Kad učenici preuzmu stvar u svoje ruke: Osmislili su bolji sustav profesionalnog usmjeravanja i osvojili 1.000 eura
Što želite raditi kad odrastete? Sigurno ste puno puta u životu čuli ovo pitanje, a nedavno je više od 100 srednjoškolaca iz cijele Hrvatske pokušalo odgovoriti na njega kroz Youth Forward, projekt u organizaciji udruge Znanje na djelu. Tim povodom razvili su vlastite modele profesionalnog usmjeravanja, koji su prilagođeni stvarnim potrebama njihovih škola i lokalnih zajednica, a najbolja ideja osvojila je 1.000 eura.

Srednjoškolci koji su sudjelovali na projektu Youth Forward | Foto: Mateo Di Giusto
Zamislite da vam škola ne govori što biste mogli postati, nego vas pita što vas stvarno zanima – i pomaže vam to ostvariti. Upravo to su iskusili srednjoškolci iz Crikvenice, Novog Marofa, Osijeka, Pule i Zagreba u sklopu projekta Youth Forward, koji je nedavno završio finalnim događajem u Zagrebu.
Projekt je proveden u organizaciji udruge Znanje na djelu, a dio je šire EU inicijative PROTEUS koja podupire javno sudjelovanje i građanske vrijednosti u obrazovanju. Kroz mjesece radionica, savjetovanja i zajedničkog rada, više od 100 učenika iz pet srednjih škola razvilo je vlastite modele profesionalnog usmjeravanja, prilagođene stvarnim potrebama svojih škola i lokalnih zajednica.
– Nismo znali koliko zapravo možemo utjecati dok nismo pokušali, rekao je jedan od sudionika iz Tehničke škole Pula.

Srednjoškolci koji su sudjelovali na projektu Youth Forward | Foto: Mateo Di Giusto
Učenici vode glavnu riječ
Za razliku od klasičnih modela karijernog savjetovanja, ovdje je sve krenulo od učenika. Umjesto da slušaju gotove recepte, mladi su bili ti koji su postavljali pitanja, tražili rješenja i dizajnirali aktivnosti koje bi voljeli imati u vlastitim školama.
U svakom gradu učenici su osmislili konkretne projekte: od peer mentoring sustava, preko interaktivnih vodiča za karijerno usmjeravanje, dana karijera, mobilnih aplikacija, do suradnje s lokalnim tvrtkama i posjeta radnim mjestima.

Srednjoškolci koji su sudjelovali na projektu Youth Forward | Foto: Mateo Di Giusto
Ideje koje ostaju
Finalni događaj održan je u inspirativnom prostoru Degordiana u Zagrebu. Tamo su učenici pred publikom sastavljenom od edukatora, poduzetnika i predstavnika civilnog društva predstavili svoje projekte – bez straha, s jasnoćom i strašću.
Najboljim timom proglašena je Tehnička škola Pula, koja je osvojila 1.000 eura za implementaciju svoje ideje – Karijerodroma. Projekt se sastoji od više komponenata koje zajedno olakšavaju učenicima da postave svoj obrazovni i karijerni put:
- digitalna knjižnica karijernih priča – pruža učenicima uvid u stvarne životne priče profesionalaca koji dijele svoja iskustva i obrazovne puteve;
- interaktivni alat – omogućuje učenicima da precizno odrede vlastite interese, osobine i profesionalne ciljeve da bi dobili personalizirane preporuke za karijere i obrazovne opcije;
- job shadowing – učenici predlažu uspostavu suradnje s tvrtkama i organizacijama u Istri koje bi bile voljne omogućiti im praćenje profesionalaca u njihovim radnim okruženjima;
- obrazovni putevi – detaljan pregled različitih studijskih programa i smjerova u Hrvatskoj, uz informacije o uvjetima za upis, stipendijama, troškovima i zahtjevima;
- Q&A forumi i događaji karijernih usmjerenja – omogućuje učenicima da postavljaju pitanja mentorima i stručnjacima iz raznih industrija, te dobivaju personalizirane odgovore koji im pomažu u donošenju odluka o karijeri i obrazovanju.
Nagrade su na kraju bile samo simbolične, a ono što su učenici ponijeli s ovog projekta su iskustva, vještine i samopouzdanje koje će im koristiti još dugo nakon srednje škole.

Srednjoškolci koji su sudjelovali na projektu Youth Forward | Foto: Mateo Di Giusto
Dugoročne promjene kreću odozdo
Svaka škola može preuzeti prijedloge razvijene u ovom projektu i prilagoditi ih svom kontekstu – jer ovo nije kraj, već početak šire primjene. Projektni tim udruge planira širenje primjera dobre prakse i prema drugim školama u Hrvatskoj, čime bi se ovaj učenicima vođen pristup mogao pretvoriti u novu normu.
I dok obrazovna reforma često ostaje na razini nacrta, Youth Forward pokazao je da se male, ali stvarne promjene mogu dogoditi kada se mladi shvate ozbiljno.
– Zadivljujuće je koliko su učenici ozbiljno pristupili izazovu, a njihovi prijedlozi su zreliji i realniji od mnogih koje smo vidjeli u sličnim projektima, zaključio je jedan od mentora.

Srednjoškolci koji su sudjelovali na projektu Youth Forward | Foto: Mateo Di Giusto
Više informacija dostupno je na stranicama Proteusa, ali i na službenoj stranici udruge Znanje na djelu, Facebook stranici Engaging Central Europe i Twitteru GMF_ECE.
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are, however, those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency. Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.