Pretraga

Odbijene sve žalbe za navodne nepravilnosti pa proglašeni konačni pobjednici studentskih izbora u Zagrebu

A- A+

Kako su žalbe koje upućuju na ozbiljne propuste u provedbi izbora za studentske zborove sastavnica te zbor Sveučilišta u Zagrebu odbijene, objavljeni su konačni rezultati izbora. Naime, Povjerenstvo za prigovore Sveučilišta u Zagrebu za provođenje studentskih izbora utvrdilo je kako su žalbe Sveučilišne platforme (inicijativa koja okuplja 10 studentskih organizacija) neosnovane pa je na sjednici 27. lipnja priznala do tada privremene rezultate.

foto: Ivan Klindić|www.ivanklindic.info

Sveučilišna platforma se žalila na nekoliko stvari, između ostaloga na prevelik broj nevažećih listića, radi čega su tražili ponovno prebrojavanje glasova. Žalili su se i na nejasnoće oko pohrane glasačkih listića, koji su se skladištili dulji period radi tek naknadnog održavanja izbora na dvije sastavnice.

Izdvojeni članak

Privremeni rezultati studentskih izbora u Zagrebu: Uvjerljiva pobjeda 33 udruge uz izlaznost od 18 posto

Žalba i odbijenica

Ispod možete pročitati čitav tekst žalbe Sveučilišne platforme:

Povjerenstvo za prigovore na izborima za Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu
Zagreb, Trg maršala Tita 14

PREDMET: ŽALBA NA PRIVREMENE REZULTATE ZA STUDENTSKI ZBOR SVEUČILIŠTA U ZAGREBU

Poštovani,

ovim putem podnosimo žalbu na privremene rezultate za Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu, koji su objavljeni na web stranicama sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.

Proučavajući privremene rezultate primijetili smo veliki broj nevažećih listića, točnije njih 915. Ako uzmemo u obzir da na 11509 listića dolazi 915 nevažećih listića, to znači kako je 7.95 % listića nevaljano, što je izuzetno visok postotak.

Sljedeći primjer je Muzička akademija na kojoj je nevažećih 78 od 213 glasačkih listića što predstavlja nevjerojatnih 36,6 % glasova.
Želimo dodati kako su oba glasovanja provedena u isto vrijeme i za oba Zbora, glasali su isti birači. Nadalje, glasački listići i ostali izborni materijali za izbor Studentskog zbora Sveučilišta više od mjesec dana bili su na nepoznatoj lokaciji zbog vremenske razlike između provođenja izbora na Hrvatskim studijima i Akademiji likovne umjetnosti u odnosu na ostale sastavnice Sveučilišta što je u suprotnosti sa člankom 5. Stavka 4. Pravilnika o izborima za studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i studentske zborove sastavnica Sveučilišta u Zagrebu koji kaže: „Izbori za studentski zbor Sveučilišta i studentski zbor pojedine sastavnice provode se istovremeno na istim biračkim mjestima“.

Neslužbeno doznajemo kako su isti bili kod Ivana Bote, koji je navodno obnašao funkciju izbornog koordinatora čime se krši Zakon o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama, navedena funkcija nije navedena u jednom pravilniku ili drugom važećem dokumentu nije navedena ili opisana. Također, prilikom poziva prema rektoratu u vezi izbora za Studentski zbor Sveučilišta i sastavnica u Zagrebu predsjednice Izbornog povjerenstva za Filozofski fakultet u Zagrebu dr. sc. Zrinke Božić Blanuše, savjetovano je da se obrati Ivanu Boti, članu sveučilišnog zbora u Zagrebu i zaposleniku Sveučilišta u Zagrebu u vezi izbora, jer je on odgovoran za studentske izbore čime se direktno krši Zakon o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama članak 15. stavak 5. Članovi povjerenstva za prigovore i članovi biračkih odbora, kandidati na izborima i članovi studentskog zbora s važećim mandatom ne mogu biti istodobno i članovi izbornog povjerenstva. Također, Ivana Botu člana Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu su u vrijeme njegovog kandidiranja podržale iste udruge koje su na ovim izborima podržale kandidate s neformalne liste “Sveučilišnih 33”.

Prema Zakonu o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama i Pravilniku o izborima za Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i studentske zborove sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, koji su jedini zakonski propisi koji se primjenjuju na studentske izbore, izborna tijela su: Izborno povjerenstvo, Povjerenstvo za prigovore i Birački odbor. Nigdje se ne spominje funkcija Kordinatora za studentske izbore Sveučilišta u Zagrebu. Također, zabranjeno je vršenje bilo koje dužnosti sadašnjim članovima Studentskog zbora. Moramo napomenuti da je upravo važeći Pravilnik donesen od strane Studentskog zbora dok je predsjednik Studentskog zbora bio Ivan Bota. 

Za vrijeme brojanja glasova na izbornom mjestu zgrade „Matematike“ na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, prema izjavama promatrača i zapisniku s tog biračkog mjesta, biračko je mjesto posjetio Marko Lepoglavec, zamjenik predsjednika Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, te ušao u fizički kontakt s izbornim materijalom, čime se krši Zakon o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama i Pravilnik o izborima za studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu i studentske zborove sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.

Uzevši u obzir navedene činjenice, smatramo kako se perfidnim postupcima manipuliralo izbornim rezultatima te zahtijevamo ponovno prebrojavanje svih glasova uz prisustvo promatrača, koje će predložiti kandidati.

U Zagrebu, 12. lipnja 2017.

U ime članova neformalne liste Sveučilišna platforma.

Ponovimo kako su njihove žalbe odbijene, a tumačenja i objašnjenja Povjerenstva za prigovore Sveučilišta u Zagrebu za provođenje studentskih izbora, pročitajte u potonjem dokumentu. 

Izvor: Facebook Sveučilišna platforma

Izdvojeni članak

Poznati prvi rezultati izbora za studentske zborove Hrvatskih studija i ALU-a

Lucija Kundid dobila preko 3.000 glasova

Kada je riječ o izborima za krovno studentsko predstavničko tijelo Sveučilišta u Zagrebu, treba naglasiti kako je studentica Pravnog fakulteta Lucija Kundid, dobila najveći broj glasova odnosno njih 3.089, premda je izlaznost ponovno bila poražavajuća.

Drugi je bio Vito Bošnjak s također visokih 2.921 glas, dok je Lucija Boras s 2.896 treća.

Broj glasova ostalih članova, koji su ušli u Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu, možete pogledati na ovoj poveznici.