Pretraga

Gimnazija u Vukovaru se ruši i u miru

A- A+

Gimnazija u Vukovaru je poput mnogih zgrada u ovom gradu stradala za vrijeme Domovinskog rata. No ta škola, koja je izgrađena prije 123 godine, na ponos svih Vukovaraca, obnovljena je 2000. godine. Sada, dakle nepuno desetljeće i pol poslije, u katastrofalnom je stanju te bi se mogla potpuno urušiti. Zidovi su napukli, tlo ‘tone’ u školskom dvorištu, a sanitarni čvor prepun je manjkavosti, objasnio nam je ravnatelj škole Davor Šijanović. Uputio nas je i u druge detalje problema te na to tko se očitovao o pitanju, koje nije nimalo bezazleno.

Screenshot: HTV

U Vukovaru je na ponos svih Vukovaraca Gimnazija izgrađena prije 120 godina, kako je to zabilježeno u povijesnim knjigama. Poput brojnih drugih javnih i privatnih građevina, za vrijeme Domovinskog rata, stradala je i škola. Obnovljena je 2000. godine, ali situacija nepuno desetljeće i pol poslije, ukazuje na to da je stihijski provedena.

Izdvojeni članak

Mladi Vukovarci u hrvatskim školama ne žele političare iz nacionalnih manjina

Infrastrukturnih problema ima napretek

Ravnatelj Gimnazije Vukovar požalio se na niz problema, koji trenutno prijete zgradi škole.

– Obnova je provedena nikako! Imamo problema sa sanitarnim čvorom. Odvod kanalizacije je otežan jer su cijevi bile krivo spojene, gubi se voda u dotoku, stolarija se izvitoperila, a podzemni tuneli, koji nisu do kraja zakopani vuku jedno krilo zgrade, tako da su napukli zidovi, pojasnio nam je ravnatelj Davor Šijanović.

Dodatnu zabrinutost stvara okolnost koju su u Gimnaziji izračunali nakon ljetnih praznika, a to je da se u mjesec dana tlo u školskom dvorištu uleknulo za 30 centimetara!

Izdvojeni članak

Mladi Vukovarci sportskim turnirima prikupljaju novac za obrazovanje afričke djece

Samo se županija zainteresirala za ovo pitanje

Ravnatelj se požalio i da od triju institucija, kojih se tiče ovakvo stanje zgrade škole, tek osnivač, Vukovarsko-srijemska županija zainteresirala za problem. Točnije predstavnici županijskih vlasti su izašle na teren te su čelnom čovjeku Gimnazije Vukovar naznačili kako treba poslati dopis s izračunima i preporukama, koje su trenutno u izradi na osječkom Građevinskom fakultetu.

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, prema riječima ravnatelja Šijanovića nije uputilo nijedan poziv glede ovog pitanja, kao ni Konzervatorski odjel, koji se brine o zaštiti kulturnih dobara, među kojima je Gimnazija Vukovar.

Isto tako Konzervatorski odjel, u konkretnom slučaju vukovarski ima u svojim nadležnostima, ‘organiziranje i izvođenje zaštitnih radova na kulturnim dobrima’ pa ih se dakle itekako tiče stanje škole.

Nadamo se samo da će se situacija nekako riješiti dok je još ugrožen samo objekt, a ne i životi učenika i profesora.