Pretraga

Izašao je popis svih studija čiji studenti mogu dobiti STEM stipendiju, provjerite je li vaš na listi

A- A+

Jedna od stipendija koju ove godine dodjeljuje Ministarstvo znanosti i obrazovanja je stipendija za studente koji studiraju u STEM područjima. Stipendija se dodjeljuje zasebno studentima nastavničkih STEM smjerova i studentima ostalih STEM studija, čiji je popis Ministarstvo ovih dana i objavilo. No, ove godine Ministarstvo će dodijeliti 1.144 STEM stipendije, što je značajno manje u odnosu na prethodne godine (3.400), a ta je odluka već naišla na kritike. No iz Ministarstva tvrde – analiza dosadašnjeg načina dodjele STEM stipendija pokazala je da on nije postigao zadani cilj.

Foto: M. Gelenčir/srednja.hr

S novom akademskom godinom započinje i novi krug podjele državnih STEM stipendija. Od ove godine na snazi je novi pravilnik prema kojemu će 4.520,70 kuna odnosno 600 eura mjesečno dobivati studenti koji su upisali STEM nastavničke studijske programe, a 2.260,35 kuna odnosno 300 eura mjesečno studenti ostalih STEM programa. Stipendija će se dodjeljivati putem javnog poziva kojeg Ministarstvo znanosti i obrazovanja tek treba raspisati i to do 25. listopada, a razdoblje u kojem se student stipendira je od listopada do lipnja, dakle traje devet mjeseci.

Izašao je popis programa

Prijave će studenti obavljati u mrežnoj aplikaciji stemstipendije.mzo.hr, a rang-liste dobitnika bit će objavljene na mrežnim stranicama Ministarstva najkasnije nakon 60 dana od dana zatvaranja javnog poziva. Prema pravilniku trebaju biti izrađene odvojene rang-liste za STEM nastavničke studijske programe i prema razini i godini studija svih studenata prijavljenih na javni poziv. Državne stipendije za STEM nastavničke studijske programe dodjeljuju se izravno prijavljenim studentima, a koji ostvaruju pravo na dodjelu u skladu s uvjetima iz Pravilnika.

Preostali broj državnih stipendija dodjeljuje se prema razini i godini studija u postotku: za prvu godinu preddiplomskog i integriranog preddiplomskog i diplomskog studija 30 %, za više godine integriranog preddiplomskog i diplomskog studija 10 %, zatim za više godine preddiplomskog studija 40 %, studentima prve godine diplomskog studija 10 % i studentima druge godine diplomskog studija 10 %.

Izdvojeni članak

Ministarstvo donijelo odluku o STEM stipendijama: Dodjeljuje ih se drastično manje nego ranijih godina

Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo je ovih dana Izvadak studijskih programa u STEM područjima znanosti u svrhu dodjele državnih stipendija u STEM područjima znanosti u akademskoj godini 2022./2023., na temelju Upisnika studijskih programa Ministarstva znanosti i obrazovanja. Riječ je o studijskim programima čiji studenti mogu konkurirati za ostvarivanje prava na državnu stipendiju u skladu s Pravilnikom o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na državnu stipendiju u STEM područjima znanosti. Popis studija možete vidjeti u nastavku.

Napomena: excel tablica sastoji se od dva lista, a na prvome su STEM studijski programi, dok drugi list sadrži popis nastavničkih STEM programa čiji studenti mogu dobiti STEM stipendiju. Ako vam popis nije vidljiv, osvježite stranicu.

Divjak kritizirala smanjenje broja stipendija

Za svaku godinu ministar obrazovanja prema Pravilniku donosi zasebnu odluku oko toga koliko će se STEM stipendija dodjeljivati. Prema ovogodišnjoj odluci, bit će dodijeljene 1.144 STEM stipendije, što je značajno manje u odnosu na prethodne godine, kada ih se dodjeljivalo 3.400, a ta je odluka već naišla na kritike zato što Hrvatskoj kronično nedostaje radnika u STEM zanimanjima. Na odluku koja propisuje znatno manji broj STEM stipendija nego prijašnjih godina reagirala je bivša ministrica Blaženka Divjak, u čijem su mandatu prvi puta dodijeljene.

