Pretraga

Hrvati godišnje šalju stotine studenata u Beč, a Austrijanci su rijetka pojava u Zagrebu

A- A+

Kad je u pitanju broj stranih studenata na hrvatskim sveučilištima, kao i broj naših studenata koji odlaze na inozemne fakultete, mnogi su predviđali drugačiju situaciju u prošloj akademskoj godini. Naime, ulaskom u EU većina je očekivala kako će stranci pokazati više interesa za naše fakultete. Zatražili smo podatke iz nekoliko stranih te nekoliko domaćih sveučilišta kako bismo usporedili brojke stranaca, odnosno Hrvata, na njihovim sastavnicama. Razlika u statističkim podacima, sa sveučilišta koja vode evidenciju ili posjeduju djelomične podatke, i dalje je jako velika.

Foto: Srednja.hr

Mobilnost studenata i profesora nešto je čemu u posljednje vrijeme teži sve veći broj sveučilišta u svijetu pa u tom smjeru idu i naše visokoobrazovne institucije. No broj studenata koji odlaze iz Hrvatske nije ni približno jednak broju stranaca koji se odluče upisati ili doći na razmjenu na neki od naših fakulteta.

Usporedili smo podatke iz prošle akademske godine sa Sveučilišta u Zagrebu i Rijeci sa Sveučilištima u Beču i Ljubljani kako bismo otkrili koliko su našim studentima privlačni fakulteti u ovim metropolama, ali i koliko Slovenaca te Austrijanaca iskazuje interes za hrvatskim sveučilištima.

Izdvojeni članak

Na riječkom i pulskom Sveučilištu ne znaju odakle stižu strani studenti

Beč poslao svega 11 studenata u Zagreb

Iz zagrebačkog Rektorata su nam dostavili informaciju kako je na nekoj od 33 sastavnice prošle godine studiralo 11 studenata iz Beča, a ukupan broj Austrijanaca u Zagrebu bio je svega 26. No treba napomenuti kako na Sveučilištu u Zagrebu raspolažu samo statističkim podacima vezanima uz studente na razmjeni, odnosno vezanima uz programe mobilnosti poput Erasmusa i bilateralnih razmjena. No kad su u pitaju strani studenti koji su se upisali na neki od zagrebačkih fakulteta u redovitom statusu, te podatke iz Ureda za
međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu nismo dobili.

S druge strane u potragu za ‘bečkom kulturom’ i obrazovanjem u
akademskoj godini 2013./2014. uputilo se 642 hrvatskih studenata, od
čega je svega njih 16 pošlo zahvaljujući Erasmusu.

Prilikom prikupljanja podataka sa Sveučilišta u Rijeci, ponovno smo se susreli s istim problemom kao i godinu prije. Kako njihov stručni suradnik za odnose s javnošću Neven Protić otkriva, na riječkom Rektoratu ne prate koliko studenata odlazi u inozemstvo, niti koliko im stranaca dolazi. Kao i zagrebačko Sveučilište, posjeduju samo statističke podatke od programa za mobilnost. Preko Erasmusa prošle akademske godine u Rijeku je došlo 79 stranaca, a 12 studenata je otišao u inozemstvo. Pritom su najviše zanimanja pokazali za Poljskom, Austrijom i Španjolskom.

Izdvojeni članak

Ljubljana i Trst se pripremaju za najezdu hrvatskih studenata, Talijanima naši fakulteti nisu privlačni


Prošle godine u Zagrebu ukupno 411 stranaca na razmjeni

– U okviru programa razmjene koji se provode na središnjoj razini (Erasmus i bilateralna sveučilišna razmjena) u ak. god. 2013./2014. na Sveučilištu u Zagrebu bilo je 411 studenata. Prema podacima kojima raspolaže Ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu, u okviru CEEPUS-a na Sveučilištu je boravilo oko 150 studenata. Točnu statistiku za CEEPUS vodi Agencija za mobilnost i programe EU, odgovorila nam je glasnogovornica zagrebačkog Sveučilišta Tamara Dagen. Dodala je kako je najviše studenata došlo iz Poljske, Španjolske, Francuske, Njemačke, Portugala, Austrije i Slovenije.

Ni u Ljubljani ne budimo previše interesa

Prema podacima koje smo dobili s ljubljanskog Sveučilišta, u akademskoj godini 2013./2014. kod njih se školovalo 412 hrvatskih studenata. Iz Rijeke je preko Erasmusa u Ljubljanu otišlo osam studenata, dok je iz slovenske metropole na razmjenu na riječko Sveučilište došlo svega dvoje studenata.

No kako na Sveučilištu u Rijeci ne postoje statistički podatci o tome koliko studenata iz Rijeke općenito odlazi u strane države, iz Ljubljane smo doznali kako je ukupan broj Riječana na njihovu Sveučilištu 53. Iz Zagreba je, pak, prošle akademske godine u glavni grad Slovenije došlo 32 studenata.

Prema podacima Ureda za
međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagreb, u 2013./2014. godini na razmjeni je u našoj metropoli bilo devetero studenata iz Ljubljane, a ukupno nas je posjetilo 17 Slovenaca.