Pretraga

Maturanti vjeruju isključivo sebi: Upisuju fakultete prema osobnim afinitetima, ali nisu uvijek zadovoljni izborom

A- A+

Prilikom sastavljana prioritetnih lista, to jest fakulteta na koje bi se htjeli upisati, maturanti naviše vjeruju sebi. Naime, oko 85 posto ovogodišnjih maturanata i brucoša otkrilo je da su se odlučivali za fakultete shodno osobnim afinitetima prema temtici studija.

Foto: Srednja.hr

Portal Srednja.hr uz Visoko učilište Algebra drugu godinu za redom prove je istraživanje nad maturantima i brucošima čiji su rezultati pokazali kako mladi biraju studije i pod čijim utjecajem te koliko su zadovoljni odabirom.

U dvije godine obuhvatili smo 6 500 tisuća učenika i studenata koji su rođeni u razdoblju od 1993. do 1996. godine, a usporedbom dobivenih rezultata spoznali smo kako mladi sve više vjeruju isključivo sebi kad biraju što će studirati.

Izdvojeni članak

Mladim Hrvatima pri izboru fakulteta sve bitniji troškovi koje će iziskivati studiranje

Sve više vjeruju sebi, a nezadovoljniji izborom

Među brojnim pitanjima koja su sadržavale naše ankete, jedno se odnosilo na način na koji su maturanti birali ili biraju studij ili karijeru. Od ponuđenih odgovora na prvom mjestu su se našli osobni afiniteti prema tematici studija. Drugim riječima najviše maturanata pri izboru fakulteta vjeruje i sluša isključivo sebe.

Unatrag dvije godine oko 76 posto maturanata se upisivalo na faks prema osobnim afinitetima, zatim 2013. nešto više od 80 posto, a među ovogodišnjim maturantima čak je 85 posto njih slagalo prioritetnu listu fakulteta slušajući samo sebe.

Međutim, uzme li se u obzir činjenica da smo istim istraživanjem otkrili kako brucoši odabranim fakultetima daju sve niže ocjene te su sve manje zadovoljni upisanim studijima, izgleda da maturanti ne mogu samostalno ocijeniti koja je odluka za njih najbolja.

Izdvojeni članak

Analiza prioritetnih lista maturanata: U zadnje tri godine FER pada, a Ekonomija i dalje u usponu

Raste interes za poslom u Hrvatskoj

Zanimljivo je istaknuti da je u porastu broj mladih koji prilikom izbora studija razmišljaju o tome s kojom će se diplomom bolje zaposliti u Hrvatskoj, dok opada postotak onih koji streme zaposlenju u inozemstvu.

Naime, od generacije maturanata 2011./2012. njih je preko 57 posto upisivalo fakultet prema boljoj perspektivi zapošljavanja u struci u inozemstvu. Ta brojka ove godine iznosi oko 55 posto. A kad je u pitanju mogućnost zapošljavanja u Hrvatskoj, u dvije godine postotak je porastao s 44 na preko 46.

Izdvojeni članak

Maturanti i dalje idu linijom manjeg otpora: STEM izbjegavaju zbog lakšeg diplomiranja


Manji broj maturanata uvažava mišljenje profesora

Ako uzmemo u obzir tko najviše utječe na maturante priliko odabira studija, mladi najviše povjerenja iskazuju poznanicima koji rade u struci. Zatim slijede roditelji i braća i sestre, a profesori se drugu godinu za redom nalaze tek na četvrtoj poziciji. Ove godine mišljenje profesora uvažilo je svega oko sedam posto ispitanika, 14 posto ih je poslušalo obitelj, a skoro 16 posto zaposlene u struci u kojoj se i oni žele naći.

Bolje plaće sve važnije prilikom upisa studija

Polovica ispitanika prije dvije godine izjasnila se kako biraju karijeru prema boljim plaćama po završetku studija. Od ovogodišnje generacije maturanata i brucoša, to jest od 1500 onih koji su se odazvali našoj anketi, skoro 53 posto ih je izabralo fakultet vođeni mišlju da će u određenom poslu bolje zarađivati.

Za razliku od osobnih afiniteta i povećanja važnosti mjesečne zarade, maturanti iz generacije u generaciju sve manje obraćaju pažnju na to što će im prijatelji upisati i gdje će imati bolju ekipu. Dakle, 2012. čak je 20 posto maturanata uzimalo u obzir taj faktor pri izboru studija, 2013. je postotak spao na 11 posto, a ove godine svega nešto više od 10 posto razmišlja o tome na kojem će fakultetu završiti najviše njihovih poznanika.

Kako mladi biraju studij/karijeru?