Pretraga

Uslijed rastućeg broja priča o seksualnom zlostavljanju, Fuchs pisao faksevima i tražio da zaštite studente

A- A+

Uslijed rastućeg broja prijava za seksualno nasilje na fakultetima, ministar Radovan Fuchs uputio je dopis visokim učilištima. Pozvao ih je da pokažu nultu stopu tolerancije prema svakom obliku nasilje te da osiguraju mehanizme zaštite studenata.

Radovan Fuchs

foto: Denis Gaščić, srednja.hr

Ispovijest srpske glumice Milene Radulović o čuvenom profesoru glume koji je silovao nju te više drugih učenica pokrenuo je pravu lavinu reakcija. Diljem regije počele su se javljati žrtve seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja, mahom žene i studentice. Na zagrebačkim fakultetima po broju prijava za seksualno nasilje prednjači Akademija dramske umjetnosti, a zabilježena su gnjusna svjedočanstvai s Akademije likovnih umjetnosti, Filozofskog fakulteta i Veterinarskog fakulteta. O svemu se oglasilo i Ministarstvo znanosti i obrazovanja.

Izdvojeni članak

Rektor Boras o seksualnom nasilju na zagrebačkom sveučilištu: Imamo mi herbicid za takve

‘Pokažite nultu stopu tolerancije’

Uslijed rastućeg broja prijava i svjedočanstava u javnosti ministar Radovan Fuchs poslao je dopis rektorima i drugim čelnicima visokih učilišta u Hrvatskoj. S obzirom na sumnju da se na tim institucijama događaju slučajevi mobbinga, diskriminacije i seksualnog zlostavljanja pozvao ih je da pokažu “nultu stupu tolerancije prema bilo kojem obliku nasilja”.

“Stoga vas potičem da na senatima sveučilišta i vijećima veleučilišta i visokih škola poduzmete mjere i donesete odluke koje će omogućiti prevenciju i borbu protiv bilo kojeg oblika diskriminacije, zlostavljanja ili neprimjerenog ponašanja uspostavljanjem odgovarajućih i učinkovitih mehanizama zaštite studenata i nastavnika”, stoji u dopisu ministra Fuchsa koji u cijelosti možete pregledati ovdje.

O ovom smo problemu već razgovarali s Ministarstvom, a oni su nam rekli kako osuđuju svaki oblik nasilja te kako od visokih učilišta očekuju da detaljno istraže sve prijave.

– Apsolutno osuđujemo svaki oblik neprihvatljivog ponašanja, a pogotovo seksualnog uznemiravanja i vjerujemo da će svako takvo ponašanje biti kažnjeno. Očekujemo od svih visokih učilišta da detaljno ispitaju svaku prijavu te poduzmu odgovarajuće mjere kako bi se poslala jasna poruka o netoleranciji na bilo koji oblik nasilja, rekli su nam tada iz Ministarstva.

Samo nam dvije rektorice odgovorile

O svemu smo, valja istaknuti, prošlog tjedna kontaktirali rektore javnih sveučilišta te ih upitali hoće li javno pozvati žrtve seksualno nasilja da istupe protiv svojih zlostavljača te im tako pružiti podršku. Od devet javnih sveučilišta dobili smo odgovor samo od dva, i to ona na čijem su čelu – žene. Rektorica riječkog sveučilišta Snježana Prijić Samaržija rekla nam je da su o seksualnom zlostavljanju već održali tribinu na kojoj je naglašeno kako je nedopustivo relativizirati nasilje i provoditi sekundarnu viktimizaciju žrtve.

– Subjektivni doživljaj osobe koja se osjeća seksualno uznemiravanom ili zlostavljanom ne smije u prvom koraku dovoditi u pitanje, osporavati i propitivati. Moramo biti svjesni da je nešto dubinski pogrešno u zajednicama u kojima je prva reakcija propitivanje  opravdanosti subjektivnog doživljaja žrtve ili ponašanje žrtve, a ne zaštita žrtva ili nastojanje da se nepravda sankcionira i preveniraju budući incidenti. Upravo u toj prvoj reakciji možete prepoznati implicitne predrasude i ranjive skupine. Sumnja pada na žrtvu, a ne na počinitelja u pravilu kada se događa ženama i različitim manjinskim skupinama. Temeljna je dužnost institucije zaštititi sve osobe od seksualnog zlostavljanja i uznemiravanja kao elementarne zaštite sloboda, ljudskih prava i dostojanstva, istaknula je Prijić Samaržija.

Izdvojeni članak
bullying zlostavljanje

Pitali smo sveučilišta hoće li podržati studentice žrtve seksualnog nasilja, stigla samo dva odgovora

Drugi odgovor stigao nam je iz ureda rektorice zadarskog sveučilišta Dijane Vican, a ona nam je rekla kako osuđuju i trudi se prevenirati svaki oblik nasilja i zlostavljanja.

– Kao visokoškolska institucija koja zasniva svoje djelovanje na načelima jednakih mogućnosti, društveno odgovornog ponašanja i visokih etičkih standarda, Sveučilište vodi brigu o zaštiti dostojanstva svih članova sveučilišne zajednice. Na razini Sveučilišta i pojedinih sastavnica, posebice Studentskog savjetovališta kao središnjeg mjesta za pružanje stručne pomoći i podrške studentima, provode se različite aktivnost za sve sudionike obrazovnog procesa (predavanja, radionice, savjetovanja, edukativni materijali i dr.) usmjerene na unaprjeđenje komunikacije u akademskom okruženju i prevenciju neprimjerenih oblika ponašanja, stoji u odgovoru ureda Dijane Vican.

Danas se oglasio i Boras

Danas se o pitanju prijava za seksualno nasilje, od kojih se dosta odnosi na zagrebačke fakultete, očitovao i rektor Damir Boras. Istaknuo je kako je problem što ima toliko puno događaja, no kako se ne smije generalizirati jer se u svakom žitu nađe “nekoliko zrna kukolja”. Među tisućama časnih sveučilišnih nastavnika, rekao je, tako se nađu i ovakvi slučajevi, no sve će prijave biti razmotrene, a svi neanonimni prijavitelji zaštićeni od strane zagrebačkog sveučilišta i rektorata. Najavio je i osnivanje posebnog povjerenstva.

– Sveučilište je druga instanca, zato ja upravo danas formiram stručno povjerenstvo koje će pratiti rad sastavnica upravo u vezi s time. Moram reći da do sada nije bilo puno iskustva u tome i konačno je vrijeme da se riješimo svih tih devijacija, zlostavljanja, ne samo seksualnog. Nekad to dođe na sud, nekad se riješi različitim etičkim postupcima na sveučilištu. Mi imamo jako dobar Etički kodeks i dobro razrađen, s time da nismo imali seksualnog zlostavljanja, ali jesmo druge vrste zlostavljanja koja su završavala i sudskim osudama, istaknuo je Boras.

Napomenuo je i kako se ne smije generalizirati jer u svakom žitu ima kukolja, a “nekoliko zrna kukolja u časnom tijelu sveučilišnih nastavnika kojih ima preko šest, sedam tisuća ne može se generalizirati”.

– Često se neselektivno preslikava krivnja pojedinaca, a nema kolektivne krivnje, na cijelo sveučilište, kazao je.

Na opasku novinara N1 da poljoprivrednici kukolje rješavaju herbicidom te kako to Sveučilište planira riješiti, Boras odgovara kako na Sveučilištu imaju “Etički kodeks koji je odličan herbicid”.