Mladi predugo čekaju na termin: ‘Kliničke slike su im kompleksnije, nekad situacije budu baš teške’
Sve više djece i mladih se javlja u Centar za zdravlje mladih u Zagrebu zbog problema s mentalnim zdravljem. Kod njih su usluge besplatne i nije potrebno imati uputnicu liječnika. Kako mladi inače čekaju jako dugo na termin s uputnicom, u Centar dolaze s kompleksnijim kliničkim slikama. Psiholog Daniel Milošević koji radi s mladima u Centru ispričao nam je s kakvim se najčešće problemima mladi javljaju i koliko je zapravo važno da se pravovremeno potraži pomoć.

Psiholog iz Centra za zdravlje mladih u Zagrebu, Daniel Milošević, objasnio je s kojim se problemima mladi danas najčešće susreću | Foto: Canva
Potrebe u području mentalnog zdravlja kod mladih sve su veće, a kliničke slike s kojima dolaze su kompleksnije, govori nam psiholog Centra za zdravlje mladih u Zagrebu, Daniel Milošević. On radi s mladima koji u Centar mogu doći bez uputnice, a usluge su besplatne. S obzirom na to da se na usluge iz polja mentalnog zdravlja dosta dulje čeka, situacije s mladima kada dođu u Centar nekada znaju biti, kaže, baš teške.
– Teškoće zbog kojih nam se djeca i mladi najčešće javljaju su iz područja anksioznih smetnji, depresivnih smetnji, nekih poteškoća s učenjem. To su zapravo neke najučestalije tegobe koje se javljaju kod mladih. Ovisno o dobnim skupinama, postoje i ta neka krizna razdoblja gdje se događaju intenzivne promjene. Djeca se susreću s nekim stvarima koje nisu vidjeli, s izazovima koji su veći stvaraju dodatni pritisak i zahtijevaju od njih da su fleksibilni i da se prilagode. Najčešće to bude kod kretanja u školu, prelaska iz razredne nastave u predmetnu, završetak osmog razreda i upis srednje škole, završetak srednje i upis fakulteta ili ulazak u svijet rada. To su sve točke gdje se mladi susreću s nekom novom razinom odgovornosti i s nekom novom putanjom koja im je do tada bila nepoznata, rekao je psiholog Milošević.
Kada slomimo ruku ne čekamo da nas krene jače boljeti da bismo išli liječniku, ali zato čekamo kada se ne osjećamo dobro
O situaciji u kojoj dijete odbija ići u školu, bilo da je prvašić koji tek kreće sa školskim obavezama ili stariji učenik koji odjednom ne želi ići u školu, pričali smo ranije s Miloševićem. Tekst o tome što napraviti kada dijete odbija ići u školu možete pročitati ovdje. Milošević objašnjava i kako je zapravo iznimno važno da se pomoć u području mentalnog zdravlja pravovremeno potraži.
– Kad bi osoba se ozlijedila na neki način, recimo slomila ruku, ne bi čekala da ruka baš krene jako, jako boljeti prije nego što bi otišla liječniku, nego bi inicijalno poslije tog pada, kada bi osjetila prvu bol, već otišla potražiti pomoć liječnika stručnjaka. Ljudi će puno prije reagirati u tim situacijama, nego u situacijama kad imaju neke negativne misli o sebi, Kad se već dulje vrijeme osjećaju loše, kad zapravo im se ne da družiti s drugim ljudima, pada im koncentracija, vide da baš se ne mogu fokusirati na stvari koje su im važne za školu ili za posao. I u tim trenucima smo nekako skloni, zapravo, umanjiti problematiku s kojom se nosimo i čekati onaj neki pravi trenutak kada potražiti pomoć. ‘Neću danas budem za tjedan dana ili stignem za mjesec dana’. ‘Ma nije to tako važno, nije tako strašno. Evo, danas mi je malo bolje’, govori Milošević.
Kada je onda vrijeme za potražiti podršku oko mentalnog zdravlja?
Dodaje kako se u tom odgađanju zapravo događa privikavanje osobe na takvo stanje, odnosno situacija se progresivno pogoršava i njima zapravo jest lošije, ali se nekako naviknu na taj lošiji dio. Upravo to odgađanje ima najgore posljedice kada se krene s procesom oporavka.
– Tu opet govorimo o ljudima koji su i dalje funkcionalni. Dakle, koji mogu obavljati sve svoje neke zadatke i sudjelovati u društvu i u svojoj nekoj zajednici, ali otežano. Dakle, ne osjećaju se dobro dok to rade. I tu je zapravo onaj moment gdje bi bilo dobro potražiti neku podršku, savjetodavnu ili neku pomoć. Dati si priliku odmah u tom trenutku učiniti nešto, a ne čekati da se priča i slika razvije. Jer što dulje čekamo i što više odgađamo traženje neke pomoći, to će onda oporavak biti dulji i kompleksniji, poručio je psiholog Milošević.
Centar za zdravlje mladih u Zagrebu osnovan je s ciljem povećanja dostupnosti zdravstvenih sadržaja vezanih uz mentalno zdravlje, spolno i reproduktivno zdravlje te promociju zdravih stilova života mladih. Mladi mogu dobiti usluge centra potpuno besplatno i bez uputnice, a dostupne su djeci i mladima prema njihovim potrebama. Centar funkcionira na ‘drop in‘ način, odnosno nije potrebna prethodna najava, ali je bitno da se dođe u radno vrijeme centra. Centar se nalazi u Heinzelovoj ulici 62a u Zagrebu, a za sve dodatne informacije možete posjetiti službenu web stranicu: www.czm.hr.