Liječnik upozorava: Varikokela može uzrokovati neplodnost, ima je 15% tinejdžera, a često nema simptoma
Najčešće nema simptome, može dovesti do neplodnosti muškaraca i prisutna je kod 15 posto adolescenata. Najsažetiji je to opis varikokele. Varikokela je naziv za proširene vene oko testisa, a uglavnom se otkriva u pubertetu. Dobra vijest je da se ovaj uzročnik neplodnosti može spriječiti, no nužno je na vrijeme ga otkriti.

Dino Papeš | privatna fotografija/Unsplash
I dok se djevojke tijekom školovanja upoznaje s time u kojoj bi dobi trebale posjetiti ginekologa, poruke o tome da i dječaci trebaju brinuti o zdravlju svog spolnog sustava nekako su manje zastupljene. A to je važno, jer postoje bolesti i poremećaji koji uvelike mogu ugroziti i njihovo reproduktivno zdravlje, ali i primjerice, plodnost. U takve spada i varikokela odnosno proširene vene oko testisa. Dino Papeš, specijalist dječje i vaskularne kirurgije sa Zavoda za dječju kirurgiju KBC Rebro, otkrio je za srednja.hr sve o tom poremećaju.
Varikokela se otkriva u pubertetu, prisutna je kod čak 15 posto adolescenata
Objašnjava nam odmah u uvodu kako se varikokela tipično otkriva u pubertetu i prisutna je kod 15 posto adolescenata. Češće kod onih čiji roditelji roditelji imaju problem s proširenim venama. Naime, varikokela nastaje iz istog razloga kao i proširene vene na nogama.
– Kada u venama zalisci ne rade dobro, krv se zbog gravitacije spušta umjesto da ide prema srcu (venska krv iz testisa normalno treba putovati iz testisa kroz preponu u trbuh gdje se ulijeva u velike trbušne vene). Zastoj krvi dovodi do zagrijavanja testisa i nakupljanja štetnih tvari (slobodni radikali). Iako je varikokela najčešća s lijeve strane, ona dovodi do oštećenja oba testisa jer su testisi međusobno povezani cirkulacijski, objašnjava Papeš.
Stvari može zakomplicirati činjenica da je varikokela najčešće bez simptoma.
– Uvijek se očituje kao oteklina vena neposredno iznad i oko testisa i te vene se mogu napipati te se vidi jasna razlika između zahvaćenog i zdravog testisa. Ponekad se varikokela očituje bolovima ili osjećajem pritiska/težine u testisu. Takve tegobe se pojavljuju tijekom duljeg stajanja ili naprezanja. Što se tiče testisa tu vrijedi pravilo da je najbolje otići liječniku kada se primijeti bilo kakva promjena ili se pojave bolovi jer je važno rano reagirati. Naime, brojna stanja koja mogu biti opasna poput tumora testisa ili torzije testisa se mogu uspješno izliječiti ako se rano prepoznaju i liječe. Isto vrijedi i za varikokelu, naglašava Papeš.
Uzrokuje neplodnost, a može se spriječiti
Dalje navodi da je varikokela najčešći uzrok muške neplodnosti koji se može spriječiti. Papeš ističe da ona oštećuje stvaranje spermija, a u manjoj mjeri djeluje negativno na stvaranje glavnog muškog spolnog hormona testosterona.
– Zadnjih nekoliko desetljeća je zamijećen značajan pad razine spermija i sve veća učestalost neplodnosti muškaraca u Europi i ostalom razvijenom svijetu. Više je uzroka tome, a najvažniji su varikokela, pušenje, onečišćenje okoliša, debljina, alkohol i stres. Mnogi adolescenti i studenti ne razmišljaju očinstvu i planiraju imati djecu tek iza 30. godine, no varikokelu i druge moguće uzroke neplodnosti potrebno je liječiti ranije kako ne bi nastalo trajno i nepovratno oštećenje. Treba još spomenuti da se oštećenje testisa ne javlja kod svih muškaraca s varikokelom, nego kod njih otprilike četvrtine. Liječenje je potrebno samo kada postoje znakovi oštećenja testisa i značajno proširenje vena oko testisa, navodi Papeš.
Varikokela se najčešće dijagnosticira na sistematskom u školi
Oni školski pregledi koje učenici nerijetko smatraju nepotrebnima zapravo im mogu spasiti zdravlje. Naime, dijagnoza varikokele najčešće se i postavlja tijekom sistematskog pregleda prilikom kojeg specijalist školske medicine opipa testise. Ako utvrdi da su vene nad jednim ili oba testisa proširene, učenika upućuje na pregled dječjem kirurgu koji se bavi urologijom.
– Ponekad se mladići sami jave jer su napipali proširene vene oko testisa ili jer imaju bolove ili nelagodu u testisu. Kirurg prilikom pregleda opipa testise i gleda je li testis na kojem su proširene vene manji od drugog testisa. Ako je testis značajno manji ili su prisutni bolovi, predložit će kirurško liječenje (operaciju). Ako se testisi čine jednaki i uredne veličine, uputit će pacijenta na pregled ultrazvukom. Pregled ultrazvukom je bezbolan i omogućuje točno mjerenje veličine (volumena) testisa. Kod starijih adolescenata koji su dosegli potpunu spolnu zrelost (16-17 godina i više) i studenata koji imaju varikokelu preporučuje se učiniti spermiogram. Spermiogram je analiza ejakulata koji mladići prikupe u čašicu kod kuće i potom odnesu u laboratorij na analizu kako bi se utvrdio broj i pokretljivost spermija te neki drugi pokazatelji. Ako je nalaz loš, preporučuje se kirurško liječenje. Za spermiogram je posebno važno da je uzorak ejakulata pravilno prikupljen za što upute pacijent dobije na pregledu kod kirurga, navodi Papeš.
