Havaianas japanke: zašto ih nosimo iz sezone u sezonu?
Svake sezone pojave se modni komadi koji nakratko osvoje društvene mreže pa nestanu.
11:00 2 d 06.08.2026

Foto: srednja.hr
Državna matura ovih dana nije samo glavna stvar na pameti maturantima, već i drugim ljudima koji se bave sektorom obrazovanja. Tako se o najvažnijim ispitima svih koji žele upisati fakultete povela rasprava u HRT-voj emisiji ‘Otvoreno‘.
Među sudionicima, posebno su se istaknula razmišljanja Borisa Jokića. Ovoga puta ravnatelj Instituta za društvena istraživanja, pozvao je na promjene u državnoj maturi. Smatra da je važno da za sve učenike vrijede jednaki uvjeti i budu jednakopravni pri pisanju mature. Po struci psiholog, Jokić je uvjeren da je potrebno polagano mijenjati i proces i model pisanja mature.
– Prije svega kroz izradu boljih zadataka i prije svega kroz drugačije oblike vrednovanja. Taj model je dobar za sada, on kod nas dobro prolazi. Međutim, moramo inovirati odgoj i obrazovanje u aspektu vrednovanja. Tu zaostajemo za najnaprednijim sustavima. Rekao bi da smo u vrednovanju, ocjenjivanju ostali negdje u 60-ih ili 70-ih godinama prošlog stoljeća. Danas s digitalnom tehnologijom možemo učiniti puno toga, ne samo za djecu s posebnim potrebama, nego za sve učenike kombiniranjem školskog vrednovanja i vanjskog vrednovanja, tako da zapravo svi učenici dobiju ocjenu koju zaslužuju, a isto tako da odmaknemo pritisak roditelja na ocjene. Mi u Hrvatskoj smo pomalo i ovisnici o ocjenama. Taj pritisak roditelja na školu i da nastavnike treba mijenjati, najgora je stvar da nemamo znanje, ne inzistiramo na znanju, a inzistiramo na ocjenama, poručio je Jokić, prenosi vijesti.hrt.hr.
Jokić je također istaknuo dva istraživanja koja se tiču mladih. Na Institutu za društvena istraživanja su istraživali učenike s 14 godina. Istaknuo je da su dobre vijesti što učenici u toj dobi već znaju što žele u životu.
U prvom redu, brojni 14-godišnjaci mašta o karijeri u medicini, biomedicini, računarstvu i radu s ljudima. Jokić je to ocijenio vrlo pozitivnim i naveo da su ovi rezultati među 14-godišnjacima bolji nego u brojnim europskim zemljama. No, u istraživanju su primijećeni i problem koji se prema Jokiću ne smiju ignorirati.
– Ono što zabrinjava iz drugih istraživanja je povećan broj onih koji imaju psihičke smetnje, onih koji se osjećaju usamljeni. Sve to ukazuje na to da trebamo reagirati u samom sustavu, zaključio je Jokić, prenosi vijesti.hrt.hr.
Za sve koji će na državnu maturu izaći u 2023./2024. godini pokrenuli smo novu Facebook grupu, Maturanti 2023./2024., učlanite se kako biste se povezali s vršnjacima i kako ne biste propustili najvažnije vijesti o maturi. Najnovije informacije o maturi možete doznati i putem našeg Facebook pagea Maturanti 2024. i Instagram profila Državna matura, dok kalendar mature za 2024. detaljno možete proučiti na linku. U sustavu kvizovi.srednja.hr možete rješavati pitanja s prijašnjih rokova mature.
Havaianas japanke: zašto ih nosimo iz sezone u sezonu?
Svake sezone pojave se modni komadi koji nakratko osvoje društvene mreže pa nestanu.
11:00 2 d 06.08.2026
Besplatne online pripreme za jesenski rok mature: Sveučilište organizira 27 školskih sati
Sveučilište UNIPU ponovo organizira besplatne online pripreme, ali ovaj put za jesenski rok mature. Maturante se priprema za gradivo iz tri predmeta.
10:14 5 d 03.08.2026
Čitajte srednja.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 46 d 24.06.2026
Najmaturant Sven Todorović iz Prirodoslovne škole Vladimira Preloga u Zagrebu na ispitiu iz Fizike imao je samo dvije greške, a upisao je PMF.
09:34 2 d 07.08.2026
Gorjele prijave za drugi rok mature: Tisuće kandidata idu na 'popravni' iz dva ispita
Ispite mature u drugom roku prijavilo je 6.862 kandidata, a brojem prijava prednjače Matematika i Hrvatski jezik.
13:15 2 d 06.08.2026
Nina je prva na listi za upis KiF-a: 'Nisam osoba koja bi mogla pola dana provesti sjedeći u uredu'
Maturantica Gimnazije Pula, Nina Rojnić, od osnovne se škole bavi odbojkom, a prva je na listi za upis kineziologije na KiF-u u Zagrebu.
12:42 4 d 04.08.2026
Medicinski fakultet u Rijeci Karlo Stašić upisao je kao prvi na rang-listi, a briljirao je i na prijemom u Zagrebu. Sve razrede prošao je s 5.0.
09:29 6 d 03.08.2026
Mirjam Zrnić prva je na listi za logopediju u Zagrebu, a Ana Magdalena Sučić na onoj za studij u Splitu. Obje kažu - iznenadilo ih je to.
09:44 6 d 02.08.2026
Robot keramičar ne traži pauzu: Sam polaže velike ploče, a u smjeni odradi 100 kvadrata
Najnapredniji roboti za keramiku imaju lasersku SLAM navigaciju, sustav računalnog vida, senzore za nivelaciju i vakuumske hvataljke.
08:25 1 h 09.08.2026
Tko je bio u Krku, prošao je frekventnim raskrižjem za koji grad sprema novu prometnu regulaciju. Radovi vjerojatno kreću tek nakon sezone.
08:24 1 h 09.08.2026
Provjera stanja štednje u drugom stupu: Ova dva pojma morate znati
Provjera stanja štednje u drugom stupu: Ova dva pojma morate znati
09:08 28.3 min 09.08.2026
HALMED o čuvanju lijekova ljeti: 'Trebaju biti zaštićeni od visoke temperature i vlage'
Pacijenti tijekom putovanja lijekove trebaju čuvati u originalnom pakiranju. Trebaju biti zaštićeni i od visoke temperature, ističu iz HALMED-a.
09:05 31.3 min 09.08.2026