Pretraga

Izvanredne vijesti za izvanredne studente: Napokon će dobiti pravo raditi preko SC-a

A- A+

Zakon koji bi uređivao područje studentskog rada prvi puta se u javnosti počeo spominjati početkom prošle godine, kada je donošenjem novog Zakona o porezu na dohodak izmijenjen način oporezivanja studentske zarade. U proceduri njegova donošenja prekršen je svaki mogući rok pa je tako sam nacrt prijedloga Zakona o obavljanju studentskih poslova, umjesto krajem lipnja objavljen u studenom. Nakon provedene javne rasprave, daljnje procedure donošenja ovog Zakona su stale, iako u njegovu nacrtu stoji kako na snagu stupa 1. siječnja 2018. Ovih dana, Zakon se konačno miče s mrtve toče – izvješće s javne rasprave objavljeno je te je napokon pokrenuta daljnja procedura donošenja tog Zakona.

Foto: srednja.hr

Nakon pisanja Hrvatskog studentskog zbora Ministarstvu znanosti i obrazovanja, kao i premijeru Plenkoviću, te pokretanja kampanje zbog odugovlačenja u procesu donošenja Zakona o obavljanju studentskih poslova, stvari se konačno pomiču s mrtve točke.

Napokon pokrenuta daljnja procedura donošenja Zakona

Izdvojeni članak

Studenti i Zakon o njihovu radu zadnja rupa na svirali: Pisali Plenkoviću i Divjak, a dobili odgovor koji je ‘uvreda zdravom razumu’

Ovih dana objavljeno je izvješće s javne rasprave koja je zatvorena 9. prosinca prošle godine, a kako javlja HSZ, prijedlog Zakona o obavljanju studentskih poslova upućen je Ministarstvu financija, Ministarstvu rada i mirovinskog sustava te Uredu za zakonodavstvo Vlade Republike Hrvatske na očitovanje.

– Ukratko, to znači da je ‘daljnja procedura’ donošenja Zakona napokon pokrenuta. Ukoliko sva navedena ministarstva budu suglasna sljedeći korak bit će onaj Vlade Republike Hrvatske koja će vjerujemo (vrlo brzo) uputiti Zakon u Sabor, poručuje Hrvatski studentski zbor.

Napominju, njihova kampanja #namajebitan nastavlja se sve dok Zakon o obavljanju studentskih poslova ne stupi na snagu.

– Zajedno možemo biti nositelji promjena, poručuje Zbor.

Prihvaćeni svi komentari koji pozdravljaju omogućivanje studentskog rada izvanrednim studentima

Podsjetimo, prilikom očitovanja oko kašnjenja objave izvješća, Ministarstvo obrazovanja pozivalo se na to da je pristigao veliki broj komentara, koji se trenutno obrađuju. Ipak, samo je manji broj tih komentara prihvaćen. Prihvaćeni su svi komentari koji pozdravljaju omogućavanje studentskog rada izvanrednim studentima, te će skupine koje će moći obavljati ovu vrstu posla u novom Zakonu biti još jasnije definirane no što su definirane nacrtom prijedloga.

Izdvojeni članak

Objavljen prijedlog Zakona o studentskom radu: Raste minimalna satnica, a pravo rada preko SC-a dobivaju i izvanredni studenti

– Potrebno je jasnije odrediti definicije redovnih i izvanrednih studenata koji ostvaruju pravo na studentski ugovor iz razloga što izvanredan student ne može uživati status redovnog studenta niti bi se s istim trebao poistovjećivati. Nužno je omogućiti rad putem studentskog ugovora izvanrednim studentima koji nemaju zasnovani radni odnos no prilagoditi i predvidjeti prikladnu nomenklaturu za studente u takvom statusu, glasi prihvaćeni komentar Dore Miketek, predsjednice Vijeća studenata veleučilišta i visokih škola RH.

Prijedlogom Zakona koji se upućuje u daljnju proceduru bolje će biti definirano i to za što će se točno utrošiti novac od posredovanja. Naime, nacrt predlaže da sredstva od posredovanja odlaze na poboljšanje studentskog standarda tako da se prihod od naknade za posredovanje koristi za poboljšanje u djelatnosti smještaja studenata, za poboljšanje u djelatnosti studentske prehrane te za kulturne i sportske aktivnosti isključivo namijenjene studentima. Brojni sudionici u javnoj raspravi zatražili su da se novac od posredstva koristi i za primjerice, organizaciju edukativnih aktivnosti za mlade, kao i programe i projekte koje organiziraju studenti, što je Ministarstvo i prihvatilo.

– Poštovani, kao članica udruge Svjetski savez mladih Hrvatska koja se u svom radu bavi i kulturnim, ali i edukativnim aktivnostima za mlade, predlažem da se čl. 14. st. 2. izmijeni tako da se prihod od naknade za posredovanje koristi za programe i projekte koje organiziraju i provode studenti. Uključivanjem samo sportskih i kulturnih djelatnosti isključuju se ostali programi usmjereni na edukaciju i slično, a ti su programi iznimno bitni za stjecanje znanja i vještina koje studente pripremaju za tržište rada, glasi prihvaćeni komentar Lucije Ćorić.

Među prihvaćenim primjedbama nalazi se i ona da za posrednika koji ne poštuje zabranu posredovanja za studenta koji u prethodnoj akademskoj godini nije ostvario niti jedan 1 ECTS bod, treba propisati sankciju. Sankcije treba snositi i posrednik koji ne utvrdi svojim općim aktima opće uvjete poslovanja te s njima ne upoznata naručitelje posla i izvođače, smatra Biljana Gaća, što je također jedan od prihvaćenih prijedloga.

Zadnju riječ ima Hrvatski sabor

Izdvojeni članak

Zapela objava Zakona o studentskom radu: Ministarstvo obrazovanja davno premašilo rok koji je zadao Plenković

Podsjetimo, na javnu raspravu nacrta prijedloga Zakona o obavljanju studentskih poslova pristiglo je nešto više od 150 komentara. Koji su odbijeni, a koji prihvaćeni detaljno možete proučiti ovdje.

Zadnju riječ u donošenju ovog Zakona ima Hrvatski sabor. No, kako sada stvari stoje, nema prepreke da se izvanrednim studentima omogući pravo na obavljanje studentskih poslova, a minimalna satnica bit će i Zakonski propisana te u ovim trenucima iznositi 20,47 kuna. Ako Sabor u cijelosti usvoji prijedlog Zakona, poslodavac će naknadu za obavljeni posao morati izvršiti najkasnije u roku od 15 dana od završetka istoga.

Osim toga, bit će uvećane satnice za noćni rad, kao i rad nedjeljom i blagdanima budu, a za poslodavca koji bi kršio ove i slične odredbe iz Zakona predviđaju se i kazne. Na posljetku, novi Zakon predlaže obvezu da sredstva od posredovanja studentski centri moraju utrošiti na poboljšanje studentskog standarda.