Pretraga

FOTO Gejmeri došli na svoje: U ovom studentskom domu dobili pravu arenu za videoigre

A- A+

Studenti gejmeri u sobi studentskog Hostela Spinut u Splitu mogu uživati u pravoj ‘gejming areni’ napravljenoj samo za njih. Njeno korištenje je besplatno za studente, a već je tamo održano i jedan turnir. Iz studentskog centra Split su podsjetili ranije da su studentima omogućili i igranje PlayStationa u studentskom domu.

Nakon završenog učenja za ispite, dobro je znano kako se studenti vole opuštati na najrazličitije načine. Izlasci, gledanje serija, ali i igranje videoigara. Ovu zadnju skupinu, itekako bi mogla oduševiti novootvorena Gaming arena za sve gejmere koji studiraju u drugom najvećem gradu Hrvatske.

‘Svako malo nova atraktivna zanimacija’

Soba u studentskom Hostelu Spinut, pretvorena je u raj za videoigre, na veselje stanara ne samo tog Hostela, već i susjednog studentskog doma Bruno Bušić. Iz Studentskog centra Split (SC Split) navode da je nova gaming arena idealno mjesto za kišne dane te kraćenje vremena između ispita ili predavanja. Kao što su i ranije za istu svrhu nabavljali Playstatione.

– Ukoliko studenti ne znaju kako iskoristiti svoje slobodno vrijeme, Studentski centar u Splitu im svako malo ponudi neku novu atraktivnu zanimaciju. Nakon otvorenih soba za PlayStation, sada su i ljubitelji kompjuterskih igrica došli na svoje, poručili su iz SC-a Split.

Dodali su da je pristup gaming areni besplatan svim studentima, već su održani i gaming turniri. U mračnoj, ali u gejmerskom ugođaju opremljenoj sobici, vidljivo je da su kompjuteri opremljeni i pravim ‘gaming tipkovnicama i mišem’ na čija su lijepe svjetleće boje svjetla općenito ponosni ljubitelji videoigara. Osim što su praktično stvar prestiža, svjetleći miševi i tipkovnice u svakako korisne kada gejmate u mraku jer bi upaljeno svjetlo u sobi narušilo ugođaj priče i atmosfere u koju vas vodi kompjuterski monitor.

Izdvojeni članak

VIDEO: Bili smo na ručku u splitskoj menzi u samom centru grada: ‘Kao kod bake’

40 posto svjetske populacije gejma

Inače videoigrice već desetljećima postaju sve popularnije među mladima. Tim više kako se industrija razvija te igrice postaju kvalitetnije i kompleksnije. Još smo 2020. godine pisali o DFC Intelligence, tvrtki koja se specijalizirala za analizu tržišta videoigrice. U svom su tadašnjem istraživanju naveli da su 3,1 milijarde ljudi na planetu aktivni gejmeri. Odnosno, 40 posto svjetske populacije.

Uz to, školski nastavnici sve više prepoznaju vrijednost videoigrica u povezivanju s učenicima. Kao što smo pisali u svibnju prošle godine, profesorica računarstva Monika Marković Šurlina iz Srednje škole Zvane Črnje Rovinj pustila je učenicima da u slobodno vrijeme u školi igraju videoigrice. Iz toga se kasnije razvilo i regionalno natjecanje u E-sportu, ‘Telemach CUBE School Esport League’. No, osim zabave natjecanja, rovinjska profesorica nam je pojasnila i da e-sport među učenicima potiče digitalnu pismenost te razvija vještine brzog rješavanja problema i timskog rada.