Pretraga

Emisija o suicidu bila im je prva ikada, a s njom su završili na državnoj smotri LiDraNo

A- A+

Radijska ekipa Strukovne škole Virovitica broji tek pet članova, učenika prvog razreda ove škole. Već duže uređuju školske novine, no njihova radijska emisija o suicidu nikoga nije ostavila ravnodušnim. Iako im je to prva emisija koju su ikada snimili, već su ove godine uvršteni u najbolje među najboljima te slijedom toga sudjelovali na državnoj smotri LiDraNo i pokazali kako od njih zaista imamo što očekivati. Razgovarali smo s mladim aspirativnim novinarima kako bismo otkrili odakle ideja i kako im je sve to palo.

Pričati s obitelji suicidalnih i osoba koje su počinile samoubojstvo ne pada lako ni ozbiljnim novinarima, no s time se u koštac uhvatilo pet učenika prvog razreda Strukovne škole Virovitica, koji ujedno čine radijsku ekipu ‘Radioaktivni’. Popričali smo s njima o emisiji ‘Zauvijek zapisano u našim dušama’, koja je ostavila traga na LiDraNu te otkrili što ih je motiviralo da se pozabave tako ozbiljno i ‘teškom’ temom.

Dva mjeseca za prvu emisiju

Radijsku ekipu ‘Radioaktivni’ čine voditelji Sandi Kovač, Danijela Mioković i Leonardo Holi, montažer Marko Gašparić i urednica Ivana Vuković. Uz pohađanje nastave u Strukovnoj školi Virovitica ovi se učenici bave uređivanjem školskog časopisa ‘Strukovnjak’ koji prati rad škole već 11 godina, kao i vođenjem web stranice, a nedavno su odlučili napraviti i svoju prvu radijsku emisiju, koja je prošla s velikim uspjehom, budući da su pozvani na državnu smotru LiDraNo kako bi je predstavili široj javnosti i kolegama. S obzirom na uspjeh u radijskim vodama, planiraju nastaviti snimati emisije i to o temama koje zanimaju mlade.

Za izradu emisije o suicidu trebalo im je dva mjeseca. Prvotno je to trebao biti članak u novinama, no radio im se učinio kao bolji medij za prenošenje poruke.

Izdvojeni članak

Video talentiranog srednjoškolca: Oborio komisiju s nogu dramskim tekstom na LiDraNu

Osnovali radijsku grupu radi emisije

– Radijska grupa je osnovana tek ove godine i to baš zbog ove emisije. Pripremali smo članak o suicidima, no kao bolje rješenje pojavio se radio i tako je započela cijela priča. Emisija nas je potakla da se i dalje bavimo ovim medijem i zato smo svojoj novoosnovanoj radijskoj grupi i dali ime – Radioaktivni. Radijski medij je puno zabavniji i živahniji, imamo više mogućnosti, bolje možemo izraziti osjećaje, emocije i bolje prenijeti poruku koju želimo. Kod novinskih članaka, na primjer, svatko čita na svoj način i subjektivnije doživljava tekst, do njega dopire poruka, ali ne onako snažno koliko ga može taknuti nečiji glas iz kojeg se čuje što govornik osjeća, objasnila je urednica Ivana Vuković.

Suicid kao temu odabrali radi zabrinjavajućih rezultata ankete u školi

Na temu suicida u emisiji potakli su ih zabrinjavajući rezultati ankete provedene u njihovoj školi. – Prošle godine u školi je provedena anketa o suicidu (provela ju je Hrvatska agencija za prevenciju za prevenciju suicida), a ove godine su došli rezultati koji su nas jako zabrinuli, pa smo odlučili to nekako zabilježiti i dati do znanja svima kako je problem uzeo maha, kaže urednica te dodaje kako im je bitno bilo prenijeti emocije.

Kako bi napravili emisiju, razgovarali su s osobame koje su pokušale počiniti samoubojstvo, ali i s članovima obitelji onih koji su u tome i uspjeli. Iako je tema teška, njoj su pristupili s ciljem da problem iznesu na površinu.

Izdvojeni članak

LiDraNo otkrio buduću kremu hrvatske kulture, umjetnosti i novinarstva

Razgovor s obitelji počinitelja samoubojstva teško im je pao

– Sigurno nije baš lako razgovarati o takvoj temi, puno je osjećaja u igri, a smrt je općenito tabu tema, nešto o čemu se šuti i ne voli baš govoriti. No, današnje je društvo sve samo ne šutljivo i povučeno i svakakve se stvari događaju oko nas, pa zašto onda ne bismo ukazali na probleme. Sami razgovori su bili dosta emotivni, nije lako govoriti o takvim stvarima, trebalo je to sve ispričati. Nama, kao novinarima, ipak nije bilo tako teško jer nažalost, razgovori sa suicidalnim osobama i nisu tako strani i rijetki. Mnogi često govore kao se žele ubiti, kako im je dosta svega, a neki od njih su i ozbiljni. Kad se radi o vama bliskim osobama, vašim prijateljima, poznanicima, kolegama iz razreda, naravno da postanete svjesniji problema i nije vam svejedno, rekla je Vuković dok je njezin kolega Leonardo priznao kako ga je razgovor s osobom čiji si je brat oduzeo život dosta dotaknuo i utjecao na njega.

Novinarstvu uče sami uz pomoć mentorice

Emisiju su pripremali dva mjeseca, koliko im je trebalo da istraže novi medij, preprave i dorade, dok su snimanja obavljali za vrijeme praznika kako bi izbjegli buku i nepotrene šumove.

O novinarstvu uče sami, ali i uz pomoć profesorice koja je nekoć radila na radiju. Puno čitaju, promatraju razne voditelje i novinare, i bez obzira na točnost uvijek sve prvo naprave sami, a nakon toga skupa s mentoricom dorađuju i ispravljaju greške, koje kako kaže urednica, nakon toga više ne ponavljaju.

Izdvojeni članak

Mlada književnica: ‘Moje je pisanje spoj hedonizma i egoizma u jednom’

Novinarstvo ih zanima, no imaju širok spektar interesa

Cijelu ekipu novinarstvo zanima već duže vrijeme. – Radim to još od osnovne škole jer volim komunicirati s ljudima i upoznavati tuđe životne priče te prenositi njihova iskustva, znanja ili probleme, rekla je Danijela. Urednica Vuković još je ranije počela. – Novinarstvo me počelo zanimati negdje u osnovnoj školi, često sam znala pisati, ne samo novinarske tekstove već i kratke priče, izrađivala svoj vlastiti časopis, a prvi put sam ozbiljnije počela s pisanjem u sedmom razredu kad sam bila i urednica školskih novina i to se nastavilo do srednje škole. Radio je, kao što sam već rekla, došao usput i nikad se prije nisam susrela s radom u tom mediju, ali sviđa mi se i mislim da bi mogla nastaviti i dalje, objasnila je urednica.

Iako im je novinarstvo dobro krenulo, nisu još sigurni gdje će se dalje školovati. Voditeljicu Danijelu uz novinarstvo zanimaju i gluma te rad s mentalno hendikepiranim osobama, čime se i trenutno bavi, dok urednica Ivana ima širok spektar interesa. – Većinom me zanimaju informatika, novinarstvo, književnosti i pomalo grafika. Nešto od toga će biti, ali još je prerano govoriti što, zaključuje Vuković.