– U javnom savjetovanju u spomenutom pravilniku nisu bili brojevi stipendija, pa se na to nije moglo reagirati. Odluku od tome donosi ministar, a ove godine je valjda ministar imao loš dan u kojem mu se brojke jako zbrkale. Međutim, u svim povjerenstvima za stipendije sjede studentski predstavnici, ali niti oni nisu očito reagirali. Istina je da je sada iznos stipendije za STEM studije znatno veći, ali je li to razlog da se tri puta smanji broj stipendija? Naime, uvijek postoji mogućnost povećanja alokacije iz fondova EU-a iz kojeg se ove stipendije isplaćuju. Obrazloženje bar nije teško napisati, od ogromne potrebe do inflacije i porasta troškova života. Broj socio-ekonomskih stipendija se povećao s dosadašnjih 10.000 na 12.000, ali zar ne bi bilo bolje da se što više studenata usmjeri u deficitarna zanimanja, a ne da se podupire studiranje za suficitarna zanimanja jednako kao i za deficitarna. Posebno jer je velika mogućnost da korisnici socio-ekonomskih stipendija, ako studiraju na studijima za kojima nema potražnje na tržištu, nađu u nepovoljnom položaju, bez posla u struci, i nakon studija. Stvarno me zanima reakcija studentskih predstavnika, rektora i dekana, ali i industrije koja treba stručnjake u STEM-u, napisala je Divjak na svome Facebooku.

Studentskom zboru najvećeg, Sveučilišta u Zagrebu, poslali smo upit s pitanjima jesu li imali saznanja o tome da će se broj STEM stipendija smanjiti, kako komentiraju to smanjenje i kako će na njega reagirati, no odgovor do zaključenja teksta nismo dobili ni nakon poruke požurnice.

MZO: ‘Analiza dosadašnjeg načina dodjele STEM stipendija pokazala je da on nije postigao zadani cilj’

Iz Ministarstva znanosti i obrazovanja na naš upit o smanjenju broja stipendija prvo kažu kako je lani bilo podijeljeno
ukupno 13.400 stipendija za STEM studije i studente temeljem socio-ekonomskog statusa i to u iznosu od 1.200 kuna. Ove godine dodijelit će se ukupno 13.144 stipendije za STEM studije i studente temeljem socio-ekonomskog statusa u iznosima 4.520 kuna, 2.260 kuna te 1.506 kuna. Naime, dok je smanjen broj STEM stipendija, povećan je broj socioekonomskih s 10.000 na 12.000.

– Analiza dosadašnjeg načina dodjele STEM stipendija pokazala je da on nije postigao zadani cilj, odnosno povećanju studenata na STEM studijima jer su na studijima koji su upisali, popularne STEM studije, studenti upisivali bez obzira na stipendije, a na one deficitarne studije, za koje nije postojao dovoljan interes prije dodjeljivanja STEM stipendija, interes je nakon dodjele stipendija ostao isti ili nešto manji. Zbog toga se pristupilo nešto drugačijem modelu dodjele stipendija i to dodjelom mnogostruko većeg iznosa za one STEM studije za koji postoji slab interes, te dodjela nešto manjeg broja stipendija te gotovo duplo većeg iznosa za one STEM studije za koji postoji veliki interes i bez stipendija, odgovaraju na naš upit iz MZO-a.

U skladu s time će se, navode, akademske godine 2022./2023. dodjeljivati ukupno 1.144 STEM stipendija i to u novom iznosu od 4.520,7 kuna za nastavničke studijske programe STEM područja ‘za koje je interes zbog prijašnjeg manjeg iznosa stipendija sve manji’, te 2.260,35 kuna za ostale STEM studijske programe.

– Isto tako, kako bi se dodatno privuklo učenike da upisuju STEM studije za koji postoji slabiji interes, državne stipendije za STEM nastavničke studijske programe isplaćivat će se za sve akademske godine do stjecanja visokoobrazovne kvalifikacije pod uvjetom da korisnik stipendije pohađa upisani studij i ispunjava sve obveze utvrđene studijskim programom za upis u višu godinu studija u skladu sa statutom, drugim općim aktom ili odlukom matičnoga visokog učilišta na kojem studira te će takav student koji ostvari pravo na stipendiju u iznosu od 600€ taj iznos primati do završetka studija, a ne kao što je do sada bilo, za jednu akademsku godinu. Novost je da će se STEM stipendije dodjeljivati i studentima diplomske razine studija. Ovakvim načinom dodjele STEM stipendija namjera je ublažiti problem velikog nedostatka nastavnika određenih STEM predmeta u osnovnim i srednjim školama, navode iz Ministarstva.