Pretraga

FOTO Studenti prosvjedovali protiv profesora zlostavljača: ‘Koliko još žrtava treba biti?’

A- A+

Umjetničke akademije imaju problema s pojedinim profesorima nasilnicima i zlostavljačima, očito je već nekoliko godina. Vrijeđanje, prijetnje glumca i profesora Domagoja Mrkonjića prema studentima Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, izazvao je prosvjede studenata u Osijeku, Zagrebu, Rijeci i Splitu. Studenti s kojima smo razgovarali smatraju da se stvari mijenjaju nabolje, ali problem je i dalje tu. Iako nove generacije shvaćaju nedopustivost vrijeđanja i drugih oblika zlostavljanja, studentica snimanja nam je istaknula da je potrebno da se sve frakcije u industrije ujedine i više komuniciraju kao bi riješili svoje probleme.

Možda se ispred zagrebačke Akademije dramskih umjetnosti (ADU) u utorak nije okupilo toliko puno studenata kao 2023. na velikom prosvjedu ‘Nismo tražile, sada tražimo‘. Ali, uz glasni pljesak okupljenih dok se s balkona akademije vijorio transparent ‘Dosta šutnje! Zagreb uz AUKOS’, okupljeni su pružili podršku svojim kolegama s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku (AUKOS). Kao što smo ranije pisali, glumac i profesor u Osijeku, Domagoj Mrkonjić, optužen je da je vrijeđao i prijetio studentima u alkoholiziranom stanju. Neki od studenata su naveli da je Mrkonjić bio i fizički nasilan.

Dekan zagrebačke akademije podržao studente? ‘Drago nam je, ali ima svoj posao za poboljšati sustav’

Prvotno je Mrkonjić zbog svega osobno dao otkaz, a protiv njega je pokrenut stegovni postupak. No, nakon dva mjeseca, glumac je povukao svoju ostavku, a studenti u Osijeku govore da je dobio samo ‘pisano upozorenje pred otkaz’ te se vraća raditi na AUKOS. Stoga su u utorak oko slučaja Mrkonjić, uz Osijek i Zagreb, prosvjedovali i studenti u Rijeci i Splitu.

– Okupili smo se kako bismo dali podršku studentima akademije u Osijeku jer ono što oni proživljavaju smo mi proživljavali prije godinu i pol dana (…) Mislim da se treba oglasiti i filmska i kazališna zajednica. Da, oni zlostavljaju na fakultetima kasnije tim zlostavljačima netko daje posao i nastave raditi u industriji, kao što možemo vidjeti u slučaju Matanića. Koliko je žrtava potrebno i koliko zlostavljača da se nešto napravi?, zapitala se Karla Jelić, donedavna studentica zagrebačke Akademije koja je i dalje aktivna u inicijativi ‘Škandal’.

Podsjetili su i da profesor zagrebačkog ADU-a, Ozren Prohić i dalje radi. Iako više nema kontakta sa studentima nakon snimke verbalnog zlostavljanja, vrijeđanja i psovanja studenata, Jelić je naglasila da i dalje dobiva punu plaću. Dok su članice studentske inicijative postavljale transparent na balkonu, nakratko im se pridružio i dekan zagrebačkog ADU-a, dekan Davor Švaić. Pri izlasku iz akademije nam je kratko naveo da ne želi dati komentar, a Jelić nam je navela da je situacija s dekanom puno bolja. Makar, naglasila je to s dozom opreza.

– Drago nam je da nas je dekan podržao, ali on ima svoj posao za radit da poboljša ovaj sustav, rekla je Jelić na naše pitanje o odnosu između studenata i Švaića nakon ranijih prosvjeda i tenzija nakon što je slučaj Prohić izašao u javnost.

‘Studenti ranije ne bi prijavljivali, sada vide mrežu ljudi’

Među okupljenima u Zagrebu je bio i student Jan, s treće godine dramaturgije na ADU-u. Naveo je da mu je drago da su se u znak podrške osječkim studentima okupili ne samo studenti u Zagrebu, nego i u Rijeci i u Splitu. Naveo je da je posrijedi generalni problem koji dijele studenti unutar umjetničkih studija. No, govoreći o samom ADU-u, smatra da je situacija bolja nego prije godinu i pol dana.

