Pretraga

Katoličko sveučilište osniva još jedan fakultet: Pokreću studij kakav im je odbijen prije dvije godine

A- A+

Hrvatsko katoličko sveučilište pokreće Tehnički fakultet i prijediplomski studij Računarstva za društvene primjene. Dobili su dopusnicu AZVO-a, nakon što su im prije dvije godine odbili studij naziva Softversko inženjerstvo za društvene primjene. Nakon prijediplomskog studija studenti će dobiti status prvostupnika inženjera računarstva.

hrvatsko katoličko sveučilište hks

Hrvatsko katoličko sveučilište | foto: HKS

U svega par mjeseci Hrvatsko katoličko sveučilište (HKS), tek u teoriji privatno sveučilište na koje se mjesečno iz državnog proračuna izdvaja oko 400.000 eura, osnovalo je dva nova fakulteta. Prvo Pravni fakultet i novi studij prava, a sada i Tehnički fakultet i novi studij Računarstva za društvene primjene. Dobili su dopusnicu Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO).

– Studij će se početi izvoditi u akademskoj godini 2025./2026., traje tri godine te se njegovim završetkom stječe 180 ECTS bodova. Godišnja kvota iznosi 40 studenata, koji će završetkom prijediplomskog studija steći diplomu sveučilišni prvostupnik/sveučilišna prvostupnica inženjer/inženjerka računarstva, stoji u priopćenju za medije s HKS-a.

Rektor Tanjić navodi kako papa govori da je važno istraživati tehnološke inovacije

Navode da će se misija fakulteta temeljiti na razvoju profesionalaca koji će odgovarati na izazove digitalne transformacije, primjenjivati tehnologije za rješavanje kompleksnih problema, upoznati se s etičkim standardima i promišljanjima i stvarati održiva rješenja za budućnost. Vršitelj dužnosti dekana Tehničkog fakulteta Gordan Črpić, inače prorektor na HKS-u, rekao je kako žele da fakultet redovito surađuje s tehnološkim kompanijama, start-upovima i istraživačkim centrima, a da će studij pripremati za karijeru u razvoju softvera, analize podataka, informacijske tehnologije i digitalne transformacije.

– Papa Franjo je prošle godine u listopadu na zasjedanju skupine G7 u talijanskom Bariju istaknuo sudionicima zasjedanja kako je važno istraživati, između ostalog, i tehnološke inovacije koje uvelike oblikuju budućnost čovječanstva ili kako papa kaže: ‘Ne smijemo propustiti priliku razmišljati i djelovati na novi način, umom, srcem i rukama’ kako bismo ‘usmjerili inovacije prema modelu koji je prvenstveno usredotočen na ljudsko dostojanstvo’. Isto tako je nedavno u svom obraćanju sudionicima Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu ukazao na to da umjetna inteligencija može postati sredstvo koje se može oteti kontroli i prevladati nad onim tko ga je stvorio. Papa govori ‘o etičkoj odgovornosti, sigurnosti ljudi i širim implikacijama tih čimbenika na društvo’. Ovih su dana Dikasteriji za nauk vjere i Dikasterij za kulturu i obrazovanje izdali zajednički dokument o umjetnoj inteligenciji koji pokazuje kako Crkva itekako razmišlja o svim važnim pitanjima za čovjeka i društvo. Na našem studiju Računarstva za društvene primjene važan dio smo usmjerili upravo na proučavanje, prepoznavanje i implikaciju etičkih pitanja, kazao je rektor Željko Tanjić.

Izdvojeni članak
ratko brnabić, dario đorđe, ivan koprić, tunjica petrašević

Dvojica dekana propitkuju pravo na HKS-u, ostali bez sumnje: ‘Skeptičan sam prema brzopoteznim osnivanjima’

Prije dvije godine htjeli uvesti studij Softverskog inženjerstva, AZVO ih odbio

Zanimljivo je i što im je ovakav studij AZVO zapravo odbio prije dvije godine. Tada je HKS tražio dopusnicu za studij slična imena – Softversko inženjerstvo za društvene primjene. Htjeli su da se studij počinje izvoditi u akademskoj godini 2023./24., no povjerenstvo nije prihvatilo studijski program pa ih je AZVO odbio. Naime, povjerenstvo je ocijenilo kako HKS nije kvalitetno proveo temu Ishoda učenja, dok su djelomično proveli temu Studijskog programa. Rekli su da predviđeni ishodi učenja studijskog programa nisu u skladu s kompetencijama koje student treba steći završetkom studija, ali i da sadržaj studijskog programa nije znanstveno utemeljen ni usporediv sa srodnim programima u inozemstvu. I s tim studijem je bio cilj da studenti ostvare stupanj prvostupnika inženjera računarstva.

