Pretraga

Umjesto hrane, na tanjurima računi: Završnim projektom iz kolegija studenti pokazali pravo stanje u Slavoniji i Baranji

A- A+

Kada bismo vas pitali na koji dio Hrvatske prvo pomislite kada spomenemo riječi ‘iseljavanje’ i ‘siromaštvo’, dobra većina vjerojatno bi odgovorila – Slavoniju. Da stanje u najistočnojoj regiji po ta dva pitanja i nije najbolje, shvaćaju i mladi. Studenti druge godine diplomskoga studija na Odjelu za kulturologiju u Osijeku organizirali su zanimljivu izložbu koja upozorava upravo na probleme koji su za njih svakondevica.

Do diplome studenti druge godine diplomskoga studija na osječkom Odjelu za kulturologiju, smjera Kulturalni menadžment, neće moći doći samo pisanjem radova. U sklopu kolegija Menadžment muzeja i izložbi dobili su poprilično zanimljiv zadatak – osmisliti i realizirati završni projekt.

– Naš tim broji 15 studenata pa smo dolazili na razne ideje. Bilo je tu i slaganja i neslaganja, ali smo u jedno bili sigurni. Htjeli smo stvoriti nešto što će izazvati određenu reakciju kod ljudi, što će utjecati na društvo i učiniti ga boljim. I tako je stvorena ideja za našu ‘prOSjačku ulicu’, započinje priču jedna od studenata koji su radili na projektu, Ana-Marija Šeketa.

Cilj: stvoriti empatiju kod posjetitelja

Izdvojeni članak

Dok im vršnjaci bodre i slave nasilje, ovi mladi fotografi svojim izložbama šalju snažne poruke: ‘Nasilje ne šire samo nasilnici, već i oni koji zatvaraju oči’

Što je to ‘prOSjačka ulica’? Riječ je o izložbi koja predstavlja reakciju na rastući problem današnjice – siromaštvo, koje je posebice prisutno u Slavoniji i Baranji.

– Izložba izgleda doslovno poput ulice. Sastoji od nekoliko klupica, drveća i osam kućica. Svaka kućica ima svoju priču osmišljenu na način da predstavlja određenu životnu situaciju. Primjerice, jedna od kućica na prvi pogled izgleda kao slatka, starinska kuhinja s postavljenim stolom za ručak. No, umjesto hrane, u tanjurima su računi. Osim kućica, posjetiteljima je dostupan i video kutak gdje mogu pogledati prezentaciju u obliku kratkih pričica na temu siromaštva, pojašnjava nam Ana-Marija.

Kaže, glavni im je cilj bio kod posjetitelja stvoriti empatiju prema onima kojima je svaki oblik pomoći dobrodošao i čiji se život svodi na neprestanu brigu oko toga hoće li sutra imati dovoljno novca za komadić kruha.

– Iako se izložba čini negativna, ona to nikako nije. Šetajući ‘prOSjačkom ulicom’ dolazimo do naših zvjezdica, svjetla u tami, a to su svjetlo brojne udruge i ustanove koje se brinu o siromasima. Stoga je poruka izložbe da bismo svi mi trebali biti poput tih zvjezdica, biti sjaj u tami i pomagati onima kojima je pomoć itekako potrebna, napominje Ana-Marija.

‘Sve smo kreirali i gradili sami’

Izdvojeni članak

Splitski maturanti predstavili otkačenu izložbu fotografija koja je sve ostavila bez daha

Pri pisanju naziva izložbe, ‘prOSjačkom ulicom’, primijetili smo jednu neobičnost- velika slova O i S, namjerno su istaknuta.

– Naziv izložbe predstavlja igru riječima jer istaknuta slova ‘OS’ asociraju na Osijek, grad u kojem živimo i studiramo. Bilo nam je logično krenuti od nas samih i Osijeka pa smo zato izložbu nazvali ‘prOSjačka ulica’, a Osijek uzeli kao paradigmatski primjer siromaštva cijele istočne Hrvatske, kaže nam Ana-Marija.

Cjelokupni proces osmišljavanja izložbe trajao je oko četiri mjeseca, a u prostor su studenti ušli prije desetak dana.

– Od tada smo svaki dan po nekoliko sati radili na izgradnji kućica. Sve smo kreirali i gradili sami. Bilo je dosta posla, ali nismo odustajali od zamišljene ideje, rekla nam je Ana-Marija.

Ulaz na izložbu besplatan

Izdvojeni članak

[Fotogalerija] Mlada kninska umjetnica oduševljava svojim izložbama

U stvaranju izložbe imali su pomoć mentora – doc. art. Anđelka Mrkonjića i Tomislava Levaka, asistenta. Njih dvojica usmjeravali su ih, savjetovali i omogućili realizaciju cijeloga projekta.

– Također, imali smo i suradnike bez čije pomoći ne bismo uspjeli stvoriti efekt kakav smo zamislili, a to su Upravni odjel za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Grada Osijeka, Umjetnička akademija u Osijeku, Unikom d.o.o. i Yuniku. Našu izložbu krase i radovi i sastavi malih i vrijednih ruku učenika iz nekoliko osnovnih škola, a posjetitelji su na otvorenju imali priliku slušati i recitacije amaterskih pjesnika na temu siromaštva. Od srca se zahvaljujemo svima, poručuje Ana-Marija i dodaje kako im je ruku pomoći pružila i kolegica s Medijske kulture na istom Odjelu, Mirta Germovšek, inače zaslužna za izvrsne fotografije s izložbe.

Napomenimo za kraj kako je ova izložba kreativnih osječkih studenata za sve posjetitelje otvorena do 27. veljače, od 17 do 20 sati, u prizemlju tornja Eurodoma. I ono što je najbolje – ulaz je potpuno besplatan!