MORH konačno odgovorio protivnicima vojnog roka, peticija ih pritišće? ‘Možda razmatraju alternative’
MORH je odgovorio na peticiju protiv povratka obveznog vojnog roka koja je prikupila preko 5.000 potpisa. No, pokretači peticije iz Centra za ekonomsko obrazovanje (CEO) nezadovoljni su jer navode da MORH nije otkrio ništa novo. Iako ministar Anušić govori da je sve spremno, javnost još nema uvid u službeni dokument. Predsjednik CEO-a, Hrvoje Marković, naveo je da je moguće da je zbog pritiska peticije MORH odgodio odluku te trenutno razmišlja o ‘drugim alternativama’.
Foto: Screenshot | Televizija StudentNajava povratka obveznog vojnog roka, bila je poticaj za pokretanje peticije protiv njegovog uvođenja koja je prikupila preko 5.000 potpisa. Pokretači peticije, Centar za ekonomsko obrazovanje (CEO), predali su potpise Ministarstvu obrane (MORH) i Vladi još 19. srpnja te se od tada žalili da ove dvije institucije ignoriraju peticiju. K tome, CEO je tražio uvid u službeni dokument za povratak vojnog roka. Iz MORH-a su im odbili dati uvid, navodeći da se još uvijek radi na dokumentaciji. No, u isto vrijeme, ministar obrane, Ivan Anušić, više je puta naveo u javnim istupima kako je sve spremno za povratak vojnog roka.
Ljuti potpisnici: ‘MORH ignorira meritum peticije’
– Nastavno na zaprimljenu peticiju od 19. srpnja 2024. i prigovor od 12. kolovoza 2024., obavještavamo Vas da je u Ministarstvu obrane pripremljen dokument i program modela temeljnog vojnog osposobljavanja. Ujedno napominjemo da ostajemo kod odgovora koji je Službenica za informiranje uputila Centru za ekonomsko obrazovanje u skladu sa Zakonom o pravu na pristup informacijama, službeni je odgovor na peticiju protivnika obveznog vojnog roka koji potpisuje ‘Kabinet potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane.
CEO je poručio da nisu zadovoljni reakcijom. Podsjetimo, potpisnici peticije smatraju da je povratak obveznog vojnog roka ekonomski štetan, protuustavan i protivan Europskoj konvenciji o ljudskih pravima. S iznimkom nedavno potvrđenog trajanja obveznog vojnog roka od dva mjeseca, CEO je dodatno nezadovoljan što informacije i detalji o povratku vojnog roka u javni prostor dolaze jedino iz neslužbenih izvora.
-Kao što se može vidjeti iz odgovora, Ministarstvo je u potpunosti ignoriralo meritum peticije. Podsjećamo, peticijom smo upozorili kako najavljeni vojni rok krši Ustav i Europsku Konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, poručio je Centar za ekonomsko obrazovanje.
Pritisak ipak djeluje? ‘Moguće da se upravo razmatraju druge alternative’
Zanimljivo, izvršni direktor Centra i koordinator ove inicijative, Hrvoje Marković, izrazio je optimizam da se trenutna nagađanja o izgledu obveznog vojnog roka, ipak neće ostvariti.
– Mislimo da je indikativna činjenica da od 30. svibnja, kada je ministar obrane u središnjem Dnevniku HTV-a objavio da je već pripremljen program temeljnog vojnog osposobljavanja, do danas još uvijek nije javnosti predstavljen niti jedan službeni dokument u vezi vojnog roka. Moguće je da se upravo nastavno na našu Inicijativu i peticiju odgađa donošenje političke odluke te razmatraju druge alternative, nada se Marković u svojoj reakciji na MORH-ov odgovor.
Dodao je i da je zbog ranijeg odbijanja pokazivanja službenog dokumenta, CEO podnio žalbeni postupak pred Povjerenikom za informiranje. Očekuju da će taj postupak biti okončan krajem rujna. Iz CEO-a su ponovili i zbog čega smatraju obvezni vojni rok štetnim, ali i protuzakonitim.
– Ustavom zajamčeno pravo na jednakost pred zakonom kršilo bi se nametanjem građanima obveze služenja vojnog roka isključivo na temelju njihovog spola, dok bi civilna služba koja traje dvostruko duže kršilo pravo na slobodu savjesti utvrđeno praksom Europskog suda za ljudska prava. Nadalje, obveznim vojnim rokom se mladima uvodi nepravedan porez koji će dodatno otežati situaciju na tržištu rada, poručili su iz CEO-a.
Iako su iz MORH-a ranije poručili kako su spremni krenuti s obveznom vojnom obukom od 1. siječnja 2025. godine, prvo se mora održati saborska rasprava koja još nije ni najavljena. Za one koji imaju priziv savjesti, na raspolaganju će biti civilna služba u duljem trajanju. Treba istaknuti da je u javnosti već potvrđeno da će maturanti koji upišu neki fakultet imati pravo odgoditi ovu obvezu tijekom studiranja.