Pretraga

Još dva fakulteta traže odgodu novog modela plaćanja

A- A+

Uz Prirodoslovno – matematički, Pravni, Edukacijsko- rehabilitacijski fakultet, te Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije odgodu primjene novog modela naplate studentskih participacija tražili su i Filozofski fakultet u Zagrebu te Metalurški fakultet u Sisku. U Sveučilištu u Zagrebu tvrde da je novi model naplate participacija pravedniji za sve studente, te da će samo 25 posto studenata plaćati maksimalnu participaciju.

Na današnjoj sjednici Senata Sveučilišta u Zagrebu raspravljat će se o odgodi odluke o studentskim participacijama za studente Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Metalurškog fakulteta u Sisku.

Izdvojeni članak

Kolaps ‘Zemlje znanja’: Studenati se gomilaju, a kadrova i novca sve manje

Neslužbeno doznajemo, kako će se vrlo vjerojatno obje odgode odobriti te će studenti ta dva fakulteta još ovu godinu plaćati participacije po dosadašnjem sistemu.
S Filozofskog fakulteta zahtjevaju da maksimalna participacija u ovoj prijelaznoj godini bude 6 tisuća kuna, a ne odlučenih 7 200 kuna.

Visina participacije ovisit će o tome koliko predmeta su prošle godine upisali, ali i položili.
Metalurški fakultet u Sisku pohađa znatno manji broj studenata, što je očekivano jer se radi o deficitarnom zanimanju. Iz Sveučilišta najavljuju moguću odluku o financiranju ovog deficitarnog studija od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, no postoje poteškoće.

– Problem s provedbom odluke je u tom što se studentima moraju subvencionirati participacije ove godine, a 90 posto sredstava doznačava se tek sljedeće, kazala je Blaženka Divjak, prorektorica za studente i studije.

Još nije otkriveno na koji način bi se dinamika doznačavanja sredstava deficitarnim fakultetima provela, a da sami fakulteti nemaju problem u dodjeljivanju subvencija.

Izdvojeni članak

Evo kako do posla u obećanim zemljama za mlade Hrvate

25 posto studenata plaćat će maksimalnu participaciju

– Ovaj model usklađivanja školarina je pravedan i puno bolji nego ijedan dosad, a okvir će se zadržati sigurno sljedeće tri godine, kazala je Vesna Vašiček, prorektorica za poslovanje.

Vašiček dodaje kako će se na ovaj način poravnati nejednakosti u financiranju između fakulteta, te da će svi biti u jednakom položaju.

– Po novom modelu više od polovice studenata neće uopće plaćati školarinu. Prve godine ne plaćaju participacije, a oko 35 posto studenata na višim godinama također će biti oslobobođeno davanja, tvrde u Sveučilištu.

Dodaju da će biti 25 posto studenata koji će izdvajati sredstva za maksimalnu participaciju.

Školarine nužne za život Sveučilišta

Rektor Aleksa Bjeliš komentirao je i česte izjave minstra Željka Jovanovića koji tvrdi da je on uveo besplatno obrazovanje u Hrvatskoj.

– Ovo nije uvođenje, ovo je nastavak već uhodane prakse, kazao je Bjeliš.

Osvrnuo se i na manja davanja iz državnog proračuna za obrazovanje za sljedeću godinu. – Sveučilište mora od nečeg preživjeti, participacija studenata je nužno zlo, ali ako imamo manjak dio tog manjka ćemo morati uzeti od studentskih participacija, zaključio je rektor Bjeliš.