Pretraga

Studenti iz susjedstva traže 30% manje školarine: Online nastavom nismo dobili ono što smo platili

A- A+

Studenti iz Srbije, predvođeni timom ‘Kreni – promjeni’ te uz podršku Udruženja za zaštitu ustavnosti i zakonitosti, pokrenuli su online peticiju kojom traže smanjenje školarina za 30 posto u idućoj akademskoj godini. Napominju kako je školarine već smanjilo 85 svjetskih sveučilišta.

pixabay.com

– Imajući u vidu probleme s kojima su se susretali studenti tijekom ove akademske godine, adaptacija na online predavanja ili kao što je većinom i slučaj – potpuni izostanak predavanja, nemogućnost održavanja vježbi, konfuzna realizacija ispitnih rokova, činjenica je da studenti nisu dobili kvalitetu studiranja koju su platili.

Stoji tako u peticiji koju je dosad potpisalo skoro 1.500 srbijanskih studenata.

Online peticija, koju je pokrenuo tim ‘Kreni-promjeni’, upućena je ministru znanosti, obrazovanja i tehnološkog razvoja Mladenu Sarčeviću, ali i rektorima tamošnjih javnih sveučilišta.

Kvaliteta nastave drastično je pala

– Akademska budućnost mnogih studenata tijekom ove krize dovedena je u pitanje, uslijed teške materijalne situacije ali i nemogućnosti da radnim angažiranjem uzdržavaju sebe tijekom studiranja, pišu studenti.

Izdvojeni članak

Podsjećamo da, iako su referade zatvorene, možete do potvrda o studiranju – online

Napominju kako su proteklih godina na većini fakulteta bila vidljiva poskupljenja školarina, a studenti su ta poskupljenja prihvatili sa željom da kvaliteta obrazovanja raste proporcionalno s cijenom.

Međutim, napominju kako se kvaliteta nastave za vrijeme lockdowna drastično smanjila.

– Evidentno je da mnogi studenti nisu bili u prilici pohađati predavanja i vježbe tijekom ljetnog semestra, fakulteti su bili zatvoreni, a naredna godina je također dovedena u pitanje pa se i dalje ne zna u kojoj formi i hoće li se održavati predavanja i ispiti u novoj akademskoj godini, kažu.

‘Ne tražimo milostinju’

Ističu kako svojim zahtjevnom ne traže milostinju.

– Studenti nisu dobili ono što su platili: fakulteti tijekom ljetnog semestra nisu radili, a troškovi održavanja zgrada fakulteta i komunalija su znatno manji. Ovo je zahtjev za fer i poštenom cijenom. Također, važno je naglasiti da mnogi studenti svoje studije financiraju svojim radom, a svjedoci smo velike krize koja je pogodila mnoge gospodarske sektore, ističu u zahtjevu.

Upozoravaju i kako će mnogi zbog svog materijalnog stanja biti onemogućeni nastaviti studij te se nadaju da bi smanjenje školarina nekim studentima pružilo priliku da se ipak izbore za svoju akademsku budućnost.