Pretraga

Kako što bolje održati prezentaciju

A- A+

Tek ste upisali fakultet i ne znate kako održati dobru prezentaciju ili jednostavno imate tremu pa zbog nje griješite. U nastavku pročitajte nekoliko savjeta koji će vam pomoći u što boljoj izradi i održavanju prezentacije pred prepunom dvoranom.

Više priče, manje teksta, ne čitati sa slideova i iniciranje rasprava samo su neki od savjeta koji će vam pomoći u što boljoj izradi i održavanju prezentacije. Kao studentu, prezentiranje će vam postati normalna stvar pa se uvjerite da to ne radite krivo. Sigurno ćete se i nakon završetka studija naći u situaciji kada ćete držati predavanje te je dobro utvrditi neke osnovne stvari kojih se trebate držati.

www.obukeikursevi.com

Izdvojeni članak

Esej na maturi: kako ga uspješno napisati i što izbjegavati

Izgled prvog slidea

Ukoliko već znate pravila za prvi slide, nemojte se iznenaditi ovim savjetom jer nećete vjerovati koliko studenata napravi prezentaciju u PowerPointu i odmah na prvom slideu krene s temom.

Prvo što vaša prezentacija treba sadržavati je vaše ime, ime profesora i kolegija, mjesto i datum te temu koju obrađujete. Nemojte se držati bijele podloge i crnih slova. Slobodno se poigrajte bojama, slikama i raznim efektima.

Što manje to bolje

Bili vi dobro pripremljenu za temu koju prezentirate ili ne, pravilo za sadržaj slidea je uvijek ‘Što manje to bolje’. Nemojte koristiti cijele rečenice, nego natuknice. Nikome se ne da čitati slide koji je prepun slova. Ako baš postoji rečenica koja je jako bitna, istaknite ju, ali nikako ne biste trebali pisati povezani tekst.

Broj slideova

Nijedan prezentacija ne bi trebala imati više od 20 slideova. Potrudite se skratiti tekst ma koliko god vam tema bila opširna. Jako je bitno zapamtiti kako je bolje više pričati, nego što se može na prezentaciji pročitati.

Ne čitati

Ni u kojem slučaju nemojte čitati s prezentacije ili s papira. Ako je vrhunac vaše prezentacije taj što čitate slide po slide, koja je onda vaša funkcija? To mogu profesor i studenti bez vas napraviti. Cilj vam je zainteresirati ostale za ono što pričate pa nemojte prebrzo pričati ili sve u istoj intonacji. Bitno jače naglasite, nabrajajte sporije, a ono manje bitno naznačite kao takvim i bržim tempom objasnite jer ne želite druge zamarati nečim što za njih nije važno.

Kao što je najveća pogreška čitanje sa slidea, isto tako je i čitanje s papira ili iz knjiga.

Izdvojeni članak

Naučite pravilno voditi bilješke na nastavi

Stav i kretanje

Ako imate tremu ili općenito ne volite govoriti pred masom, nemojte sjediti dok držite predavanje. Ustanite, hodajte, objašnjavajte i unesite dinamiku u cijelu prezentaciju. Na taj način nećete nervozno vrtjeti olovku i dozvoliti da cijela dvorana vidi kako vam se tresu ruke od treme. Prezentaciju pretvorite u običan razgovor ili zamislite kako prijateljima prepričavate neki događaj.

Interakcija

Nikako ne biste smjeli samo vi pričati. Tražite od ostalih studenata da sudjeluju u vašoj temi. Tražite njihovo mišljenje, postavljajte pitanja i vidjet ćete kako će oni na taj način bolje shvatiti što im pokušavate prenijeti. Pokušajte inicirati raspravu i što više osoba uključiti u nju.

Kraj

Bilo bi poželjno da na zadnji slide napišete: ‘Hvala na pažnji’ i upitate ima li tko kakvo pitanje za vas. Tu vas ne treba uhvatiti strah jer, ako ste dobro pročitali literaturu iz koje ste radili prezentaciju, znat ćete što vas pitaju. Ako vam upute pitanje koje vam je nepoznato, bolje ne muljajte nego jednosatvno recite kako o tome niste našli ništa u literaturi.