Pretraga

Tako to rade na Sveučilištu u Zagrebu: Da bismo saznali di su pare morali smo se žaliti Povjerenici za informiranje

A- A+

Sveučilište u Zagrebu ovoga je ljeta raspisalo natječaj kojim se potraživao student čija je zadaća bila osmisliti vizual Smotre Sveučilišta. Kako u prvom roku na natječaj nije pristigao dovoljan broj prijava, rok je jednom produžen. Konačno, mogli smo vidjeti na samom događaju, Smotra je dobila vizualni identitet, no ostalo je nepoznato tko je njegov kreator. To je bitno, jer je za svoju ideju i rad student ili grupa studenata nagrađena s 40.000 kuna javnog novca. Sveučilište u Zagrebu na pitanja kome je novac otišao, zašto je taj rad odabran i koliko je prijava pristiglo, nije nam željelo odgovoriti, baš kao i na naša ostala brojna pitanja. Stoga smo se sa žalbom obratili Povjerenici za informiranje, koja je Sveučilište upozorila, nakon čega nam je odgovor na taj jedan od mnogobrojnih upita i mjeseci nekomunikacije, ipak dostavljen.

Rektor Boras na Smotri Sveučilišta 2017.| foto: službena Facebook stranica Smotre Sveučilišta u Zagrebu

Informacije o raspolaganju javnim sredstvima dostupne su javnosti i bez provođenja testa razmjernosti javnog interesa, sukladno odredbi članka 16. Stavka 3. Zakona o pravu na pristup informacijama. Za izradu vizualnog identiteta Smotre Sveučilišta raspisan je javni natječaj vrijedan 40.000 kuna, ali njegovi rezultati nikada nisu bili objavljeni javno, iako je u tu svrhu utrošen javni novac.

Odgovor tek nakon žalbe Povjerenici za informiranje

Izdvojeni članak

Sveučilište u Zagrebu iskeširalo vrtoglavih 40.000 kuna za vizual Smotre, a ostala tajna kome je novac otišao

Imali smo spomenutu stavku Zakona na umu kada smo Sveučilištu u Zagrebu postavili pitanja o tome tko je autor, odnosno autori vizualnog identiteta Smotre Sveučilišta 2018. vrijednog 40.000 kuna. No, kao i na otprilike pedesetak prijašnjih upita, od Sveučilišta odgovor u zakonskom roku od 15 dana nismo dobili. Nije nam odgovoreno ni nakon ponovljenog upita u roku od sljedeća 72 sata.

Zbog nedostavljanja informacije od javnog interesa, jedino što nam je preostalo jest zaputiti se u drugi i složeniji proces i poslati žalbu Povjerenici za informiranje. Povjerenica je Sveučilište očito upozorila – 26 dana od postavljanja upita od Sveučilišta dobivamo povratnu informaciju kako o našoj žalbi nije potrebno donositi rješenje jer nam se omogućuje pristup traženoj informaciji. E- mailom od Sveučilišta dobivamo odgovore na dio sljedećih pitanja:

  1. Koliko je prijavljenih prijedloga sudjelovalo u pozivu?
  2.  Tko je odlučivao o tome koji je od prijedloga najbolji i postaje vizual ovogodišnje Smotre (postoji li neko Povjerenstvo, tko su njegovi članovi)?
  3. Od čega se sve sastojao natječajni rad koji je proglašen najboljim?
  4. Čiji je rad bio proglašen najboljim, odnosno tko je student/studenti koji su izradili vizualni identitet ovogodišnje Smotre Sveučilišta, pobjednički rad koji je dobio 40.000 kuna (umanjeno za iznos naknade za posredstvo)? Zašto ime i pobjednički rad nisu objavljeni javno?

Na natječaj pristiglo 16 rješenja

Izdvojeni članak

Medijska blokada: 48 neugodnih pitanja na koje nam Sveučilište u Zagrebu ne želi odgovoriti

Pravnica Jelena Đuran iz Središnjeg ureda za studije i upravljanje kvalitetom Sveučilišta odgovorila nam je izvješćem u kojemu stoji kako je natječaj produljen jer su u prvom roku na njega pristigla samo dva rješenja.

