Pretraga

Što se krije iza Međunarodnog dana studenata?

A- A+

Na današnji dan prije 75 godina nacisti su pogubili 20 čehoslovačkih studenata te deportirali više od 1.200 studenata s praškog Sveučilišta u koncentracijske logore. Stoga se 17. studenoga u svijetu obilježava kao Međunarodni dan studenata čime se odaje priznanje studentskom aktivizmu.

Foto: www.obessu.org

Studenti su svojim istupima diljem svijeta mijenjali povijest, najkritičniji su i najhrabriji dio našeg društva i ne boje se izboriti za svoja prava kao niti izraziti svoje mišljenje. Takva je situacija danas, ali i tijekom cijelog prošlog stoljeća. Stoga se u čast studentskom aktivizmu 17. studenoga obilježava kao Međunarodni dan studenata.

Izdvojeni članak

Studentski prosvjed u domu na Savi podbacio brojnošću okupljenih

Spomen na čehoslovačke studente

Današnji dan postao je simbol borbe za demokratsko obrazovanje i društvo, a istovremeno je spomendan na 17. studenoga 1939. kada su nacisti pogubili 20 čehoslovačkih studenata i preko 1.200 njih s praškog Sveučilišta deportirali u koncentracijske logore.

Međunarodno vijeće studenata u Londonu je dvije godine potom proglasilo 17. studenoga Svjetskim danom studenata. Pola stoljeća kasnije, 1989. ponovno su studenti u Čehoslovačkoj ustali i odlučili se boriti za demokraciju koje u to doba u njihovoj domovini nije bilo. Svojim istupom započeli su ‘baršunastu revoluciju’ kojom je srušen komunistički režim.

Svjetski dan studenata služi nam i da se prisjetimo ostalih nemira koje je pokrenula ova populacija. Među njima je i otpor grčkih studenata iz 1973. koji je predstavio kraj tamošnje diktature.

Najveći prosvjed od osamostaljenja Hrvatske

Hrvatski studenti također su više puta pustili svoj glas. Najsvježiji su nam nemiri iz 2008. godine kada je organiziran najveći prosvjed od osamostaljenja Hrvatske 1991. godine. Preko pet tisuća studenata te tada se pobunilo protiv uvođenja Bolonjskog sustava u visokoobrazovni sustav.

Godinu nakon kratkotrajno su blokirali nekoliko fakulteta jer su studenti zahtijevali besplatno studiranje, to jest javno financiranje obrazovanja na preddiplomskoj, diplomskoj i postdiplomskoj razini studija. Protiv Bolonje nisu uspjeli, ali se besplatno studiranje dijelom izborilo.