Pretraga

Ukrajinski tinejdžeri vojnici nakon tri dana obuke idu u rat: ‘Za nas smrt nije opcija’

A- A+

Ratna situacija u Ukrajini utječe na cijelu populaciju te zemlje, a mladi tinejdžeri nerijetko su prisiljeni zamijeniti fakultetske i školske klupe prvom crtom bojišnice. Takva je priča studenata Maksima i Dmitra, koji će se već nakon tri dana osnovne obuke uputiti prema ratom zahvaćenim dijelovima.

krajinski tinejdžeri vojnici

Screenshot: YouTube

Uz sve vijesti koje pristižu sa ratne fronte na istoku Europe, lako se može dobiti dojam kako Rusi najvećim dijelom u rat šalju mlade ročnike, pred koje je u službi njihovog vojnog roka stavljena zadaća osvajanja susjedne zemlje, jednaka sudbina dočekala je i njihove ukrajinske vršnjake koji svoju zemlju brane. BBC-jev reporter Jeremy Bowen pričao je sa dvojicom ukrajinskih vojnika, 19-godišnjim studentom biologije Maksimom Lutsikom i 18-godišnjim Dmitrom Kisilenkom, studentom ekonomije s istog sveučilišta.

Tri dana obuke, pa borba

Njihova priča počinje u centru za regrutiranje u Kijevu. Tamošnja grupa mladića već će nakon tri dana osnovne obuke poći prema prvoj crti bojišnice i braniti svoju zemlju. Jedan od njih je Maksim, koji je nešto iskustva imao otprije; uvjerava kako ga je pridruživanje izviđačima pripremilo na boravak po zabačenim dijelovima divljine na dulji period, a bilo je tu i nešto obuke o korištenju oružja. Koristiti će im, kako se pokazalo, jer su danas dobili na čuvanje jurišnu pušku Kalašnjikov.

O možda i najvažnijem dijelu obuke, Dmitro je vrlo jasan.

– Naviknuo sam se na svoj pištolj. Naučio sam pucati i kako se ponašati u bitci, kao i mnoge druge stvari koje će biti vrlo važne u borbi s Rusima, govori kroz smijeh.

Prijatelj mu i kolega sa fakulteta Maksim izgledao je ozbiljnije. Primijetio je kako se puno bolje nego prije obučava na području taktike, borilačkih vještina, taktičke medicine… Šalu kako želi vidjeti ukrajinsku zastavu dok se vijori sa Kremlja prekida ozbiljno, ali neizbježno pitanje: slijedi li bitka za glavni grad Kijev? Dmitro se slaže, i smatra da je potrebno zaustaviti ruske snage prije nego što dođu do grada jer bi to, u konačnici, moglo označiti kraj rata.

Izdvojeni članak

U Rijeci na razmjeni troje studenata iz Ukrajine: ‘Osigurali smo im besplatan smještaj i prehranu’

‘Za nas smrt nije opcija’

Obitelji ovih mladića su iz jednog grada sa rusko-ukrajinske granice, jer su i oni od tamo. Taj je grad ovih dana pod konstantnim granatiranjima. Upitani o tome što njihovi roditelji misle o njihovoj obuci i pridruživanju borbama, Maksim se prisjeća riječi svoje majke koja mu je savjetovala da ostane u skloništu kuhati hranu, jer ih je poštedio detalja svoje uloge, pošto nije želio da se brinu.

Dmitrovi roditelji znali su što radi. On je počeo s pravljenjem molotovljevih koktela, a nakon nekoliko dana nazvao je tatu da mu kaže da se odlučio pridružiti snagama teritorijalne obrane. Otac mu je poručio da se ne trudi previše biti heroj. Njegovi roditelji, rekao je Dmitro, ponosni su na ovo što radi, a za očito pitanje o strahu u ovakvoj situaciji, bio je iskren.

– Ne puno, ali u ljudskoj je prirodi da se osjećam uplašeno i naravno duboko u duši osjećam se pomalo uplašeno, jer nitko ne želi umrijeti, pa makar to bilo i za vašu zemlju. Dakle, za nas smrt nije opcija, rekao je za BBC.

Dmitro i Maksim podijelili su svoje snove o budućnosti i oni su sve ono s čime se i većina vršnjaka širom svijeta može poistovjetiti. Oni uključuju zabavu s prijateljima, završetak studija, karijeru i na kraju obitelj. Njihovim roditeljima sada preostaje samo moliti se da stvarnost rata te snove neće narušiti.

Bitka za Kijev

Mladi ruski vojnici, iako tek nekoliko milja dalje na ruskoj strani bojišnice, nedostupni su za novinare. Opravdano se ipak smatra kako su mnogi ročnici, koji i nisu u potpunosti bili upoznati s onime što ih očekuje. Nemoguće je točno reći, ali lako je za pretpostaviti kako mnogi od njih imaju slične priče poput dvojice mladih ukrajinaca. Oni su se u međuvremenu vratili na posao na kontrolnoj točki, koju pretvaraju u barikadu sa vrećama pijeska i protutenkovskim preprekama.

Profesionalna vojska je nekoliko milja ispred, izravno okrenuta prema Rusima, a svi u Kijevu iščekuju ono što se smatra ključnom bitkom u ovom ratu, otkrila je BBC-jeva reportaža.