Pretraga

Očaj studenata: Unatoč online prijavama na natječaj za dom, svu dokumentaciju moraju osobno donositi u SC

A- A+

Od ove su godine pojedini studentski centri u Hrvatskoj uveli obavezne prijave na natječaj za dom elektroničkim putem. Revolt među studentima izazvala je činjenica da se tako popunjene prijavnice moraju printati, a potom i osobno ili poštom uz popratnu dokumentaciju dostaviti u SC ili studentske domove, ovisno o gradu. Razlog: Porezna uprava zadužena za evidenciju prihoda koji se boduju na natječaju nije prihvatila prijedloge studentskih centara za povezivanjem sustava.

Foto: Srednja.hr

Ako ste zagrebački student i imate uvjete za ostvarivanje prava na smještaj u domu te ga želite koristiti, od ove se godine na natječaj prijavljujete putem interneta. No, to ne bi bila Hrvatska da je administrativni dio ovako jednostavan. Naime, e-prijavnicu potrebno je isprintati, a zatim još jedan obrazac ovjeriti na fakultetu, pa onda još sakupiti dodatnu dokumentaciju poput potvrda s Porezne o visini prihoda kućanstva. Sve te papire potom morate osobno donijeti u studentski centar Zagreb. Osim ako ste brucoš, oni dokumente mogu poslati preporučenom poštom.

HSP zahtjeva online aplikaciju koja će riješiti problem

I tu nastaje problem. Svi studenti koji žive u studentskim domovima, logično, dolaze iz mjesta izvan Zagreba. Za neke od njih akademska je godina gotova i već su se vratili kućama, a možda i krenuli sa sezonskim poslom. Drugi su vjerojatno usred ispita. Zbog toga je član predsjedništva Hrvatske stranke prava odlučio reagirati na način prijave na natječaj za dom.

Izdvojeni članak

Raspisan natječaj za smještaj u studentske domove u Rijeci

– U vrijeme dok traju ispiti i ispitni rokovi studenti hrvatskih sveučilišta moraju prikupljati silnu količinu dokumenata, potvrda, uvjerenja i papirnatih dokaza kako bi ponijeli zahtjeve za smještaj u studentske domove. Logično je da to rade dok su još u nekom od sveučilišnih sjedišta, dok u njima borave kako ne bi ponovno morali dolaziti i predavati zahtjeve. Radi se o veliko gubitku vremena i za studente i za njihove roditelje, odnosno braću i sestre. I to ih još košta 100,00 kuna koliko se naplaćuje famozna ‘obrada dokumentacije’ što studenti plaćaju kod predaje zahtjeva. Pišemo o 2017. godini, godini u kojoj je čak i velika većina istočno europskih zemalja ukinula potvrde, uvjerenja jer svi potrebni podatci već postoje u nekom od sustava u brojnim ministarstvima ili upravama od kojih treba ishoditi tražene dokumente, stoji u priopćenju Hrvatske stranke prava koje potpisuje član predsjedništva Ante Starčević.

Dodaje, u sklopu Ministarstva obrazovanja već postoji aplikacija za prijavu na natječaj za državnu stipendiju. Ista bi se, tvrdi Starčević mogla malo doraditi i prilagoditi zahtjevima i pravilnicima za smještaj u studentske domove. Kaže, aplikacijom bi se ‘izbjegle sve sporne situacije, sve moguće zlouporabe, namještanja i pogodovanja.’

– Za akademsku godinu 2017./2018. zahtjevi za smještaj u studentske domove neka se obrade na postojeći način, ali za 2018/2019. godinu tražimo da se do podnošenja zahtjeva za smještaj u domove u srpnju 2018. godine izbjegne nepotrebna gužva i papirologija, a zahtjevi se riješe popunjavanjem aplikacije za 10 minuta i to besplatno, a ne kao do sada za iznos od 100 kuna koliko iznosi ‘obrada dokumentacije’, poručuju iz HSP-a.

I studentski centri žele online prijave

Izdvojeni članak
studentski dom IGK Osijek

U Osijeku je obnovljen studentski dom iz 1968. i sada izgleda ‘mrak’

Ipak, čini se kako rješavanje ovoga problema priželjkuju i studentski centri, a ne samo studenti. Problem je, izgleda, u Poreznoj upravi, koja niti jednom studentskom centru nije bila voljna odobriti pristup podacima.

– U MZO je 3. travnja 2017. održan prvi sastanak Povjerenstva za izradu prijedloga Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava redovitih studenata na subvencionirano stanovanje na kojem se pokrenulo pitanje: povezivanje studentskih centara s Poreznom i e-maticom, za korištenje podataka u natječaju za smještaj studenata u studentski dom, kaže nam Ružica Rajšić pomoćnica ravnatelja za smještaj pri zagrebačkom SC-u.

Dodaje kako su svi studentski centru u Hrvatskoj zatražili pravo povezivanja i to uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja.

– Održan je sastanak u Poreznoj upravi tijekom travnja, ali pristup podacima još nije omogućen niti jednom SC-U u Republici Hrvatskoj. Mjesec srpanj, je krajnji rok kada student mogu podnositi molbe za smještaj za akademsku godinu 2017/2018. U suradnji s MZO svi studentski centri su raspisali natječaj krajem mjeseca lipnja. Kako ni jednom SC-u nije omogućen pristup, svi studenti koji se natječu za ostvarivanje prava na smještaj u studentske domove u Republici Hrvatskoj moraju dostavljati tražene dokumente, objasnila je Rajšić.