– Mislim da se situacija nakon prosvjeda definitivno popravila. Podigla se osjetljivost na ovakve događaje, revidirao se i pravilnik te se sada stvari bolje funkcioniraju. Počelo se i razmišljati o tome kao o jedno važnom problemu, ustvrdio je Jan.

S njim se donekle slaže i članica inicijative ‘Škandal’, studentica završne godine studija snimanja na ADU-u, Dora Čaldarović. Pred novinarima je navela da živimo u vrijeme promjena gdje nove generacije gledaju kritički prema nedopustivom ponašanju, ali i da je vrijeme da isto naprave i same institucije. U dodatnom razgovoru za srednja.hr je navela da slučaj Mrkonjić pokazuje da su posrijedi sustavni problemi, a ne izolirani slučajevi.

– Studenti koji ranije ne bi prijavljivali, sada vide da postoji velika mreža ljudi koja ove stvari također smatra problematičnim i traže sustave potpore. Mislim da će to pozitivno utjecati da se, ne samo u našoj industriji, nego općenito u društvu, promijeni slika prema nasilju, rekla je Čaldarović.

Izdvojeni članak
ulica u centru osijeka crno-bijelo

Od vrijeđanja pa do fizičkog nasilja: Studenti Akademije u Osijeku optužili glumca za maltretiranje

Studenti se i dalje boje pričati, ali budućnost bi mogla biti svjetla? ‘Prije pitanja što, zapitamo se kako radimo’

Naša sugovornica je dodala i da je da bi različite ‘frakcije’, što akademija, što kazališna i filmska udruženja, trebali imati bolju komunikaciju i biti ujedinjeniji kako bi konkretnije rješavali neke od ovih problema. S druge strane, primijetili smo kako dosta studenata ADU-a, iako su došli podržati osječke studente, nije htjela razgovarati s medijima. Dora smatra kako s jedne strane studenti nisu svjesni važnosti razgovora s medijima kako bi se osvijestili problemi. No, iako se skandali s nekorektnim ponašanjima na umjetničkim akademijama već dulje vrijeme razotkrivaju, Čaldarović ne isključuje i da se neki boje osvete u vidu da se kasnije neće moći zaposliti. Iako je strah možda i dalje prisutan, vjeruje da situacija nije toliko drastična kao što je bilo prije nego su ovi slučajevi počeli izlaziti u javnost. Ali, ne i da je potpuno razriješena.

– Imam vjere u pozitivnu promjenu i da je situacija sada drukčija. Ali, od nekih kolega koji mi pričaju iz svoje perspektive, čini mi se kao da u određenim sekcijama to i dalje postoji. Osobno ne mogu reći da znam za takve slučajeve i da sam to iskusila, ali mislim da je to iza nas i da ne bi snosili posljedicu, ako upozore na nešto, rekla je Dora koja je pri završetku svog studiranja i sama počela raditi na projektima koji nisu više u domeni samo studentskih snimanja.

Dok se svi studenti slažu da akademski studiji imaju svoj specifični problem s nasiljem, student Jan nam navodi kako srećom osobno nije imao neugodnosti s profesorima tijekom svog studiranja. Upitan smatra li da njegova i generacija njegovih kolega mogu pokazati da se umjetnost može podučavati i raditi bez neugodnosti, rekao je da se nada da će biti tako, ali da nije siguran. No, mladi dramaturg ističe da općenito na njegovom studiju nije bilo toliko problema kao na drugim studijima i u tome vidi potencijalno rješenje problema.

– Mislim da načini na koji se obrazujemo unutar akademije dosta različiti i svaki odsjek vodi neku svoju politiku. Rješenje bi možda bilo da ih se uči kao nas na dramaturgiji. Prije pitanja što radimo, zapitamo se i kako radimo i stvaramo. Kako funkcioniraju probe i setovi i da je to važno pitanje koje bi se trebalo početi učiti na svim odsjecima, zaključio je Jan.

U međuvremenu su nam pristigle i fotografije prosvjeda protiv Mrkonjića i iz Osijeka i Rijeke. U Osijeku su se studenti s transparentima grlili dok su u Rijeci studenti izrazili podršku osječkim kolegama.