-Prvi i najveći problem u vezi s predloženim studijskim programom kako je trenutno zamišljen je da nema dovoljno tehničkih sadržaja iz glavnih tema softverskog inženjerstva kako bi dodjela diplome po završetku preddiplomskog studija u tom području bila opravdana. Drugi problem predloženoga studijskog programa slaba je povezanost između softverskog inženjerstva i obveznih kolegija iz sociologije. Prema informacijama navedenim u Elaboratu studijskog programa povjerenstvo je zaključilo da su postojeći kolegiji iz sociologije slabo ili uopće nisu povezani sa softverskim inženjerstvom. Istovremeno, nedostaju tehnički kolegiji povezani s društvenim primjenama softverskog inženjerstva kao što su: interakcija čovjeka i računala, dizajn korisničkog iskustva i društvene mreže. Povjerenstvo smatra da je nastojanje da se studij tehničkih aspekata softverskog inženjerstva poveže sa spoznajama iz sociologije zanimljivo i inovativno. Povjerenstvo također drži da će predloženi studijski program, jednom kad se uvedu preporučene izmjene, značajno obogatiti ponudu studija softverskog inženjerstva u Hrvatskoj, pisalo je u izvješćima iz 2022. godine.

No, HKS je na odobrenje dvije godine kasnije poslao studij Računarstva za društvene primjene. Zahtjev im je odobren. Kriteriji su ispunjeni, samo jest tema Nastavni proces i podrška ostala djelomično ispunjena. Naime, povjerenstvo im je još preporučilo da planiraju proširenje svoje ponude tehničkih uređaja u skladu s brojem upisanih studenata.

Izdvojeni članak
ivan malenica i tomislav sokol

Na pravu Katoličkog sveučilišta predavat će istaknuti HDZ-ovci, a ovako je HZZ dao zeleno svjetlo za studij

Koji kolegiji čekaju studente? Programiranje, Matematika, ali i Uvod u bioetiku te Socijalni nauk Crkve

Što će se maturantima vrednovati za upis na ovaj studij? Prosjek svih ocjena iz srednje škole 40 posto, matura iz Hrvatskog pet posto, viša razina mature iz Matematike 35 posto, osnovna razina stranog jezika pet posto, izborni dio mature iz Informatike koji nije obavezan 15 posto. Izravan upis donosi plasman među tri prva tri mjesta od prvog do četvrtog razreda srednje škole na državnim natjecanjima iz fizike, matematike ili informatike ili na međunarodnim olimpijadama iz tih predmeta. Napomenimo i da u preporukama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ) stoji kako bi trebalo povećati broj upisanih i stipendiranih učenika ili studenata iz područja računarstva u Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji.

HKS je objavio i popis kolegija na ovom studiju. Na prvoj godini studente čeka Matematika, Fizika, Programiranje, Engleski jezik, Uvod u sociologiju, Uvod u bioetiku, Digitalna logika i Dizajn kvalitativnog istraživanja. Na drugoj godini tu su opet Matematika, Algoritmi i strukture podataka, Arhitektura računalnih sustava, Računalne mreže, Baze podataka, Programsko inženjerstvo, Analiza i obrada signala, Uvod u objektno orijentirano programiranje, Mješovita metodologija u društvenim istraživanjima i Teorija informacije. Studenti biraju i jedan izborni predmet između Sociologije prostora, Osnova kriptografije, Uvoda u teologiju i Fizike za razvoj igara. Na posljednjoj, trećoj godini studenti će slušati Ugradbene računalne sustave, Uvod u umjetnu inteligenciju, Razvoj softverskog projekta, Socijalni nauk Crkve, Operacijske sustave, Programiranje za web i mobilne platforme, Bioinformatiku, a tu su i Stručna praksa te Završni rad. Među izbornim kolegijima su Digitalna etnografija, Sociološki aspekti digitalnih medija, Okoliš i održivi razvoj, Računalno simulacije u inženjerstvu i Suvremene sociološke teorije.