proljetnim mjesecima već desetljećima lijepe šalabahtere na rub suknje, a mladići na unutarnje strane potkoljenica ili dukserica. Opće rašireno je i pisanje sitnih natuknica na naslone stolica red ispred, a nove tehnologije donijele su neslućene mogućnosti.

Izdvojeni članak

Studenti svojevoljno nose ‘zastore’ kako ne bi pali u napast i prepisivali na ispitima

Stealth šalabahter

Ipak jedna tehnika, pomalo staromodna, koju mi je otkrio kolega, sad već diplomirani ekonomist, oslikava istinsku domišljatost ove populacije, a navodno je vrlo popularna na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu.

– Svi smo prepisivali na taj način. Malo je skupli od klasičnih šalabahtera, ali isplati se jer te gotovo nemoguće provalit. Vrlo je jednostavno. Odeš u prvu fotokopiraonu i tražiš onu prozirnu foliju za projektore. Na nju ti otisne šalabahter, umanji ga i izreže na male komade. Takav šalabahter je nemoguće otkriti, priča još uvijek u studentskom zanosu mladi ekonomist.

Izdvojeni članak

Šalabahter za kampanjce: Kako uspješno učiti cijelu noć?

Taktika

Zvuči vrlo jednostavno, no nije cijeli trik u prozirnoj foliji s umanjenim šalabahterom. Iskusnije generacije imaju i cijelu taktiku kako se ovo ‘moćno oružje’ najefikasnije koristi.

– Tako pripremljene folije potrpaš u džepove, a ako ih je više (a uvijek ih je više) na jednu zabilježiš gdje ti je što. Ta jedna je ključna da se ne izgubiš. Puno je prednosti u ovoj tehnici. Stolovi na kojima se pišu ispiti uglavnom su tamni tako da je folija s crnim slovima sasvim neprimjetna. Staviš uputstva ispod ispitnog papira i kad ti treba samo je premjestiš na papir na kojem se tekst dobro vidi jer je bijel. Slijedeći uputstva vadiš ostale folije i koristiš ih na isti način. Kad se profesor približi pod rukom je pomakneš na tamniji dio stola i opet se ništa ne vidi. Bitno ju je samo malo zakloniti rukom da te odbljesak od svijetla ne bi odao, podrobno je opisao naš sugovornik.

Izdvojeni članak

Ekskluzivno: Ekonomski fakultet dobiva novu liniju u menzi, a planira se i preuređenje KEFA-e


Politolozi i novinari varaju početkom mjeseca

Malo smo se raspitali i od studenata drugih fakulteta. Ispostavilo se da nije strana ni budućim novinarima i politolozima koji se po svjedočanstvu naše sugovornice nerijetko posluže ovom tehnikom, ali uglavnom početkom mjeseca. – Folije se dosta koriste u varanju na ispitima. Kako je po papiru 2 i pol kune onda češće printanje ipak iziskuje znatnija financijska sredstva. Zato se na taj način vara početkom mjeseca dok još imaš love, smijući se otkrila nam je studentica 5. godine Fakulteta političkih znanosti.

Lako joj se izgubi trag

Dodao je kako postoji i ‘odstupnica’ ako bi profesor posumnjao na varanje koja je vrlo jednostavna i prilično sigurna.

– Kad profesor posumnja da prepisuješ i krene prema tebi dovoljno je rukom foliju gurnuti sa stola, a kako je čvrsta i glatka ona samo onako prozirna klizne po podu i nema više šanse da ju pronađete pogotovo ako je pod tamnije boje, ustvrdio je uz osmijeh.

Ipak, ni ova tehnika ne pomaže ako student nema makar minimum predhodnog znanja. Zbog dimenzija šalabahtera na njega je moguće napisati samo natuknice, ali nije praktičan za duže tekstove.

– Pročitao bih prije ispita dva, tri puta skriptu i to bi uz bilješke bilo sasvim dovoljno za dobru ocjenu. Ipak, ako ne znaš ništa, teško je proći samo sa šalabahterom, zaključio je bivši student Ekonomije.