Ivan i Mihael su u školi razvili aplikaciju za gluhe i pobijedili na Ideji godine, a danas rasturaju na faksu
Još kao učenici Elektrotehničke škole Split, Ivan i Mihael razvili su genijalnu aplikaciju koja uz pomoć umjetne inteligencije uživo prevodi znakovni jezik. Svoj su projekt predstavili na Ideji godine 2024., a kući su otišli s glavnom nagradom. Iako su u međuvremenu postali studenti, projekt su nastavili razvijati i žele ga plasirati na tržište, ali imaju i još jedan cilj – pomoći ljudima kojima je pomoć potrebna i promijeniti društvo nabolje.

Mihael Purar i Ivan Stepinac s članovima žirija | Foto: srednja.hr
Ideju za sustav koji će prevoditi znakovni jezik Ivan Stepinac i Mihael Purar, učenici Elektrotehničke škole Split, dobili su jednog ljeta. Tad nisu znali ništa o znakovnom jeziku, ali niti o umjetnoj inteligenciji, tehnologiji koja im je trebala za razvoj takvog projekta.
Svejedno, bacili su se u istraživanje i vrlo brzo razvili prvu inačicu svog programa. Nisu tu stali, već su odlučili otići i korak dalje. Razvili su ShowMe, prototip aplikacije koja simultano prevodi znakovni jezik tijekom video poziva.
Učenike i njihovu aplikaciju upoznali smo na prošlogodišnjoj Ideji godine, poduzetničkom natjecanju za srednjoškolce, gdje su oduševili članove žirija i odnijeli pobjedu u velikoj konkurenciji. U prijavi im i razvoju projekta pomogao im je mentor, nastavnik Marin Ivandić.
– I dan danas često se osvrnemo na taj dan i svaki put se iznova naježimo te nas obuzme onaj isti osjećaj ponosa i uspjeha. Teško nam je opisati osjećaje koje smo tada proživljavali – bilo je tu svega, jednostavno neopisiv osjećaj, spoj sreće i ponosa, uzbuđenja i nevjerice, ali i zahvalnosti što smo imali priliku pokazati svoj rad i trud, prisjećaju se Ivan i Mihael.
Prije faksa intenzivno radili na aplikaciji
Nakon pobjede na Ideji godine, paralelno su radili na svom projektu i završavali srednju školu. Na maturi su bili uspješni i svoj akademski put odlučili su nastaviti zajedno, na splitskom Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB).
– Fakultetske obaveze shvatili smo vrlo ozbiljno, zbog čega smo odlučili privremeno usporiti rad na projektu kako bismo se uspješno prilagodili novim akademskim izazovima. Proces prilagodbe protekao je glatko, te nam fakultet nije predstavljao veći problem pa su sukladno s tim došli i odlični rezultati na kolokvijima i ispitima. Nakon prvog semestra ponovno smo se aktivno posvetili projektu i već primjećujemo značajan napredak, s namjerom da u tom smjeru nastavimo i dalje, govore nam studenti.
Ipak, prije početka faksa na svojoj su aplikaciji intenzivno radili. U sustav su implementirali brojne funkcionalnosti, objašnjavaju Ivan i Mihael, uključujući i pretvorbu govora u tekst, čime su korisnicima omogućili dvosmjernu komunikaciju.
– Trenutačno je aplikacija funkcionalna i predstavlja osnovni prototip, no AI sustav za prevođenje znakovnog jezika, koji je sada vidno napredniji od onog kojeg smo prezentirali vama prošle godine, još nije na razini potrebnoj za komercijalnu primjenu. Upravo zato namjeravamo u nadolazećem razdoblju fokusirati razvoj na unaprjeđenje tog segmenta aplikacije, ističu studenti.

