Pretraga

Ima li nade za nas? Preko 1.200 ljudi odgovorilo nam je na pitanje kako bi reagirali na tučnjavu u svojoj blizini

A- A+

‘Efekt promatrača’ naziv je za sociološki fenomen u kojem svjedoci čina nasilja ne čine ništa kako bi spriječili ili zaustavili taj čin, ako su prisutni i drugi ljudi. Pojašnjenje je zapravo jednostavno: kada se pojedinac nalazi u velikoj grupi ljudi, instinktivno se prilagođava socijalnim normama te skupine. ‘Efektu promatrača’ ovih je dana svjedočila čitava Hrvatska, nakon što su se u javnosti pojavile snimke žestokog fizičkog sukoba dvaju mladih Splićanki. Možda šokantnije od prizora obračuna, scena je u kojoj na deseci okupljenih srednjoškolaca u obračunu uživaju, navijaju i snimaju ga. Zapanjeni brojnošću takvih na portalu smo proveli anketu s pitanjem kako biste reagirali na sličan sukob u vašoj blizini.

Screenshot: Facebook; Hardkoo7

Snimke tučnjave dvaju srednjoškolki iz Splita ovih su dana obišle Hrvatsku. Epilog priče već je poznat: policija je identificirala obje, nad njima izvršili kriminalističko ispitivanje, a slučaj je prijavljen prekršajnom sudu i nadležnom Centru za socijalnu skrb, budući da je riječ o maloljetnicama. Rijetki su oni koji snimku okršaja nisu vidjeli, bilo na Facebooku, Instagramu ili YouTube-u, unatoč tomu što su navedene platforme poprilično žurno uklanjale video zapise.

Izdvojeni članak

Jedini smo ih upitali za mišljenje, evo što mladi imaju za reći o voajerskoj tučnjavi u Splitu

Možda je još šokantnije od žestokog fizičkog sukoba dvaju djevojaka u Splitu, rulja koja se ondje okupila i nedvojbeno uživala u svakom udarcu kojeg su si djevojke zadavale. Prizor je to koji neodoljivo podsjeća na scene iz ‘Gladijatora’ Ridleya Scotta, uz dodatak mobitela. Iako to razum možda nalaže, nisu ih iskoristili za pozivanje policije, već snimanje sukoba – u trenutku kada je jedna djevojka drugu bacila na tlo i šakama ju udarala u glavu, pojedinci su svoje kamere približili na svega pola metra udaljenosti. U 2016. sličan sukob dogodio se među srednjoškolkama u Varaždinu. Ponovno, okupljena rulja navija i snima nasilje, a na intervenciju i zaustavljanje sukoba nitko se nije odvažio.

– Ono što mislimo da je neutralno promatranje sa strane istinska je podrška nasilju. Masovni progoni i ubojstva teško bi dostigli tisuće i milijune žrtava bez onih koji su stajali sa strane. Svi koji pasivno sa strane promatraju ili snimaju nasilje, imaju svoju ulogu i ta se uloga samo na prvi pogled čini sporednom, kazao nam je profesor sociologije Renato Matić.

Zaprepašteni brojnošću okupljenih, od kojih niti jedna jedinka nije pokušala zaustaviti sukob, a svi su bili složni u skandiranju, na portalu smo proveli anketu. Pitanje koje smo postavili glasilo je: ‘Kako biste reagirali na ovakvu tučnjavu (u Splitu, op.a.) u vašoj blizini?’. Do trenutka pisanja ovoga teksta, svoj stav izrazilo je 1.218 čitatelja portala srednja.hr.

S obzirom na prizore iz Splita, iznenađuje kako bi najmanje ispitanika ankete snimalo takav događaj, nijh 15,04%. Momentalno bi se s mjesta žestokog fizičkog obračuna udaljilo 19,23% čitatelja.

Svakako je pozitivno, a ono što u Splitu nismo mogli vidjeti, jest da bi ukupno 65,82% ispitanika naše ankete barem na neki način interveniralo – 28,35% njih samostalno bi nastojalo spriječiti sukob, dok bi 37,47% ispitanika pozvalo policiju.