Pretraga

Dobro smo ga smjestili Česima: Doznali smo zašto godinama nitko ne polaže Češki jezik na državnoj maturi

A- A+

Kako portal srednja.hr godinama detaljno prati sva zbivanja oko državne mature, za oko nam je zapeo jedan neobičan detalj. Već nekoliko zadnjih godina, nema nijednog pristupnika na Češkom materinskom jeziku, premda NCVVO ima u ponudi polaganje tog ispita, za one koji se školuju po programu na tom jeziku. Baš kao što tu mogućnost imaju učenici, koji se školuju na srpskom, talijanskom i mađarskom jeziku. Raspitivanjem u NCVVO-u doznali smo da su otkada se provodi državna matura samo dva Čeha pristupila polaganju svog materinskog jezika. S obzirom da su najmalobrojnija manjina od svih koje imaju mogućnosti polagati svoj jezik, jasno nam je da je irealno očekivati veliki broj pristupnika. No, ovolika oskudica, mora imati pozadinski razlog. Odlučili smo provjeriti koji je.

Izvor fotografije: Pixabay.com

Kontaktirali smo profesoricu Jitku Stanju Brdar, koja je savjetnica za škole s nastavom na češkom jeziku pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja te predsjednica Savjeta za školska pitanja Saveza Čeha u RH. Ona nam je dala jasno objašnjenje o čemu se radi.

Češki se jezik nigdje ne boduje, čak ni na bohemistici na Filozofskom fakultetu u Zagrebu

Izdvojeni članak

Država na rubu izumiranja: U posljednjih 12 godina broj osnovaca se smanjio za gotovo 70 tisuća

– Učenici češke manjine pohađaju gimnaziju po modelu B. Model B nalaže istu satnicu češkog jezika kao hrvatskog, prema tome i mature za predmet češki jezik. Mature iz češkog jezika uvijek su spremne, ali zainteresiranih je malo. Pitate, zašto je to tako? Kao prvo – učenika je malo odnosno od 4 do 10 po generaciji. Kao drugo, državna matura iz češkog jezika nigdje nije tražena, pa čak niti na bohemistici (znanost koja proučava češki jezik i kulturu nap. a.) na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nigdje ne nosi bodove. U nekoliko navrata smo preko Saveza Čeha pisali zamolbe prodekanima i molili da bohemistika boduje DM iz češkog jezika, ali fakulteti imaju samostalnost odlučivanja i nije do toga nikada došlo. Možda bi bilo dobro pitati tamo, zašto državna matura iz češkog jezika nije prednost pri upisu na bohemistiku, rekla nam je Jitka Stanja Brdar te dodala da se zbog svega navedenoga divi dvjema studenticama Moniki Veltruski i Racheli Cenger, koje su se odlučile polagati maturu iz češkog jezika.

Po prijedlogu savjetnice za škole s nastavom na češkom jeziku, odlučili smo se javiti nadležnima za bohemistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te tamošnjem prodekanu za nastavu.

Šum u komunikaciji, ali najava da će doći do promjena

I prvo smo se javili predstojnici Katedre za češki jezik i književnost Katici Ivanković te smo ju pitali je li moguće da se ni na koji način ne vrednuju rezultati s mature iz predmeta Češki jezik.

– Slučaj s maturalnim ispitom iz češkog dobro mi je poznat. Prije mene predstojnica katedre bila je profesorica Sesar i čini mi se da je pismo češke manjine iz Daruvara išlo na njemu adresu. Mi smo svakako zainteresirani za studente koji imaju maturu iz češkog, ali ni mi kao bohemisti, a vjerojatno ni cijeli fakultet ne može na to utjecati, rekla je profesorica Ivanković, nagađajući da odluku o tome najvjerojatnije donosi AZVO ili samo Ministarstvo, premda je priznala da nije sasvim sigurna.

Izdvojeni članak

[EKSKLUZIVNA ANALIZA] Vican u Akcijskom planu izbacila 129 mjera iz Strategije, isključena djeca romske nacionalne manjine i djeca s poteškoćama u razvoju

Kako stvari stoje u pogledu ovog pitanja, profesorica Ivanković nam je rekla provjeriti s fakultetskom vrhuškom. S obzirom da odgovor ipak nije stizao, sami smo se obratili prodekanu za nastavu na Filozofskom fakultetu. Njegova začuđenost postojanjem ovog problema, kao i jasan stav koji je o njemu iskazao, ulijevaju nadu u pozitivno rješavanje zbilja neobične nekoordinacije između obrazovnih institucija. U krajnjoj liniji i nepravde za češku manjinu.

– Zahvaljujem vam na pismu i kao i vi iskazujem čuđenje zbog činjenica koje ste naveli. Mislim da bi bilo mudro da pročelnica Odsjeka za bohemistiku uputi službeno pismo dekanu ili meni u kojem će zatražiti da se polaganje češkog jezika na neki način boduje za upis na smjer Češki jezik i književnost. Uvjeren sam da će to na neki način, pa i kao motivacija za buduće studente koji žele studirati češki jezik i književnost, biti uzeto u obzir, odgovorio nam je obnašatelj dužnosti prodekana za nastavu i studente Filozofskog fakulteta u Zagrebu Marko Alerić.