Ono što je bitno za naglasiti je da je taj pregled testisa bezbolan i nije nelagodan.
– Ako netko osjeća sram zbog pregleda, treba se samo prisjetiti da se radi o čestom problemu i da u ambulantu svaki dan dolazi više dječaka i mladića na pregled spolovila i testisa. Uostalom, svi članovi obitelji, prijatelji, pa i kirurg kod kojeg mladići dolaze su tijekom života više puta išli na isti takav pregled, ohrabruje Papeš.
U slučaju da dođe do operacije, oporavak je kratak: ‘Za 2-3 dana moguć je povratak u školu’
Postoje slučajevi kada se preporučuje operacija varikokele. Do toga dolazi kada su u testisu prisutni bolovi ili su jedan ili oba testisa manji, oštećeni, ili kod adolescenata i studenata s varikokelom koji imaju loš nalaz spermiograma.
– Postoji više metoda operacije, no danas je najbolja metoda mikrokirurška operacija. Kroz rez duljine 2,5 – 3 cm u preponi se koncem podvezuju proširene vene čime se sprečava spuštanje krvi iz trbuha u testis. Mikrokirurška operacija znači da se koristi mikroskop kako bi se u preponi našle sve vene koje je potrebno podvezati i sačuvaju limfni vodovi. Ako se ne podvežu sve vene, može doći do ponovne pojave varikokele, a ako se ošteti limfa dolazi do nakupljanja tekućine oko testisa. I jedno i drugo dovodi do potrebe za novom operacijom, što se uvijek može dogoditi, ali je mogućnost za to najmanja ako se za operaciju koristi mikroskop, navodi Papeš.
Opisao nam je i kako izgleda tipični dan operacije pacijenta:
- Dolazak u bolnicu ujutro na dan operacije.
- Taj dan nema pregleda niti bolnih ili neugodnih postupaka osim postavljanja infuzije, a osjećaj je isti kao i prilikom vađenja krvi.
- Operacija je prije podne, pacijent u svojoj odjeći ide u salu.
- prema odabiru pacijenta koristi se lokalna anestezija (pacijent je budan, ali ništa ne osjeti) ili opća anestezija (pacijent spava)
- Nakon anestezije obriju se dlake na mjestu reza u preponi da ne dođe do infekcije.
- Slijedi operacija, traje oko sat vremena.
- Pacijent se vraća na odjel, ondje ostaje do navečer, nakon toga se otpušta.
– Bol nakon operacije je minimalna pa je hodanje dozvoljeno istu večer nakon operacije, a tuširanje i šetnja po vani idući dan. Povratak u školu je moguć već kroz 2-3 dana ako se pacijent osjeća sigurno i dobro, a na trening i sport kroz 10-14 dana. Konci se vade kroz 2 tjedna, a mogu se postaviti i konci koji se sami razgrađuju te ih nije potrebno vaditi. Ozbiljni i opasnih komplikacija od operacije nema, a godišnje se na našem odjelu učini oko 50 takvih operacija. Za sada je KBC Zagreb (Rebro) jedina bolnica u Hrvatskoj koja nudi mikrokirurško liječenje varikokele, no nadam se da će se to promijeniti, navodi Papeš.
Samo hrabro: ‘Svi pacijenti koji su se bojali, nakon pregleda i operacije kažu da nije uopće strašno’
Na kraju Papeša pitamo što bi poručio mladićima koji osjećaju bol, nelagodu ili zabrinutost za pojave u području testisa, ali se boje reći roditeljima ili otići liječniku. I sam je bio tinejdžer pa razumije nelagodu koja se može pojaviti, no trebaju je pokušati prevladati jer su to normalni ljudski problemi.
– Velika je šteta ako netko zbog nelagode dođe iz situacije koju je lako riješiti u situaciju u kojoj je nastala trajna šteta ili je ozbiljno bolestan. Problemi sa spolovilom i testisima su česti, i među obitelji, prijateljima i kolegama sigurno imate nekoga tko je već bio kod doktora zbog istog takvih problema. Većinom je strah uzrokovan nekim pretpostavkama ili netočnim informacijama. Svi pacijenti koji su se bojali, nakon pregleda i operacije kažu da nije uopće strašno kako su mislili. Najbolje je prilikom pregleda pitati sve što vas zanima. Na našem odjelu se godišnje kirurški liječi preko pet stotina dječaka i mladića zbog problema sa spolovilom i testisima. Najčešći problemi koji liječimo su poteškoće s kožicom penisa (fimoza), hernija (kila, bruh) i varikokela, no uspješno se liječe i razni drugi problemi poput hipospadije i prirođenog zakrivljenja penisa. Za dodatne informacije vaši se čitatelji i njihovi roditelji meni i mojim kolegama mogu obratiti na mail [email protected] , poručuje liječnik.