Pretraga

Anketa: 70 posto mladih mjesečno ne izdvoji ni kune za kupovinu cigareta

A- A+

Svaki treći Hrvat puši, prema podatcima Ministarstva zdravlja, a polovina želi prestati s tom nepoželjnom navikom. Iako cijene cigareta neprestano rastu, broj pušača se ne smanjuje, no rezultati ankete provedena na srednja.hr pokazuju kako gotovo 70 posto mladih mjesečno ne izdvaja niti kune za kupovanje cigareta ili duhana.

srednja.hr

Iako cigarete stalno poskupljuju i Hrvatsku do kraja 2017. godine očekuje novo poskupljenje, jer će se dostići udio od 60 posto poreza u ukupnoj cijeni cigareta i cijene će biti na razini onih u Europskoj uniji, broj se pušača ne smanjuje, no anketa provedena na srednja.hr pokazuju kako gotovo 70 posto mladih u razdoblju od mjesec dana ne izdvoji ni kune za kupovinu cigareta ili duhana.

Izdvojeni članak

Sakoman: Anketa o mjesečnim izdatcima mladih za alkohol pokazuje utjecaj krize

Važan financijski element

U anketi za srednja.hr izjasnilo se 840 mladih o svojim mjesečnim izdatcima za kupovinu cigareta ili duhana. Rezultati ankete su pokazali kako velika većina mladih, točnije 69,4 posto, mjesečno za kupovanje cigareta ili duhana ne izdvoji niti kune mjesečnog džeparca. Gotovo 10 posto mladih u istom razdoblju za kupovanje duhanskih proizvoda potroši od jedne do sto kuna, a četiri posto za to izdvaja od 201 do 300 kuna na mjesečnoj bazi. Od 300 do 500 kuna mjesečno za kupovinu cigareta ili duhana izdvaja nešto manje mladih, njih 3,81 posto, a od 500 do 700 kuna mjesečno izdvaja 3,1 posto mladeži. Više od 700 kuna mjesečno za kupovanje duhanski proizvoda izdvaja 5,24 posto mladih.

– Odabir vrste cigareta i duhana koje puše mladi visoko je povezana s njihovom platežnom moći, koja je naravno neposredna posljedica ekonomske i materijalne situacije u kojoj žive oni i njihova obitelj, a koja u našoj zemlji općenito nije na visokoj razini, dapače. Stoga i mladi, kao sve više i odrasli, posežu za jeftinijim vrstama cigareta ili cigarete sami prave, često od duhana koji dolazi direktno s njive i nije prošao proces pročišćavanja od prljavštine i kemijskih sredstava s kojima je tretiran tijekom proizvodnje na otvorenom. Time se značajno povećavaju rizici po zdravlje mladih, komentirao je Siniša Brlas, psiholog Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok u Virovitičko-podravskoj županiji.

Mladi ne slijede hrvatski trend

Podatci Ministarstva zdravlja pokazuju kako se broj pušača u Hrvatskoj ne smanjuje, unatoč konstantnim poskupljenjima duhanskih proizvoda. U Lijepoj Našoj i dalje je svaka treća osoba ovisna o cigaretama, a poskupljenja Hrvate dovode do kupovanja jeftinijih marki.

– Pušenje kod mladih naučeno je ponašanje, a u tom procesu učenja i usvajanja navike pušenja presudnu ulogu imaju osobito vršnjaci i odrasle osobe u najbližemu okruženju u kojemu mladi pušači odrastaju. Istraživanja o pušenju kod mladih upravo pokazuju tu važnost socijalnog utjecaja, ali također pokazuju da određeni postotak ispitanih mladih pušača puši jer im to godi. Ovo potonje ukazuje kako s već i kod dijela mladih pušača razvija ovisnost o cigaretama, dodao je Brlas.

Sudeći prema anketi, mladi ne slijede hrvatski trend, koji pokazuje da se unatoč poskupljenju duhanskih proizvoda, a posebice cigareta, broj pušača ne smanjuje.