Nakon produljenja, na natječaj je pristiglo 16 idejnih rješenja koje je poslalo ukupno 16 studenata, od kojih su nam dostavljena imena i pobjednika natječaja.

– Od 16 idejnih rješenja, rektor prof.dr.sc. Damir Boras odabrao je šest, odnosno pozvano je sedam studenata da prezentiraju svoje prijedloge te svoju motivaciju i spremnost na brojne zadatke koje bi trebali izvršiti u slučaju odabira njihovog rješenja kao najprikladnijeg. Dvoje studenata predstavljalo je svoje pojedinačne prijedloge, dvoje ih je predstavilo jedno svoje zajedničko rješenje, a grupa od troje studenata predstavljala je svoja tri zajednička rada. Prezentacije su održane 4. rujna 2017. godine. Prezentacijama su prisustvovale: prorektorica za studente, studije i upravljanje kvalitetom prof.dr. Ivana Čuković Bagić, rukovoditeljica Središnjeg ureda za studije i upravljanje kvalitetom Zvonimira Brašić i voditeljica Ureda za odnose s javnošću Sandra Kramar, kao predstavnice najužeg organizacijskog odbora Smotre, stoji u izvješću koje nam je dostavljeno i koje je dostupno pri dnu ovoga teksta.

Pobjednici studenti Arhitektonskog fakulteta

Izdvojeni članak

[FOTO] Bolidi, kosturi, roboti i štošta drugo privukli brojne zainteresirane na Smotru Sveučilišta u zagrebački SC

U istom izvješću moguće je vidjeti i ideje studenata kojima je rektor Boras dao priliku da budu prezentirane. Prva dva rješenja studenata Arhitektonskog fakulteta, stoji u izvješću, dobila su priliku da korigiraju svoj rad i nakon 24 sata dostave ispravljeno rješenje.

– Rektorski kolegij u užem sastavu je na svojem sastanku održanom 19. rujna 2017. odabrao, a na temelju danog mišljenja, Rektor je donio odluku o izboru vizualnog identiteta Smotre 2017. Odabran je prijedlog studenata Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta: Mladena Udovičića, Andrije Galića i Elizabete Lončar zbog sveobuhvatne realizacije zadanih elemenata i najoriginalnijeg rješenja, stoji u dostavljenom nam izvješću koje uz ovogodišnji natječaj nije uopće bilo objavljeno.

Obrazloženje za odabir upravo ovog vizuala jest da se element akademskih kapa do sada nije pojavljivao kako element vizualnog identiteta Smotre, dok su ostala ponuđena rješenja u većoj ili manjoj mjere obuhvaćala elemente koji su do sada već bili upotrijebljeni (labirint, knjiga, strelice, simboli znanstveno- umjetničkih područja, nabrojana imena akademskih zvanja, olovke i sl.).

– Zaključeno je da će ovo vizualno rješenje najbolje privući pozornost ciljane publike te da će poslati jasnu poruku o Smotri kao akademskom događanju koje je namijenjeno onima kolji žele postati (srednjoškolci) ili već jesu (studenti) dio akademske zajednice. Pri odabiru ključnog prijedloga, kao prednost je uzeta i činjenica da autorski tim čini tri studenta što će sigurno olakšati pravovremenu komunikaciju između stručnih službi Rektorata kao organizatora Smotre i dizajnera pred kojima stoje brojni zadaci u izvedbenom dijelu predloženog rješenja kao i intenzivno razdoblje rada prije Smotre i za vrijeme njenog održavanja, a s obzirom i na njihove studentske obaveze, stoji u izvješću Sveučilišta.

[scribd id=367520716 key=key-s5Di3gkan7EtKv3jjRO8 mode=scroll]

[scribd id=367520768 key=key-VYCW4otUvtzlnnJhmLoS mode=scroll]