Problemu nepostojanja kolegija o ljudskim pravima na faksu, studenti doskočili svojim rješenjem
Budući da njihov Pravni fakultet nema kolegija vezanih uz ljudska prava, studenti Sveučilišta u Splitu sami su odlučili organizirati prvu Školu ljudskih prava, na kojoj bi iz prve ruke, od stručnjaka doznali sve o ovoj važnoj temi. Velika posjećenost daje dobru nadu da će ova Škola postati tradicionalan projekt Pravnog fakulteta u Splitu.
Danas je bio posljednji dan održavanja prve po redu Škole ljudskih prava u organizaciji Studentskog zbora Pravnog fakulteta u Splitu. Surađivali su s udrugom ELSA Split, Splitskom debatnom unijom, Koordinacijom gradskih savjeta mladih Republike Hrvatske, udrugama ELSA Sarajevo i ELSA BiH, Studentskim zborom Pravnog fakulteta u Osijeku i udrugom Pravnik, a u susret im je izašao i dekan fakulteta Željko Radić. Projekt su uključeni partneri iz BIH i Crne Gore te ostatka Hrvatske, a sve u svrhu njegovog širenja.
U pet dana, koliko je Škola trajala sudionici su imali priliku prisustvovati poučnim radionicama i izlaganjima s temom ljudskih prava kako bi se istaknuo njihov društveni značaj.
Predavanja održali najveći hrvatski stručnjaci za ljudska prava
Prvi su dan slušali predavanja o inovativnosti ustavnih prava, o ropstvu u modernom svijetu koje se odvija kroz trgovinu ljudima, a govorilo se i o utjecajnosti ljudskih prava na mijenjanje međunarodnog poretka. Zanimljiva i korisna predavanja održavala su se i drugi dan, a atmosferu je dodatno usijala simulirana debata na aktualnu temu o pravu žena na pobačaj. U srijedu su neke od tema bile zaštita prava osoba lišenih slobode, a govorilo se i o zabrani mučenja i neljudskog ponašanja kao ljudskim pravima. Studente je na raspravu potaknula i tema o aktualnoj izbjegličkoj krizi i izbjegličkim kampovima.
Četvrti se dan govorilo o značenju obiteljskopravnih instituta u zaštiti ljudskih prava te o temeljnim ljudskim pravima i slobodama u Ustavu RH. Danas je održan posljednji dan Škole gdje su sudionici imali priliku osvojiti besplatan odlazak u Dubrovnik na Dubrovnik Summer Law seminar. Dodijeljeni su i certifikati i zahvalnice, a večeras će se održati i službeni party Škole ljudskih prava Pravnog fakulteta u Splitu.
Neki od gostiju su profesor Petar Bačić, prodekanica TV Akademije Jadranka Polović, profesor Sveučilišta u Dubrovniku Zdravko Bazdan, predsjednica udruge Most, Đordana Barbarić te profesorica Irena Majstorović s katedre obiteljskog prava u Zagrebu. Izlaganje svojih Case Studyja održale su Dženana Planić i Nina Vukmirović, pobjednice Dubrovnik Summer Law Seminara, te Emina Hoot i Antea Hoffman, članice ELSA BiH i ELSA Sarajevo.
Velika posjećenost jer na Pravnom fakultetu ne postoji kolegij vezan za ljudska prava
Za organizatore je glavni poticaj pokretanja ove škole bila činjenica da na njihovom fakultetu ne postoji kolegij vezan uz ljudska prava, te su željeli okupiti stručnjake koji bi sudionike podučili o toj temi.
– Naši glavni ciljevi su, između ostalog, poticanje promjena u društvu počevši od pojedinca jer se ipak radi o možda i najvažnijem dijelu osobnosti svakog čovjeka. Želimo dati priliku ljudima da uče o ljudskim pravima jer će ti isti ljudi danas, sutra biti vođe društva, a društvo se treba graditi na zaštiti i poštivanju ljudskih prava, rekla nam je Anja Kolimbatović, jedna od članova organizacijskog odbora.
Danas je zadnji dan Škole, no iz organizacijskog odbora javljaju kako su vrlo optimistični oko nastavka projekta.
– Posjećenost je velika i iznimno smo počašćeni što je ovaj projekt uspio iz ideje prijeći u stvarnost. Uz dobru organizaciju i pomoć uspjeli smo postići željeni cilj te smo sigurni da će Škola ljudskih prava postati tradicionalan projekt Pravnog fakulteta u Splitu, zaključuje Anja Kolimbatović.
Kako je bilo, pogledajte u galeriji fotografija.