Pretraga

Dječji rođendani godišnje koštaju i po nekoliko tisuća kuna

A- A+

Kontroverznu su raspravu vodile preko poruka dvije majke iz Rijeke. Majka je prijateljici svoje kćerke za rođendan kupila leksikon i poklon bon za H&M u iznosu od 200 kuna. Kći joj se vratila s rođendana s tim istim poklonom, jer ga je prijateljičina mama odbila uz objašnjenje kako taj poklon nije bio na popisu želja njene kćeri, koja je pak zaželjela Elsin dvorac čija je cijena oko 700 kuna.

U javnosti se digla velika prašina oko slučaja mama iz Rijeke. Većina ljudi smatra kako mama koja je vratila poklon zaista pretjeruje, te sažalijeva dijete koje ona odgaja. Dio njih smatra kako niti mama koja je kupila poklon bon od 200 kuna nije u pravu, jer je cijena i tog poklona previsoka. U tu svrhu odlučili smo istražiti koliki su zapravo troškovi dječjih rođendana.

Rođendaonice – posao koji cvijeta

Izdvojeni članak

Mama odbila poklon od 200kn jer nije bio na popisu njene kćeri

Sve je učestalija praksa, pogotovo u gradovima, da se rođendani slave izvan doma. Organiziraju se odlasci u kino, na bazene, a najuobičajenije su proslave u specijaliziranim igraonicama, takozvanim rođendaonicama. Slobodno možemo tvrditi kako se radi o poslu koji cvijeta, ponuda u većim gradovima zaista je velika, pa tako u Zagrebu gotovo svaki veći kvart ima rođendaonicu.

Princip je sljedeći. Roditelji dovedu djecu, obično do njih dvadeset, a u cijenu je uključena ili hrana ili grickalice i sokovi ili torta, a ovisno o tome koliko ste novca spremni izdvojiti, moguće je i svo troje. Na proslavama obično postoje i dječji animatori. Evo kako konkretno izgleda ponuda jedne zagrebačke rođendaonice. Za tematsku zabavu ‘Super junaci’ roditelji će morati izdvojiti 1.650 kuna, i to samo za osnovni paket. Taj paket uključuje pozivnice, najam dekoracija i prostora za dvadesetero djece, dvije animatorice, sok i grickalice, torta i CD s fotografijama. Ostati se smije samo dva sata, a svaki se dodatni sat naplaćuje 250 kuna. Dodatak poput pizze koštat će roditelje 200 kuna.

U gradovima poput Rijeke, cijene su ipak nešto niže, ali je i ponuda nešto lošija.

– Plaća se oko 400 kuna, a moguće je dovesti maksimalno desetero djece. Cijena je ista i ako ih dovedete, primjerice, petero. U tu cijenu uključene su grickalice i sokovi, a tortu morate donijeti sami. Ostati možete najdulje 2 sata, rekla nam je mama Natali iz Rijeke, te dodaje kao je ljudima, pogotovo onima koji imaju manje stanove, to jedino praktično.

Što se tiče izdvajanja novca za poklone, tu se vrijednost poklona kreće u iznosu od 50-70 kuna.

– Godišnje imamo petnaestak rođendana, pa si izračunajte koliko ukupno potrošimo na poklone, dodaje mama Natali.

Rođendani se ‘slave’ u kinima, muzejima i kazalištima

Što se tiče organizacije odlazaka u kina, cijena u svim gradovima znatno je niža u odnosu na rođendaonice. Pogodno je to što se plaća dolazak po osobi, pa će tako roditelji za jedno dijete tzv. rođendanski paket platiti četrdesetak kuna. U taj paket uključeno je gledanje filma, kokice i piće, pozivnice, te fotografiju s likom iz filma. A zabava traje koliko traje sam film!

Osim rođendaonica i kina, postoje i druga mjesta na kojima se ‘slave’ rođendani. Za muzej će tako roditelji morati izdvojiti od 60 kuna po osobi do 500 kuna za organizirana posjete koje mogu uključivati najviše petnaestero djece. U zagrebački Zoološki vrt možete dovesti najviše desetero djece, ostati tamo 3 sata, a za to ćete platiti 600 kuna. Za rođendane od desetero djece u restoranima brze hrane cijena se kreće oko 350 kuna, a uključuje brzi obrok, tortu, te animatore.