Pretraga

Hrvatski studenti u EU: U Švicarskoj ne mogu raditi preko studentskih ugovora, a godinu plaćaju duplo skuplje

A- A+

Manji broj Hrvata koji je htio studirati u inozemstvu birao je švicarska sveučilišta koja su zbog velikih troškova mnogima predstavljala nedostižne visine. Ulaskom u EU za naše studente se neće mnogo toga promijeniti, bar što se tiče školarina i ostalih troškova jer se Švicarska nije pridružila Uniji. U razgovoru s Josipom Agatićem, studentom diplomskog studija menadžmenta u Luganu u kantonu Ticino, doznali smo s čim se suočavaju Hrvati koji upisuju fakultete u spomenutom švicarskom kantonu.

www.swissuniversity.ch

Među skupljim europskim državama po pitanju studiranja svakako se našla Švicarska – zemlja koja je prošla pregovore no nije postala članicom Europske unije. Budući da su financijski troškovi uglavnom nepremostiva barijera, rijetko koji hrvatski student odlazi na studij u spomenutu zemlju. Našim pristupanjem Uniji, ne mijenja se način studiranja stoga smo odlučili iz prve ruke saznati kako izgleda i kolike troškove iziskuje studiranje na jednom od sveučilišta u švicarskom kantonu Ticinu, točnije na Università della Svizzera italiana u Luganu. Josip Agatić je na diplomskom studiju menadžmenta te je odlučio podijeliti nekoliko važnih informacija za sve koji planiraju upisivati neki od fakulteta u kantonu gdje je talijanski jezik službeni.

Izdvojeni članak

Hrvatski studenti u EU: Za studij u Beču morate imati dublji džep

Stranci ne mogu raditi preko studentskog ugovora

Prijava na fakultet može se poslati poštovm, e-mailom ili pak fizički odnijeti u referadu. Potrebno je popuniti formular za upis koji se nalazi na internetu te certifikat srednje škole, no ako diplome nisu na talijanskom ,francuskom, njemačkom, engleskom ili španjolskom, moraju biti prevedene. Uz to u potrebnu dokumentaciju ulazi i životopis te popratno pismo na engleskom jeziku, kopija osobne iskaznice i kopija boravišne dozvole.

– Švicarce semestar na menadžmentu u Luganu izađe oko 12 500 kuna, dok stranci plaćaju dvostruko veći iznos, to jest oko 25 tisuća kuna. Stanovi su jako skupi, zbog čega je najbolje naći smještaj izvan centra. Rijetko tko uspije iznajmiti stan da ga ne plaća oko tri tisuće kuna po osobi, objašnjava Josip. Dodao je kako su cijene domova još skuplje jer su svi u privatnom vlasništvu, a variraju od 3 600 do 4 200 kuna mjesečno. 

Baš kao što je slučaj sa stranim studentima u Hrvatskoj, tako i u Švicarskoj inozemci nemaju pravo na studentske ugovore. Drugim riječima, strani studenti ne mogu zaraditi koji franak sa strane kako bi si bar malo poboljšali financijsku situaciju. Po pitanju maksimalnih tjednih sati koje studenti mogu odraditi, u Ticinu su malo fleksibilniji nego u Austriji pa su procijenili da uz fakultetske obaveze mladi mogu odvojiti 15 sati, to jest pet više nego što je u moguće Beču.

Izdvojeni članak

Državna matura u Švicarskoj: I kod njih je profesor dijelio krive ispite

Bike sharing usluga olakšava putovanje brojnim studentima

Ako upišete fakultet u ovoj zemlji, ne daje vam se pravo izbora kao što je kod nas, nego svaki student mora imati zdravstveno osiguranje. U nekim slučajevima se prihvaća osiguranje iz zemlje podrijetla, a ako nije prihvaćeno onda mjesečno morate plaćati do tisuću kuna osnovnu razinu. Tim se pokrivaju troškovi u slučaju ozljeda, bolesti ili majčinstva.

– Cijene javog prijevoza, autobusa i vlaka,  nisu kao u Zagrebu nego ovise o daljini destinacije koja se mjeri po broju zona, a prosječna cijena je oko dvije tisuće kuna. Pozitvno je to što u Luganu postoji bike sharing usluga, to jest u različitim dijelovima grada mogu se koristiti javni bicikli. Usluga se plaća samo ako je bickl korišten više od sat vremena, ističe student menadžmenta.

Izdvojeni članak

Strani studenti iz nepoznatog razloga skuplje plaćaju smještaj u Zagrebu

Ukupan mjesečni džeparac oko osam tisuća kuna

Većina studenata se hrani po menzama gdje je hrana, kako Josip tvrdi, jako dobra. Cijena jednog menija je 60 kuna, što znači da se na hranu mjesečno troši oko dvije tisuće kuna.

Uzmete li u obzir sve navedeno i zbrojite li sve troškove koje morate podmiriti na mjesečnoj bazi doći ćete do iznimno velike cifre koju prosječan student u Hrvatskoj potroši u dva do tri mjeseca. Izuzevši školarinu koja je i iznad ranga hrvatskih privatnih fakulteta, da biste preživjeli 30-ak dana kao student u Luganu u Ticinu, potrebno vam je oko osam tisuća kuna.