Pretraga

Evo kolike su cijene studentskih pokaza diljem Europe

A- A+

Javni gradski prijevoz bitna je stavka u studentskom troškovniku, budući da mali broj ima tu sreću da se može do visokooškolske ustanove koju pohađa prevoziti vlastitim ili automobilom roditelja. Tako u glavnom gradu Hrvatske studentska i srednjoškolska mjesečna karta za javni gradski prijevoz iznosi 120 kuna, a godišnja 1200. Provjerite kolike su cijene mjesečnih, godišnjih, ali i jednokratnih karata u Stockholmu, Berlinu, Beču, Ljubljani, Sarajevu i Beogradu.

Dok je cijena studentskih i srednjoškolskih pokaza za javni gradski prijevoz u Zagrebu jedinstvena te iznosi 120 kuna, a jedino ako želite HŽ kupon 309 kuna, po europskim prijestolnicama puno je kompliciraniji sustav kupovine mjesečnih i godišnjih karata, te ovise o broju zona koje koristite. Provjerite kakve su cijene jednokratnih i dnevnih karata u nekolicini europskih glavnih gradova, ako ste zainteresirani za turistički posjet, ali i mjesečnih, semestralnih i godišnjih, ako namjeravate otići na studentsku razmjenu.

Izdvojeni članak

Karte ‘rastu’ u ZET-ovim aparatima: Putnici pronašli novu metodu švercanja

U Beču i Berlinu semestralni pokazi studentima, dok za mjesečne nema popusta u odnosu na obične građane

Kada je riječ o studentskim kartama za javni gradski prijevoz, u prijestolnicama Austrije i Njemačke, one su semestralne, s tim da ih u Berlinu, morate kupiti zajedno s ostalim troškovima studiranja.

Tako je u Beču semestralna studentska karta 75 eura za stanovnike Beča, a za one iz okolnih naselja koja gravitiraju prema glavnom gradu Austrije je 150 eura. Razumljivo radi čimbenika udaljenosti. U Berlinu je pak studentski pokaz 187,40 eura po semestru.

Za mjesečnu kartu u Beču i Berlinu, ne možete dobiti studentski popust, nego je za sviju jednaka cijena. U Beču je to 48 eura, dok u Berlinu iznosi, ovisno o zonama 55, 59,80 i 72,50 eura.

Godišnja karta u Beču je za školarce tek 60 eura, za prve tri gradske zone. U Berlinu pak, ako jedno dijete iz obitelji plaća punu cijenu mjesečnog pokaza, ostala plaćaju 28,50 eura.

Ako ste pak u turističkom posjetu nekome od ova dva grada, zanimat će vas cijene karata za kraće vremenske periode.

Tako se u Berlinu, cijene jednokratnih karata, kreću također ovisno o zonama. Najjeftinija je za najuži centar grada 2,60 eura, a još postoje tarife 2,90 te 3,20 za sve tri gradske zone. Dnevne su po istom principu 6,70, 7 i 7,20 eura.

U Beču su cijene karata javnog gradskog prijevoza u velikom usponu. Tako je u posljednje četiri godine iznos koji morate izdvojiti za jednokratnu kartu narastao za 0,60 centi i sada iznosi 2,20 eura. Tjedna karta je pak 16,20 eura.

Izdvojeni članak

Modernizacija ZET-a: Uskoro će građani doznavati točno vrijeme dolaska vozila kao i trajanje putovanja

U Stockholmu ni jednokratnu kartu ne možete uzeti bez kartice, a u Ljubljani cijene nešto više od zagrebačkih

Kada je riječ o prijestolnici Kraljevine Švedske, javni gradski prijevoz je dosta skup, kao uostalom i većina drugih dobara i usluga. Naime jednokratna karta za jednu zonu u Stockholmu košta 36 kruna (po prilici 3,9 eura). Za svaku sljedeću zonu cijena se uvećava za spomenutih 3,9 eura.

Dnevna je oko 12,5 eura te je možete uzeti ako imate 20 ili više godina, a vrijedi za sve zone. Mjesečni studentski pokaz u glavnom gradu Švedske iznosi malo manje od 61 euro. Godišnji je pak jednak za sve i iznosi malo više od 900 eura.

Studenti imaju mogućnost kupiti tromjesečne karte koje iznose oko 167 eura, a vrijede za tramvaje, autobuse i metro. Nađete li se u Stockholmu u nekome prometalu javnog gradskog prijevoza, nemojte očekivati da ćete kupiti kartu gotovinom. Naime, zbog učestalih pljački vozača, od prije nekoliko godina kartu možete platiti ili kreditnom ili vrijednosnom (kakva postoji i u Zagrebu nap. a.) karticom.

Naši zapadni susjedi Slovenci imaju pak nešto više cijene od zagrebačkih. Tako studentski i đački mjesečni pokaz za prve tri zone, u Ljubljani košta 20 eura, odnosno po prilici 152 kune.

Jednokratna za jednu zonu je 1,20, za dvije 1,60, a za tri 2,50 eura.

Izdvojeni članak

Kazne za švercanje u ZET-u među najvišima izvan EU

Prijestolnice Srbije, Bosne i Hercegovine i Bugarske jeftinije od Zagreba

Nakon vrtoglavih cijena javnog gradskog prijevoza u zemljama zapadno od Hrvatske, slijedi veliko otrežnjenje u zemljama jugoistočno i istočno od nas.

Odlučite li studirati u Sarajevu za mjesečni studentski pokaz morat ćete izdvojiti tek 16 konvertibilnih maraka, odnosno otprilike osam eura. Beograd je također podijeljen na zone, a ako ste student ili učenik, mjesečni pokaz za prve tri zone koštat će vas 12,1 euro.

Kada je riječ o Sofiji, tamošnji studenti prošle su godine izdvajali 10 eura za mjesečni pokaz, s tim da podatke o eventualnom poskupljenju nemamo.

U Sarajevu je jednokratna karta 80 centi, a dnevna 2,65 eura. U Beogradu pak postoji tri cjenovno različite jednokratne karte. Pojedinačna elektronska će vas koštati tek 60 centi, papirna u vozilu 1,30, a vremenska elektronska karta za 75 minuta 90 centi.