Mihael Purar i Ivan Stepinac na Ideji godine 2024 | Foto: srednja.hr
U projektu vide velik potencijal, dodaju, i to ne samo s poslovne strane. Motivira ih činjenica da ShowMe može zaista pomoći onima kojima je to najpotrebnije. Dugoročni plan im je dovesti aplikaciju na razinu koja će omogućiti plasman na tržište, navode. Odmah i pitamo za njihove najluđe snove – kad novac ne bi bio nikakav problem, imali bi moderan ured i zaposlili bi tim vrhunskih stručnjaka iz različitih područja koji bi ubrzao razvoj aplikacije, odgovaraju.
– Da imamo neograničen budžet, našu bismo ideju razvili do njezinog punog potencijala, bez ikakvih ograničenja. Uložili bismo i u najnaprednije AI tehnologije kako bismo osigurali maksimalnu preciznost i učinkovitost sustava. Osim tehničkog razvoja, fokusirali bismo se i na podizanje svijesti o važnosti pristupačne komunikacije, organizirajući edukativne kampanje i događanja diljem svijeta. Naš cilj ne bi bio samo komercijalni uspjeh, već i stvaranje dugotrajnog pozitivnog utjecaja na društvo, doznajemo od Mihaela i Ivana.
Iskustva s natjecanja su im jako koristila
Nakon sudjelovanja na Ideji godine, prijavili su se i na druga natjecanja poput Idea Knockouta, Digitalnog inovacijskog inkubatora, natjecanja Eureka International Innovation and Entrepreneurship Competition, a od nedavno su primljeni i u StartIT akademiju. Iskustvo s finala Ideje godine pri tome im je bilo od velike koristi.
– Iskustva pitchanja projekta, a i neke savjete žirija iz Ideje godine primijenili smo i na natjecanja, pa je ishod na Digitalnom inovacijskom inkubatoru bio isti – osvojili smo 1. mjesto što nam je donijelo dodatnu medijsku pažnju i novčani fond. S inkubatorom smo okončali naša srednjoškolska natjecanja te smo u poduzetničkim natjecanjima probili led s najtežim, Idea Knockout 2024, jednim od najvećih poduzetničkih natjecanja u regiji. Upravo tako duboko smo zakoračili među svijet uhodanih startup timova te dobili vrijedna iskustva, korisne savjete, nova poznanstva, što smatramo izuzetno vrijednim za naš daljnji razvoj, poručili su studenti.
Sudjelovanje na Ideji godine poprilično je utjecalo na njihov život, dodali su. Nakon pobjede dobili su zavidnu medijsku pažnju. Status najbolje ideje 2024. godine dao im je vjetar u leđa i potvrdu da ono što rade itekako ima smisla, objašnjavaju. Time su si dokazali da i srednjoškolci mogu razviti ozbiljan projekt i započeti svoj poslovni plan, bez obzira na godine ili ograničeno predznanje.
– Ovo iskustvo proširilo nam je perspektivu o poduzetništvu te nam je pokazalo da je uspjeh u poslovnom svijetu moguć ako smo spremni učiti, prilagođavati se i ustrajati u svojim ciljevima, jer naravno uspjeh ne dolazi preko noći. Osim toga voljeli bi naglasiti i rad srednjoškolskih profesora koji se često osporava jer upravo oni nerijetko rade van svog radnog vremena za dobrobit poslovnih ideja svojih učenika, poručuju Mihael i Ivan.
Prijave na ovogodišnju Ideju godine su otvorene
Svi koje je priča naših sugovornika inspirirala trebaju znati i da su prijave za ovogodišnje, trinaesto izdanje Ideje godine, otvorene. Prijaviti se mogu svi učenici srednjih škola u Hrvatskoj, sami ili u timovima od najviše troje učenika. Natjecatelji mogu imati i mentore, nastavnike ili nastavnice koji će ih usmjeravati kroz proces prijave.
Za prijavu je potrebno ispuniti poslovni plan koji učenicima pomaže razviti njihovu poslovnu ideju. Poslovni plan možete preuzeti ovdje. Nagrada za pobjednike ove je godine studijsko putovanje u Europi.
Rane prijave za slanje poslovnog plana otvorene su još kratko, do 16. ožujka u 23:59 sati. Svi koji se do tada prijave od žirija će dobiti povratne informacije o tome što mogu popraviti, ako žele povećati svoje šanse za prolazak u finale.

ShowMe, aplikacija Ivana Purara i Miheala Stepinca na Ideji godine 2024 | Foto: srednja.hr
Finalni rok za prijave se zatvara 6. travnja u 23:59 sati, a poslovni planovi se šalju ispunjavanjem ovog obrasca. Učenicima koji razmišljaju o prijavi Ivan i Mihael savjetuju da se ne boje, već vjeruju u svoje ideje.
– Savjetujemo da se ne boje. Svatko od nas je barem nekad došao do neke ideje koja je u našoj glavi genijalna, ali bi je često odbacili iz straha od tuđeg mišljenja. Stoga bi voljeli potaknuti sve srednjoškolce s nekakvom idejom da pričaju s okolinom o njoj, jer objektivne kritike i savjeti mogu samo poboljšati ideju. Često smo zaslijepljeni našom vizijom i smatramo da je naša ideja najbolja – jer je naša, stoga kao jako dobar savjet navodimo razgovor sa što više ljudi, poručuju naši sugovornici.
Savjetuju svima i da iskoriste mogućnost prijave u ranom roku kako bi mogli iskoristiti komentare žirija i popraviti svoju prijavu.
– Također naglasili bi pisanje prijave – uzmite si vremena. Prijava je ta koja vas vodi u finale, stoga se potrudite da u toj prijavi naglasite sve što je bitno i što bolje istražite tržite, način monetiziranja, ali isto tako vaše prednosti i mane. Također srednja.hr nudi opciju predaje prijave u dva roka. Iskoristite raniji rok jer tako odmah dobivate povratnu informaciju što treba popravit i na što prebaciti fokus. Najbitnije od svega, ulazak u finale gledajte kao pobjedu jer svoju ideju prezentirate pred cijelom Hrvatskom. Opustite se, zabavite, povežite se s drugim ekipama i budite svoji – uspjeh je garantiran, ističu Mihael i Ivan za kraj.
Više o natjecanju Ideja godine 2025. pročitajte ovdje.
Ideja godine 2025 je poslovno natjecanje za srednjoškolce koje organizira srednja.hr. Zlatni partner projekta je EFFECTUS veleučilište. Srebrni partneri projekta su Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, Hrvatska zajednica županija, Span i KONČAR. Partner projekta je Privredna banka Zagreb. Pokrovitelj projekta je Zagrebački inovacijski centar – ZICER. Odgovore na često postavljana pitanja o Ideji godine pronađite ovdje. Sve novosti pratite na Facebook stranici Ideja godine ili nas pitajte putem maila [email protected]. Poslovni plan preuzmite ovdje, a prijavite se putem ovog linka. Kako vam ne bi promaknula niti jedna vijest o natjecanju, pridružite se Facebook događaju Ideje godine.