Pretraga

Studenti ne bacajte svoje kvalitetne seminarske radove: Radije ih objavite na Hrčku

A- A+

Napisali ste iznimno dobar rad kojim se ponosite i žao vam je da neće otići dalje od običnog seminarskog rada. Ne mora biti tako. Ne trebate završiti fakultet da biste mogli početi objavljivati radove u časopisima, već to možete i za vrijeme studiranja. Neki studenti to znaju, pa su svoje radove objavili u nekoliko časopisa. To im donosi različite koristi, a mi vam donosimo način na koje i vaše ime može  postati dio sustava Hrčak – Portala znanstvenih časopisa Republike Hrvatske

pixabay.com

Objavljivanje znanstvenih ili stručnih radova nije rezervirano samo za profesore, znanstvenike i one koji su završili visoko obrazovanje. I studenti mogu objavljivati svoje radove ako ispunjavaju uvjete i pravila za objavu radova koje svaki časopis propisuje. Kada pronađete časopis u kojem želite objaviti svoj rad, prvo provjerite pravila koje on propisuje, te nabavite sve što vam je potrebno (najčešće preporuka profesora).

Izdvojeni članak

Seminarski radovi na našim fakultetima ne uče studente da argumentirano brane svoje teze

Časopisi koji pozivaju studente da objavljuju svoje radove

Neki su časopisi namijenjeni upravo studentskim radovima. Jedan od njih je Diskrepancija. To je studentski časopis za društveno-humanističke teme čiji je izdavač Klub studenata sociologije Diskrepancija. Izlazi od 2000. godine, a većina autorica i autora je sa Sveučilišta u Zagrebu. Časopis izlazi jednom godišnje u nakladi od 300 primjeraka te je besplatan, a može se pronaći i na stranicama Hrčka.

Mali levijatan studentski je časopis za politologiju, a izdaje ga Fakultet političkih znanosti. Izlazi od 2006. godine kada su ga pokrenuli studenti politologije i to jednom godišnje, a uključen je u Hrčak od 2009. Jedno vrijeme nije izlazio, no 2016. se u dogovoru Uprave Fakulteta i nekolicine studenata politologije raspisuje poziv za radove za četvrti svezak Malog Levijatana. U časopisu su pokrivena ova područja: društvene znanosti, ekonomija, pravo, politologija, sociologija, psihologija, demografija, sigurnosne i obrambene znanosti, interdisciplinarne društvene znanosti, filozofija, povijest, etnologija i antropologija te rodni studiji.

Pravnik: časopis za pravna i društvena pitanja objavljuje radove pravne, politološke, sociološke, ekonomske ili neke druge društvene tematike. Izdaje ga Udruga Pravnik, a pokrenut je 1967. godine što ga čini najstarijim stručnim časopisom studenata prava u Hrvatskoj. Godišnje izlazi dva puta, dakle semestralno, a također je uključen u sustav Hrčak.

Iskustvo studenta koji je objavio zavidan broj radova

Izdvojeni članak

Naši znanstvenici došli do fantastičnog otkrića pa im svjetski časopis posvetio naslovnicu koja će se svidjeti hrvatskim bakama

Željko Poljak student je FPZG-a koji je do sada objavio jedan znanstveni rad u časopisu Politička misao, četiri stručna rada u Političkim analizama te u studentskim časopisima Diskrepancija i Kazivač, a prikaze knjiga objavio je u Analima Hrvatskog politološkog društva, Hrvatskoj i komparativnoj javnoj upravi te u Društvenim istraživanjima. Trenutno su mu u postupku recenzije dva empirijska rada u inozemnim znanstvenim časopisima.  Osim toga, on je glavni urednik Malog Levijatana.

– Sve je započelo kada sam postao demonstrator na kolegiju Političko odlučivanje 2015. godine kod doc. dr. sc. Ane Petek na Fakultetu političkih znanosti. Tada sam intenzivno počeo pisati znanstvene i stručne radove pod mentorstvom profesorice Petek što je u konačnici dovelo do dobivanja Rektorove nagrade za znanstveni rad na temu aktera u prometnoj politici. Kroz intenzivno i kvalitetno mentorstvo otvorila se mogućnost za objavljivanjem radova, te sam tako prvo objavio prikaz jedne politološke knjige, a uslijedilo je nekoliko stručnih radova te u konačnici prvi znanstveno-pregledni rad – svi u grani javnih politika kojima se najviše bavim, objašnjava Poljak.

Znanstveni radovi koje studenti mogu prijaviti u bilo kojem časopisu, prolaze intenzivne recenzijske postupke, a Pojak objašnjava da su prema njegovom iskustvu najčešće potrebne dvije pozitivne recenzije od eksperata područja kojim se rad bavi. Zato je lakše objaviti stručni rad ili prikaz knjige koji ne prolaze tako kompleksnu proceduru.

– Rekao bih da je prvo objava stručnog rada ili prikaza knjige u studentskim časopisima kao što su Mali Levijatan ili Diskrepancija idealan prvi korak, savjetuje Poljak kolege.

Zašto objavljivati ili koje su koristi koje studenti mogu imati?

Izdvojeni članak

Jesu li bolji ispiti koji se pišu u učionici ili seminari koji se pišu kod kuće?

Svaki rad koji student napiše u sklopu seminara, najčešće završi samo u rukama profesora. Ipak, neki radovi su iznimno kvalitetni, a uz malu doradu zasigurno mogu konkurirati za radove koji se objavljuju u znanstvenim časopisima. Za objavu rada najčešće je potrebna i preporuka sveučilišnog nastavnika.

Studenti koji svoj rad objave u nekom od časopisa, naći će svoje ime na Hrčku, a moguće je i da će im objavljen rad donijeti dodatne bodove na raznim natječajima poput onih za stipendije. Primjerice, objavljen rad u časopisu Pravnik donosi dodatnih 0.2 boda na natječaju za stipendiju Zaklade Zlatko Crnić. Osim toga, objavljeni rad koristi pri prijavi za određene projekte, postdiplomske studije, a  posebno za studiranje u inozemstvu. Osim toga, možete pomoći kolegama studentima i postati izvor njihovih seminarskih radova.

– Osobno sam jako sretan što objavljivanjem radova mogu drugim kolegama i profesorima približiti teme kojima se bavim i istražujem, ali ih i isto tako izložiti određenoj vrsti kritike koja je u svakom pogledu dobrodošla za daljnji profesionalni razvoj. Moja je želja nastaviti poslijediplomski studij u inozemstvu gdje se kao poseban kriterij vrednuje kvaliteta objavljenih radova, stoga je moja preporuka studentima koji imaju akademske ambicije da uz veliku posvećenost nastavi i učenju svakako tijekom studija objave prikaz knjige ili stručni članak unutar područja koje ih posebice zanima i interesira, zaključuje Poljak.