Matura Strukovnjak Petar među najboljim maturantima, na studij odlazi 2.000 kilometara dalje od Lijepe Naše

Strukovnjak Petar među najboljim maturantima, na studij odlazi 2.000 kilometara dalje od Lijepe Naše

Jelena Sedlar

22. kolovoz 2025.

Google Dodajte Srednja.hr kao željeni izvor na Googleu

Svestrani maturant Petar Starčević završio je srednjoškolsko obrazovanje na smjeru tehničara za računalstvo i briljirao na maturi iz Engleskog jezika, a novu stranicu svog obrazovanja pisat će u Velikoj Britaniji, na studiju kineziologije. Otkrio nam je da se za maturu iz Engleskog minimalno pripremao, ali i da bi u naš obrazovni sustav uveo više praktičnog rada, kao i gradivo temeljeno na razumijevanju.

Petar Starčević

matura iz Engleskog jezika, Petar Starčević, foto: srednja.hr, ustupljena fotografija, obrada: Canva

Petar Starčević jedan je od maturanata koji su maturu iz Engleskog jezika riješili sa 100 posto. Odlično je riješio i maturu iz Matematike, na kojoj je ostvario visokih 95 posto. Pohađao je Elektrotehničku školu u Splitu, i to smjer za tehničara za računalstvo.

‘Ovo je više od onoga što sam očekivao’

– Osjećao sam se zadovoljno jer znam koliko sam se pripremao za ovo i dovoljno sam dobro riješio za upis na željeni fakultet. Imao sam svoj cilj, tj. koje bi ocjene htio dobiti te mogu reći da je ovo više od onoga što sam očekivao, podijelio je s nama Petar.

Najviše je vremena utrošio na pripreme za maturu iz Hrvatskog jezika, za koju je priznao da mu je bila i najteža. S druge strane, za Engleski jezik imao je minimalne pripreme: riješio je tek jednu prethodnu inačicu mature noć prije ispita.

– Učenje mi je variralo od predmeta do predmeta. Za Hrvatski jezik sam se pripremao otprilike četiri puna tjedna, prva tri sam proveo grijući stolicu i učeći dok sam zadnjih tjedan dana proveo vježbajući na prošlogodišnjim maturama. Za Matematiku sam se pripremao tjedan dana, kombinirajući vježbanje zadataka i učenje teorije, dok sam Engleski jezik samo riješio jednu maturu noć prije ispita. Definitivno mi je bio najteži Hrvatski jezik, samo učenje do ispita mi je bilo teško te popraćeno uz puno pisanja i slušanja predavanja drugih profesora online. Sami ispit mi je također bio težak, pogotovo test, dok su mi sažetak i esej bili dobri i jednostavni, priznaje nam Petar.

Izdvojeni članak

Matea briljirala na maturi i upisala fiziku u Nizozemskoj: ‘U školama nema dovoljno lektira ženskih autorica’

Svoje obrazovanje nastavlja u Velikoj Britaniji

Otkriva da mu je matura iz Engleskog bila lagana, a imao je predosjećaj da će ju dobro riješiti. Znanje će mu dobro doći, s obzirom na to da je upisao studij u Velikoj Britaniji. Osobito ga zanima ragbi, a želi iskusiti kako će se sam snaći u drugoj državi.

– Upisao sam University of South Wales u Velikoj Britaniji, planovi su studirati Sport and Exercise Science (jednostavnije prevedeno kao kineziologija) koja će mi pomoći u razvoju moje sportske sposobnosti prema ragbiju te iskusiti kako je to živjeti sam u drugoj državi, kaže Petar.

Kao svoju podršku, ističe roditelje.

– Najveća podrška su mi bili roditelji, pomagali su mi ako je nešto zapinjalo oko učenja i gurali me kroz te tjedne pripremanja za maturu. Mama i tata su mi jedan od razloga za učenje i za ulaganje ovoliko truda u učenje, rekao nam je Petar.

Izdvojeni članak
Dora Todić

Dora je prva na upisnoj listi Medicinskog, na šest ispita mature ima peticu: ‘Odmalena želim biti liječnica’

‘Više bih fokusirao nastavu na razumijevanje’

Na naše pitanje o tajni uspjeha, odgovorio je da treba biti uporan, ali i dobro razmisliti o tome čime se želite baviti u budućnosti.

– Mislim da nema tu tajne, svi znaju da rezultati dolaze s upornim radom i satima provedenim za knjigom te da tu nema neke velike filozofije. Budućim maturantima mogu poručiti da dobro razmisle što bi studirali i čime bi se bavili te neka im se učenje za maturu ravna prema tome. Na kraju krajeva, oni su ti koji bi trebali birati čime će se baviti, kaže Petar.

U našem obrazovni sustav uveo bi više gradiva koje se treba usvojiti s razumijevanjem. Osim toga, volio bi da se nastava više usredotočuje na praktični rad.

– Promijenio bih način ocjenjivanja i više fokusirao nastavu na razumijevanje, a ne samo na učenje činjenica napamet. Također bih smanjio broj predmeta koji se uče istovremeno i omogućio učenicima veću fleksibilnost u izboru onoga što ih stvarno zanima. Ujedno bi i smanjio broj sati nastave te ju više fokusirao na praktični rad, vjerujem da je kvaliteta rada bitnija od duljine rada, rekao je Petar.

Više tekstova o najmaturantima čitajte na poveznicama:

Pravilo na jednoj izbornoj maturi neke ljuti, najmaturant jasan: ‘Sve se može ručno’ 

Maturant Viktor dobio tisuću eura zbog uspjeha na Povijesti: ‘Škole su loše opremljene, zgrade stare’ 

Najmaturant zaziva promjenu kriterija upisa u srednje: ‘Ne bih upao u MIOC bez prijemnog’ 

Mihaela bez pogreške riješila maturu iz mnogima teškog jezika: ‘Najvažnije je predznanje’ 

Kristina zasjala na maturi i upisala medicinu: ‘Ne postoji tajna formula za uspjeh’ 

Matea briljirala na maturi i upisala fiziku u Nizozemskoj: ‘U školama nema dovoljno lektira ženskih autorica’ 

Jedini je maturu iz Hrvatskog riješio bez greške: ‘Nisam išao na plaćene pripreme, profesori su me dovoljno naučili’ 

Filip je najbolje napisao prijemni za Medicinski, ima petice na pet matura: Vijest ga zatekla u dalekom Dubaiju 

Alegra je dobila čak šest petica na maturi: ‘Plan mi je konstantno graditi svoje znanje’

Maturantica Pia rasturila maturu i dobila 5.000 dolara: ‘Nijedna mi nije bila posebno teška’

Maturant Borna na Matematici je imao 100 posto: ‘Zanima me gradivo koje učim’

Luka je tri ispita mature riješio bez greške: ‘Treba poticati razumijevanje gradiva umjesto učenja napamet’

Dora je prva na upisnoj listi Medicinskog, na šest ispita mature ima peticu: ‘Odmalena želim biti liječnica’

Jan na dva ispita mature ima 100 %, ali nije samo zato najmaturant: ‘Pokazuje iznimno srce za zajednicu’

Iz šest matura dobio peticu, na trima je među najboljima u državi: Briljantni Otto od jeseni postaje student FER-a

Mateja je među strukovnjacima koji su briljirali na maturi: Svoj put nastavlja na studiju geodezije